Cruella Film Konusu ve Film İncelemesi

Cruella Film Konusu ve Film İncelemesi /  101 Dalmaçyalı /  Emma Stone

Cruella Konusu

  • Yönetmen: Craig Gillespie
  • Süre: 2.14
  • IMDb: 7.4
  • Tür: Suç, Komedi

Sıra dışı bir şaç stiline ve aynı zamanda ilginç bir espri anlayışına sahip Cruella De Vill’i 101 Dalmaçyalı evreninin kötü karakteri olarak tanıdık. Fakat bu film ile iyiliğin ile kötülüğün siyah ve beyaz kadar net olmadığını anlıyoruz.

  • Aynı Bedende İki Kişi

Estella siyah ve beyaz saçlarıyla doğmuş, meraklı, zeki bir kızdır. Saçlarının farklı olmasından dolayı okulda sürekli zorbalığa uğrar. Hakkını savunmasını bilir, sadece bununla da kalmaz intikamını da alır. Okuldan sürekli uyarılar alır ve bir gün okuldan atılmaya kadar varacaktır bu durum. Annesinin başını ağrıtmamak için Estella beladan uzak duracağına ve sorun çıkarmayacağına söz verir ve Londra’ya doğru yeni bir başlangıç yapmak için yola çıkarlar. Yolculukları sırasında Hellman Hall’un sahibi, dönemin en ünlü modacısı Baroness’in ev sahipliği yağtığı bir defileye uğrarlar. Bu defilede Estella’nın hayatını değiştirecek bir trajedi yaşanır. Bu olaydan sonra artık Estella’nın yolculuğunu izleriz. Baroness, Cruella’nın hikâyesindeki en temel figür olur.

Film İncelemesi

Buradan sonrası spoiler içerebilir.

  • Cruella’nın Doğuşu

Cruella karakteri Estella’nın bastırdığı bir diğer yüzüdür. Annesinin uyum sağlaması konusunda ısrarları ve yumuşak başlı olması için çabaları Cruella’yı derinlere gömmüştür. Şahit olduğu trajediden sonra Estella Londra’ya varmıştır fakat artık bir başınadır, tesadüf eseri tanıştığı iki çocuğu takip eder ve kendini de çetelerine katılmış bulur. Annesinin başına gelen şeyin kendi şuçu olduğunu düşünür fakat sonunda gerçekleri öğrenecektir. Bu gerçeğin peşinden gitmesi başka sırları ortaya çıkaracak ve kendini bir savaşın içinde bulacaktır. Baroness ile ancak Cruella başa çıkabilecektir. Böylece Estella sahneyi Cruella’ya bırakmış olur.

Cruella Film Konusu

“Hayattaki en aklı başında insanı deliliğe sürüklemek için sadece tek bir kötü gün” gerçekten de yeterli mi?” Anti kahramanların geçmişi, çoğu zaman kahramanların pilot hikâyesinden daha dikkat çekici olabiliyor. Estella’nın deliliğinin yüzü ise Cruella olarak varlık buluyor. Bu hikayede intikam almanın yanı sıra bir de anne-kız çatışmasını izliyoruz. Estealla, intikam peşinde koşarken gerçek annesinin Baroness olduğunu öğreniyor ve bu gerçekle de ister istemez yüzleşmek zorunda kalıyor.

101 Dalmaçyalı evreninde acımasız ve vicdansız olarak tabıdığımız Cruella’nın takıntılarının öz annesinin ona yaşattıklarından aldığını öğreniyoruz. Cruella’nın hikayesi, travmalarının kökeni bu solo film sayesinde yeni bir boyut kazanıyor.

Film iki saatin üzerinde olsa da enerjisini hiç düşürmeden sonuna kadar merak ve heyecan dolu olaylar akışı ile hikayeyi destekliyor. Aynı zamanda kullanılan kostümler, mekan ve çekim teknikleri açısından oldukça göz doldurucu sahneler var. Filmin jeneriğinden anlaşıldığı kadarı ile bu konuda Louis Vuitton ile çalışılmış.

Cruella intikam öyküsünü, yıkıcı bir şekilde işlemeyip tam tersine iyi bir mesajla son buluyor. Masalsı tadını kaybetmemiş, hikayeyi özgün bir şekilde işlemiş bu filmi listenize almanızı tavsiye ederim.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere.

Özlem

Daha Fazla Film İncelemesi için Tıklayın.

Özlem

Özlem

Gazi'de İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi, yedinci sanat dalına düşkün biri. Sinemanın gücüne inanır, zamanını anlamak ve anlatmak için harcar, arada yazar, çokça düşünür. Keşfetmeyi ve yolculuğu seven biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir