Deve Dikeni Nedir – Deve Dikeninin Faydaları

Bu metin de Deve Dikeni nedir , deve dikeni faydaları yararları nelerdir , kullanımı nasıldır gibi konulara değinilecektir.

Deve Dikeni Nedir

Deve dikeni bitkisi, Silybum marianum olarak da bilinen dertlere deva bir bitkidir. Bu bitkinin kendine özgü mor çiçekleri ve beyaz damarları vardır.

Bir rivayete göre bitkideki beyaz damarların Meryem Ana’nın sütünün yapraklarına düşmesinden kaynaklandığı söylenir.

Deve dikeninin içeriğinde genel tabirle silimarin olarak bilinen bir grup bitki bileşiği bulunmaktadır. Bu bitkiden elde edilen deve dikeni özü, deve dikeni ekstratı %65-80 arası gibi yüksek yüzdeli miktarda silimarin içermektedir.

Deve Dikeni Nedir

Bu bitkiden elde edilen silimarin, antioksidan, antiviral ve antiinflamatuar etkilere sahiptir.

Bu bitki, geleneksel olarak karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarını tedavi etmede, anne sütünün arttırılmasında, kanseri önlemede ve tedavi etmede kullanıldığı; hatta çok ilginç ki, karaciğeri alkolün etkilerinden, yılan zehri ve diğer çevresel zehirlerden koruduğuna inanılırmış.

İşte deve dikeninin bilime dayanan 7 faydası!

Deve Dikeninin Faydaları

  • Deve dikeni karaciğerinizi korur.

Alkolik karaciğer hastalığı, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, hepatit ve karaciğer kanseri gibi hastalıklara sahip kişiler tarafından düzenli olarak tamamlayıcı tedavi amacıyla kullanıldığı biliniyor.

Ayrıca karaciğeri, ölümcül derecede zehirleyebilen mantarlardan da korur. Bu tür zehirlenmeye yol açan amatoksin gibi toksinler, deve dikenine karşı savunmasızlardır.

Çalışmalar, karaciğer hastalığı olan ve deve dikeni takviyesi alan hastaların karaciğer fonksiyonlarında iyileşmelerin olduğu, karaciğerdeki iltihabı ve hasarını azaltmaya yardımcı olduğuna dair bulgular olduğunu göstermiştir.

deve dikeni

Etki mekanizması hakkında çalışmalar hala sürse de deve dikeninin, karaciğerinizin toksik maddeleri metabolize ettiğinde ortaya çıkan serbest radikallerin neden olduğu hasarın azalmasını sağladığı düşünülmektedir.

Bir çalışmada ise ayrıca, alkolik karaciğer hastalığı nedeniyle karaciğer sirozu olan kişilerin yaşam bekletisini biraz daha uzatabileceği bulunmuş.

Ancak, doz ve süresi hakkında araştırmalar sürmektedir. Bunun belirlenebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

  • Deve dikeni , yaşa bağlı beyin fonksiyonlarınızda oluşan bozulmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Deve dikeni , iki bin yıldan daha uzun süredir Alzheimer ve Parkinson hastalıkları gibi nörolojik rahatsızlıklar için geleneksel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Antiinflamatuar ve antioksidan etkileri, muhtemelen nöroprotektif olduğundan yaşa bağlı olarak ortaya çıkan beyin fonksiyonlarındaki bozulmaları önleyecektir.

Test tüpü ve hayvan deneylerinden çıkan sonuçlar, silimarinin beyin hücrelerinde oksidatif hasarı önlediği ve bu da zihinsel çöküşün meydana gelmesinin önüne geçtiğini göstermiştir.

deve dikeni

Yapılan bu çalışmalar ayrıca, deve dikeninin Alzheimer hastalığı olan hayvanların beyinlerindeki amiloid plaklarının sayısında azalma sağlayabildiğini göstermiştir.

*Amiloid plaklar, yaşlandıkça sinir hücreleri arasında birikebilen yapışkan amiloid protein kümeleridir.*

Alzheimer hastalığına sahip bireylerin beyinlerinde yüksek oranda görüldüklerinden, deve dikeninin bu rahatsızlığı tedavi etme potansiyelinin olduğu ortaya konmuştur.

Ancak sorun şu ki, Alzheimer, Demans ve Parkinson hastası bireyler üzerinde yapılmış bir insan çalışması henüz bulunmamaktadır.

Deve Dikeni Kansere Karşı Kullanılır Mı

  • Deve dikeni kanser tedavisinde etkili olabilir.

Silimarinin antioksidan etkilerinin aynı zamanda bazı antikanser etkilere sahip olabileceği de öne sürülüyor. Bu da kanser tedavisi gören kişiler için bir umut olabileceği anlamına gelmektedir.

Deve dikeni

Bazı hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda kanser tedavisinde kullanılan kemoterapinin olumsuz etkilerini azaltmakta yararlı olduğu bulunmuştur.

Ayrıca kemoterapinin belirli kanserlere karşı daha etkili çalışmasını sağlayabileceği ve hatta kanser hücrelerini ortadan kaldırabileceği düşünülüyor.

Bununla ilgili insan çalışmaları çok sınırlıdır. Daha çok araştırma ve çalışmaya ihtiyaç vardır.

  • Deve dikeni kemiklerinizi koruyabilir.

Osteoporoz, ilerleyici ve kemik kaybı ile sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır. Genellikle birkaç yıl içerisinde yavaşça gelişir ve düşmelerden sonra bile kolayca kırılan zayıf ve kırılgan kemiklere neden olur.

stres

Bu bitki, deneysel test tüpü ve hayvan çalışmalarında görüldüğü kadarıyla kemik mineralizasyonunu uyardığı ve potansiyel olarak kemik kaybını karşı koruyucu olduğu görülmüştür.

Araştırmacılar deve dikeninin, postmenopozal kadınlarda kemik kaybını önlemek ve geciktirmek için yararlı bir terapi olabileceğini öne sürüyor.

Ancak, bununla ilgili yapılmış herhangi bir insan çalışması bulunmamaktadır. Bu da bu konu ile ilgili belirsizliklerin nedenidir.

  • Deve dikeni anne sütü üretimini arttırabilir.

Bununla ilgili veriler çok sınırlı olsa da randomize kontrollü bir çalışmada 63 gün boyunca 420 mg silimarin alan annelerin plasebo alanlara göre %64 daha fazla süt ürettiği görüldü.

deve dikeni nedir

Bu çalışmadan yola çıkarak, silimarinin süt üretimini sağlayan hormon olan prolaktini etkilediği düşünülmüş.

Deve Dikeni Sivilce İlişkisi

  • Deve dikeni akne tedavisinde işe yarayabilir.

Akne, tehlikeli olmasa da yara izlerine sebep olabiliyor. Ayrıca insanlar arasında acı verici ve görünüm kirliliğine neden olduğu ise yadsınamayan bir görüştür.

sivilce

Deve dikeninin antioksidan ve antiinflamatuar etkileri sayesinde akne ile mücadele eden bireylerde yararlı olabileceği görüşünde uzmanlar.

Yapılan bir çalışmada ilginç bir sonuç ortaya konmuş bununla ilgili. 8 hafta boyunca günde 210 mg silimarin alan akneli cilde sahip kişilerde akne lezyonlarında %53’lük bir azalma olduğu görülmüş.

  • Kan şekerini düşürücü etkilere sahip olabilir.

Uzmanlar tarafından tip 2 diyabette özellikle tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak yarar sağlayabileceği düşünülüyor.

Deve dikeninin içeriğinde bulunan bir bileşiğini insülin duyarlılığını arttırabildiği ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olarak bazı diyabetik ilaçlara benzer şekilde çalışabileceği keşfedilmiştir.

deve dikeni

Aslında yakın zamanda yapılan bir inceleme ve analiz, rutin olarak silimarin alan kişilerin açlık kan şekeri seviyelerinde ve kan şekeri kontrolünde önemli bir yere sahip olan HbA1c’de önemli bir düşüşe neden oldukları görülmüştür.

Ek olarak, deve dikeni antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri, böbrek hastalığı gibi diyabetik komplikasyonların gelişme riskini azaltmak için de yararlı olabileceği düşünülüyor.

Deve Dikeni Yenir Mi

Bu bitkiyi tüketmek güvenli mi?

Ağızdan alındığında genellikle güvenli kabul edilir.

Aslında, uzun süre yüksek dozların kullanıldığı çalışmalarda insanların sadece %1’i yan etki yaşadı. Bu yan etkiler mide bulantısı, ishal veya şişkinlik gibi rahatsızlıklardır.

Şu kişilere bu bitkiyi alırken dikkatli olmaları tavsiye edilir:

Hamileler: Hamilelerde kullanılması üzerine bir araştırma ve veri yoktur. Bu tip durumlarda ise bu bitkiden kaçınmaları gerektiği tavsiye edilirmiş.

Bitkiye alerjisi olanlar: Deve dikeni bitkileri Asteraceae / Compositae familyasına alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir.

Şeker hastalığı olanlar: Burada bahsedilen fazla şeker seviyelerine sahip bireyler değil, kan şekeri düşüklüğü şikayeti olanlar. Çünkü yukarıda da anlattığım gibi deve dikeninin kan şekeri seviyelerinde düşmelere neden olabileceğinden bu durumdan muzdarip kişilerin kullanması sakıncalı olacaktır.

Meme kanseri hastaları: Bu bitki, bazı meme kanseri türleri de dahil olmak üzere hormona duyarlı koşulları kötüleştirebilecek östrojenik etkilere sahip olabilir.

Deve dikeni bitkisinden ve sağlayabileceği yararlardan bahsettiğim bir çeviri yayının sonuna geldik.

Kaynak: healthline.com

Herkese sağlıklı günler.

Daha fazla sağlık konulu yazılar için tıktık.

-Ceren

Ceren

Ceren

Hemşirelik son sınıf öğrencisiyim. Birbirinden bağımsız ilgi alanlarına sahibim. Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Araştırdıklarım ışığında sizler için ilginç ve dikkat çekici yayınlar yazmaya çalışıyorum. İyi okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir