Dil Öğrenme – İngilizce Geliştirmek için Mini İpuçları

Dil Öğrenme : İngilizcenizi Geliştirmek Adına Mini Mini İpuçlarıİngilizce Geliştirme İpuçları

Herkese merhaba! Ben Miyazuwish.

Dil öğrenme bildiğiniz gibi ne kadar işe yarar ve hatta eğlenceli olsa da, daha önceden az biraz bildiğimiz dilleri ilerletmek bir o kadar zor ve sıkıcı.

En azından benim için, az biraz bildiğim dillere çalışmak, hiç bilmediğim bir dile başlamaktan bin kat daha zor. Çünkü, uzun zamandır çalışmamışım, nereden başlayacağım, nereleri biliyorum, nereleri unuttum, nereleri bilmiyorum gibi şeyleri netleştirmem gerek öncesinde…

Bu nedenle bugünkü yazımda biraz bunlardan bahsetmek – en azından ingilizce için – ve nasıl ‘eğlenerek’ bildiğimiz dilleri geliştirebiliriz, buna yönelik kendi denediğim ipuçlarından bahsetmek istedim. Ben özellikle ingilizce için yazıyor olabilirim fakat bu ipuçlarını aşina olduğunuz tüm dillerde uygulayabilirsiniz! Umarım işinize yarayacak bir yazı olur…

Dilerseniz hemen başlayalım!

Dil Öğrenme için İpuçları

Kelime defteri

  • Dil Öğrenme İpuçları 1 ; Kelime Defteri

Eğer siz de, liseli ben gibi hiçbir ek ders, kurs almadan sadece okulda gördüğüz kadar ingilizce biliyorsanız, bu maddeyi kesinlikle uygulamalısınız. Grammar eksiğiniz varsa ve kelime bilginize güveniyorsanız, bu defteri grammar defteri olarak kullanabilirsiniz fakat bu sefer, grammar anlatan bir ders kitabına ihtiyacınız olabilir.

Peki bu defteri edindim, nasıl kullanacağım?

Bir gün boyunca gördüğünüz, denk geldiğiniz ve anlamını bilmediğiniz tüm ingilizce kelimeleri, günlük misali tarih atıp altına yazarak ilerlemeniz gerekiyor. Zaman zaman açıp o kelimeleri gözden geçirebilir, veyahut kelime kartları haline getirerek boş vakitlerinizde oyun oynar gibi ezber yapabilirsiniz.

Ben kelime defteri yapmak istemiyorum, daha eğlenceli bir şeyler yok mu?

Tabi ki var!

Bunun için öncelikle, ingilizce-ingilizce sözlüğe ihtiyacınız var. Evet, türkçe değil.

İngilizceden ingilizceye!

Bu sözlükleri internetten pdf olarak bulabilirsiniz. Ben üniversitemin ingilizce hazırlığına kayıt olduğum zamanlar ikinci elden satın almıştım.

Bu sözlüğü aldıktan veya indirdikten sonra, elimize bir fosforlu kalem alıyoruz ve sıkılana kadar ilk sayfadan başlayarak okuyoruz. Anlamını bildiğiniz kelimeleri zaten, İngilizce açıklamasına bakmadan anlayabileceğiniz için, onları fosforlu kalemle çiziyoruz. Ve anlamını bilmediğimiz kelimeleri anladığımız kadarıyla okuyup tahmin etmeye çalışıyoruz.

Sakın Türkçesine bakmayın!

Eğer anlamından emin olduysanız, Türkçesine bakıp teyit edebilirsiniz. Anlamını hiç anlamadıklarımızı, not defteri gibi herhangi bir deftere İngilizce açıklaması ile birlikte yazıyoruz. Ve anlayana kadar Türkçesine bakmıyoruz!

Bu, uzun süre o kelime üzerine düşünmenize ve sürekli görmenize yol açacağından, aslında anlamadığınız ve hiç bilmediğiniz kelimeleri öğrenmenizi hedefleyen bir ipucu!

Çizgi Filmler

  • Dil Öğrenme ipuçları 2 ; Çizgi Filmler

Bir önceki dil hakkında yazdığım yazıda da bundan bahsetmiştim.

Evde İngilizce Öğrenme isimli o yazıya ulaşmak için tıklayın.

Genelde bir dili öğrenmenin en iyi yolu,  yine o dili yeni yeni öğrenen çocuklar için yapılan çizgi filmleri izlemek! Burada yapmanız gereken İngilizce seviyenize göre çizgi filmler bulmalı ve onları altyazısız izlemeniz.

Dizi/filmlerdeki kişilerin konuşmaları, genelde İngilizceyi aktif olarak kullanmayan kişiler için biraz hızlı olabilir. Fakat çizgi filmler zaten çocuklar için olduğundan böyle bir sorunla karşılaşmayacağınıza eminim!

Kitaplar

  • Dil Öğrenme ipuçları 3 ; Kitaplar

Çok sevdiğiniz kitapları bir de İngilizce okumaya ne dersiniz?

Okuma ve dinleme, İngilizcenizi geliştirmeniz için temeldir. Bu nedenle bence bu alanlara biraz daha eğilmek gerektiğini  düşünerek, üçüncü maddeye bunu ekleme kararı aldım.

Dil öğrenme

Çok sevdiğiniz yabancı yazarların kitaplarını, tekrar tekrar Türkçeden okumaktansa bir kere de değişiklik yapıp İngilizce okuyabilirsiniz!

Böylece daha önceden Türkçe olarak okumuş olduğunuz için olay örgüsüne hakim olacağınızdan, bir-iki kelimeyi bilmediğiniz için anlamamazlık yapmayacak, okumaktan kopmayacaksınız!

Orjinal dilinde satılan kitaplar, Türkçe çevirilerine göre daha pahalı olduğundan, cebinizi yakmamak adına burada önerim, PDF üzerinden okumanızdır.

Oyunlar

  • Dil Öğrenme ipuçları 4 ; Oyunlar

Burada bahsettiğim oyunlar, aksiyon ya da hareket içeren oyunlardan ziyade otome ya da seçim yapmaya ve okumaya dayalı oyunlar.

Bu tarz ottome oyunları için buraya tıklayın.

Bu tür oyunları oynamayı seven biriyseniz bilirsiniz ki, genelde Türkçe çevirileri olmuyor. Bu nedenle İngilizce üzerinden oynamanız eğlenerek ingilizce öğrenmenizi sağlayacaktır!

Dil öğrenme

Kendi Kendine Konuşmak

  • Dil Öğrenme ipuçları 5 ; Kendi Kendine Konuşmak

Alfabesi farklı diller ile ilgili olan yazımda bundan da bahsetmiştim. Konuşun! Eğer başkalarıyla konuşmaktan çekiniyorsanız, kendi kendinize konuşmanızda hiçbir sakınca yok!

Alfabesi Farklı olan Dilleri Öğrenme başlıklı yazıma ulaşmak için tıklayın.

Ben konuşamıyorum ki ama derseniz, üçüncü maddeyi uygularken, ara sıra kitabınızı sesli okursanız hem telaffuzunuz gelişir. Hem de cümle yapılarını hem görsel hem de işitsel olarak algılayacağınızdan, konuşma esnasında cümle kalıpları aklınıza gelecektir!

Beşinci maddenin ardından, bir yazımın daha sonuna gelmiş bulundum. Umarım bu maddeler, deneyen herkesin işine yarar!

Sağlıkla kalın Jazetel okuyucuları!

-Miyazuwish

İngilizce ve Yabancı Dil Öğrenme Konulu Yazılar İçin Buraya Tıklayın

miyazuwish

miyazuwish

Merhabalar, ben miyazuwish, 20 yaşındayım. Hobi olarak yeni şeyler deniyorum ayrıca bir kaç tutam çeviri, iki üç parça yazı ve bir çay kaşığı oyun eklerseniz, hayatımı elde ediyorsunuz. Ha bir de ağlayarak ders çalışıyorum o da var. Umarım iyi anlaşabiliriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir