Vagabond Konusu ve Film İncelemesi – Yersiz Yurtsuz

Vagabond Konusu ve Film İncelemesi

Selamlar herkese, nasılsınız? Ben bu aralar iyiyim sanırım, uzunca bir aradan sonra tekrardan yazmak çok iyi hissettirdi. Etrafımdaki yoğunluktan ve telaşeden o kadar bunalmışım ki bir baktım her şeyden uzaklaşıvermişim. Siz de bazen her şeyi geride bırakmak, tüm sorumluluklardan kaçıp kurtulmak güzel olur diye düşündünüz mü ? Ben bol bol düşünenlerden ama cesaret edemeyenlerdenim. Bu tür reddedişleri anca filmlerde görebiliriz sanırım çünkü yaşamak izlemek kadar kolay olmasa gerek.

Birazdan bahsedeceğim filmde genç bir kadın olan karakterimiz çoğumuzun yerine cesaret etmiş ve yola çıkmış. Mevzu bahis filmin ana konusu bir yere kök salıp büyümek, zaman geçirmek ve sonunda çürümek istemeyen bu kadının eski yaşam tarzını kesip attığı ve hayatı keşfetmek için çıktığı bir yolculuk filmi.

Agnes Varda’nın 1985 yılında çektiği Vagabond, Türkçe’ye Yersiz Yurtsuz olarak çevrildi. Fransızca orijinal ismi Sans Toit ni Loi, çatısız veya yasasız anlamına geliyor.

İsminden de anlaşılacağı üzere yersiz yurtsuz bir genç kadının yolculuğunda ona yoldaşlık edeceğiz.

Bu tarz filmlerin herkese hitap etmediğini söylemeliyim öncelikle çünkü bu tür filmlerde ne eşsiz karakterler ne de paralel evrenler var, sadece gerçekler, acılar ve özgürce yaşama çabası var. İzlemeye henüz karar verememiş olanlar için de biraz filmin konusundan bahsetmek istiyorum.

Vagabond Konusu

Vagabond yersiz yurtsuz, gezgin Mona’yı anlatıyor. Film kasabalıların Mona’nın çukurun içinde donmuş cesedini bulmalarıyla açılır. Yani bu yolculuğun ölümle sonuçlanacağını kesin olarak biliyoruz başlarken. Mona niçin bu yolculuğa çıkmaya karar verdi, motivosyonu neydi bilmiyoruz. Daha sonrasındaysa yönetmen Agnes Varda, Mona’nın hikayesini geri sararak anlatmaya başlar. Fakat bunu orjinal bir şekilde işler.

Film İncelemesi

İlk sahneden Mona’nın yolculuğunun nasıl biteceğini bize gösteren film, bu sahneden sonra Mona’yı denizden çıkarken gösterir, eğer bunu Freudyen bir bakış açısıyla okuyacak olursak bu bir nevi yeniden doğuşu temsil eder. Bu an Mona için kendisi için seçtiği yeni hayatındaki ilk adımlarıdır.

Mona’nın yaşadıkları yolda tanıştığı çeşitli insanların ağzından, onların bakış açılarından anlatılır, onun düşüncelerine veya yaşam öyküsüne girmez. Film her ne kadar sistem eleştirisi yapsa da bunu Mona’dan habersiz yapar adeta çünkü Mona’nın belirli bir şeye eleştirisi ya da düşmanlığı yoktur, o sadece reddetmiştir.

Varda, “Seyircilerin kendilerini Mona karşısında tanımlamalarını istiyorum. Örneğin, Mona’yı gezdirir misin? Arabanda uyumasına izin verir misin? Ona para verir misin? Önemli olan soru değil, sorgulama.” diyerek izleyenleri sanatı aracılığıyla sorgulamaya davet eder.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

-Özlem

Daha Fazla Film İncelemesi için Tıklayın

Özlem

Özlem

Gazi'de İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi, yedinci sanat dalına düşkün biri. Sinemanın gücüne inanır, zamanını anlamak ve anlatmak için harcar, arada yazar, çokça düşünür. Keşfetmeyi ve yolculuğu seven biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir