Goblin Konusu ve Yorumu : Son Yılların En iyi Dizisi

Goblin tam adıyla Guardian: The Lonely and Great God dizisi belki de Kore dizileri arasında en güzeli ve ne kadar zaman geçerse geçsin hiç eskimeyecek bir dizi. Her izlediğimde aynı duyguları uyandırıyor. Bu yüzden de belki de Kore dizileri arasında kült olarak yer almayı en çok hak eden yapımdır.

Dizinin akışı, müzikleri, oyuncuları karakterlerin özellikleri ve kurgu oldukça üst seviye. Hatta izlerken kore dizisi klişeleri ‘ne neredeyse hiç rastlamıyorsunuz. Her oyuncu arasındaki kimya o kadar uyumlu ki karakter için asla başka bir oyuncuyu hayal edemiyorsunuz.

Bazen kahkaha atmaktan karnınız ağrıyacak bazense ağlamaktan göz pınarlarınız sahra çölüne dönecek. Özellikle goblin ve azrailin arkadaşlığı gıpta edilecek cinsten. Sizi çok eğlendirecek bir arkadaşlık söz konusu. Ayrıca bazı sahneleri o kadar cool ki aklınızı kaybedersiniz. Ah o çatışmalarını o kadar çok özlüyorum ki… Çekim tekniklerine baktığınızda sanki bir sinema sahnesi izliyormuşsunuz gibi hepsi çok profesyonel ve üstünde çok çalışıldığı bariz belli. Goblin Dizisinin konusu ‘na gelecek olursak ise:

Kore Dizi Önerilerim için Buraya Tıklayın.

Goblin Konusu

Dizi aşırı kaos içerin bir ortamda başlıyor. Bizim ana karakterimiz olan Kim Shin namı değer Goblin aslında yüzyıllar önce çok büyük bir komutandı. Fakat bu büyük başarıları bir süre sonra kral ve yandaşlarını rahatsız etmeye başladı. Fakat Kim Shin vatanına ve kralığa çok sağdık biri olmasına rağmen vatan hainliği ile suçlanıp infaz ediliyor. Ama bu Kim Shin için bir son değil hatta her şeyin başlangıcı oluyor. Tanrının yarattığı canları alması sebebiyle cezalandırılıyor ve bir gobline dönüşüyor ve ölümsüz yaşamı başlıyor.

İnfaz ediliş şekli kalbine kendi kılıcı saplanmasıyla oluyor ve 900 küsur yıl boyunca bu kılıcı taşımak zorunda. Ölümsüz hayattan tek kurtuluş şansı ise Goblinin gelini ‘nin bu kılıcı çıkarması. Ölümsüz hayattan kurtulması diyorum çünkü aslında bu çok büyük bir ceza. Yüzyıllar boyunca bu kılıcın acısını çekiyor ve sevdiklerinin ölüşüne tanıklık ediyor. Aynı zaman çok büyük ve çok sadık bir komutan olmasına rağmen vatan haini edilmesinin de gurur kırıcılığını taşıyor. Bir gün goblin , gelini olan Eun Tak ile karşılaşıyor. Ve hikaye böylelikle başlıyor.

Dizi Yorumu

goblin konusu

Eun Tak yaşamı boyunca hayaletlerle konuşabilen bir kız. Eun Tak’ın annesi ona hamileyken bir araba çarpıyor ve ölmek üzereyken Tanrıya dua ediyor. Bizim Goblinimiz ise annesine yardım edip onu hayata bağlıyor. Aslında goblin hiç farkında olmadan gelinini kurtarıyor. Fakat hem annesi hem de Eun Tak o kazada ölmeliydi ama kurtarıldıkları için Azrail onların ruhunu almıyor. Bu yüzden de Eun Takın hayatı boyunca kayıp ruh olarak azrailden kaçması gerekiyor.

Annesi ise Eun Tak daha çocukken ölüyor. Vedalaştıkları sahnede ağlamamak mümkün değil. Bahsettiğim gibi Eun Tak hayaletlerle konuşabilme gücü var ve hayaletler ona sürekli goblinin gelini olduğundan bahsediyor. Eun Tak ise bu kimliği tamamen kabul etmiş durumda.

Aslında goblin gelinini beklerken gelin de goblini bekiyor. Bu yeteneği yüzünden de çevresine ne kendine kabul ettirebiliyor ne de kabul edebiliyor. Annesi öldükten sonra teyzesi ona bakmaya başlıyor ama ne bakma ne bakma… Resmen işkence ediyorlar bir tanecik goblinin gelinine.

goblin korean

Eun Tak ile Kim Shin ’in arasında özel bir bağ var. Aralarındaki özel bağ Eun Tak ne zaman bir ateşe üflese goblin anında yanında beliriyor. İlk kez birlikte bir diyalog içinde gördüğünüzde evet bunlar birbiri için yaratılmış diyorsunuz. Tanışmaları çok geç oluyor çünkü Eun Tak ilk doğum gününü annesinin öldüğü gün kutluyor. O zamandan beri mum üflememeye yemin ediyor ve tahmin edersiniz ki herkes ateşe üflemiyor (!) Fakat bir gün kendine pasta alıyor ve ilk kez bir ateşe, muma üflüyor. İlk kez okulun önünde karşılaşsalar da ilk konuşmaları bir denizin kıyısında oluyor.

goblin

İkisi de buna asla anlam veremiyor ama aralarındaki derin ilişkiyi de bence hissediyorlar. Eun Tak yaşadıkları zorluklara rağmen hayata hep sıcak yaklaşmış ve hep gülücükleri tatlı yüzünden eksik etmiyor. Belki de Kim Shin’in hayatındaki acı azaltabilmek için böyle bir gelin gerekliydi.

Kore Dizi Önerilerim için Buraya Tıklayın.

Goblin Dizi Eleştirisi

Bu dizide ikisi arasında olup beni rahatsız eden tek bir şey var: Kim Shin doğaüstü bir varlık olması sebebiyle tabii ki oldukça yaşlı bir karakter. Buna zaten fantastik dizilerde oldukça fazla rastlıyoruz. Ama yine de bu kişi görünüş açısından adeta bir lise öğrencisi rolünde. Fakat burada Kim Shin oldukça olgun görünen bir karakter. Eun Tak ise daha liseli bir genç kız.

goblin k drama

Bu aradaki yaş farkı fantastik bir dizi olması sebebiyle sayı bağlamında bir rahatsızlık vermese de görüntü anlamında çok yanlış noktalara gidebiliyor. Zaten dizinin yayınlandığı zamanlarda da bu konu hakkında oldukça fazla olumsuz yorum olduğunu hatırlıyorum. Ama bunu olgun biri izlediğinde etkilenmesi imkansız. Fakat eğer, daha genç biri izlediğinde bu konu hakkında farklı düşüncelere kapılabilir. Eleştirim bu kadardı şimdi dizi yorumuna devam edelim:

Goblin Oyuncuları

Diğer bir ana karakterimiz ise Azrail.

Dizide insanlar önceki hayatlarında büyük bir günah işledikleri zaman öldüklerinde dünyaya insan olarak değil de Azrail olarak geri dönüyorlar. Geri döndüklerin de ise geçmiş hayatına dair hiçbir şey hatırlamıyorlar. Taktıkları şapka sayesinde de görünmez olabiliyorlar. Bizim ölüm meleğimiz ise geçmiş hayatını oldukça fazla merak ediyor. Ama size temin ederim ki geçmiş hayatta kim olduğunu öğrendiğiniz de çok şaşıracaksınız. Aslında tahmin edilebilir ama yine de şaşırıyorsunuz.

Azrail ile Kim Shin arasındaki tatlı atışmalar dizideki en güzel anlar arasına girebilir. Başta birbirlerinde nefret ediyor gibi dursalar da hiç öyle değil. Özellikle ilerleyen zamanlarda çok güzel bir dostluk kuruyorlar hatta resmen aile gibi oluyorlar.

Eun Tak’ın kayıp ruh olduğunu size söylemiştim. Azrail ise sürekli olarak Eun Tak’ı yakalamak istiyor ama ilerleyen zamanlarda Eun Tak’ın koruması gibi onu gözetiyor. Kim Shin ile olan ev arkadaşlığı bu üçlü arasındaki ilişkiyi güçlendiren unsurlardan biri.

Kore Dizi Önerilerim için Buraya Tıklayın.

Ölüm meleği ve Sunny

Ölüm meleği ve Sunny arasındaki bağ ise Kim Shin ile Eun Tak’ da olduğu kadar çok yoğun ve derin. İlk karşılaştıklarında gözlerinizden kalpler fışkıracak. Ve aramızda kalsın benim favori çiftim bu ikili.

Sunny ise güzelliği ile adeta bir tanrıça olan bir karakter. Fakat ismi sunny değil ama kendisini bu şekilde tanıtıyor siz siz olun sunny dışında bir şey demeyin. Sunny aşk ve iş hayatı yolunda gitmediği için hep üzgün ve artık sıkılmış durumda.

Eun Tak ise bir gün Sunny’in tavuk dükkanında işe başlar ve sıcaklığı Sunny’in hayatına da bulaşır. Azrail ile tanışmalarında ise ileriki zamanda çok anlamlı olduğunu anlayacaksınız. Sunny bu dizide belki de en zorlanan karakter. Çok acı çekiyor ve gerçekten bu acısını izleyiciye güzel aktarıyor. İlk başlarda bana çok donuk gelmişti fakat bölümler ilerledikçe çiçek gibi açılıyor.

Yoo Duk Hwa

Yoo Duk Hwa ise büyük bir aile şirketinin varisi fakat biraz şapşik ve para harcamayı çok sever. Ama kesinlikle “kötü çocuk” gibi bir karakter değil. Hatta bazen o kadar şapşal oluyor ki çocuk gibi sevmek istiyorsunuz. Duk Hwa ve ailesi nesillerdir Gobline hizmet etmiş bir ailedir.

Duk Hwa yeri geldiğinde yeğeni, arkadaşı, amcası veya dedesi oluyor. Diğer nesil geldiğinde ise yine aynı şekilde süreç ilerliyor. Bunun sebebi ise Goblin çok eski zamanlarda Duk Hwa’nın büyük büyük büyük büyük dedesinin hayatını kurtarıyor ve o zaman bir söz verilip nesillerdir hizmet edeceğini söylüyor. Böylece aslında aile geleneği başlıyor.

Kore Dizi Önerilerim için Buraya Tıklayın.

Goblin

Dizinin genel olarak karakterleri bu şekilde. Aslında anlatmak istediğim onlarca şey var ama spoiler olacak diye yazamıyorum. Dizinin hep sevdiğim taraflarından bahsettim fakat tabii herkes aynı fikirde olamaz. Diziye yöneltilen ilk olumsuz eleştirilerden biri dediğim gibi Kim Shin ile Eun Tak arasındaki görünüşteki yaş farkı.

goblin

Bunun yanında dizinin son 2 3 bölümünü çok uzun olduğunu aslında izlediğinizde fark edeceksiniz “malum sahneden” sonra bitmesi gerektiğini söyleniyor. Evet belki haklı bir eleştiri olabilir ama ilave gibi gelen bölümler de aslında sizi hiç ama hiç sıkmıyor. Ve son olarak dizinin tüm müziklerini dinlemeyi ihmal etmeyin çünkü hepsi müzik listenizde yer alacak cinsten.

-Zeze

Daha fazla Kore dizisi için tıktık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir