Doğal Krem Tarifi : Her Evde Yapılabilecek Bir Tarif

Diğer Doğal Güzellik tariflerime ve doğal krem tarifleri ‘me ulaşmak için tıktık

Küçüklüğümden bu yana doğal ürünlere, el ile yapılmış güzellik malzemelerine hep ilgim olmuştur. Daha 7-8 yaşlarında iken, mahalleden arkadaşım olan Elif ile sokaktaki çiçekleri toplar, boş tütün kolonyası şişesinin içerisine doldurur üzerine de su ekler; mahallede sokak sokak gezip yaşıtımız olan çocukların ellerine, saçlarına 10 kuruş karşılığında döker, topladığımız paralarla da buzzy dondurma alırdık.

O günlerden taa bu yaşıma kadar hep bi krem yapma hayalim olmuştu ancak piyasada dolaşan doğal krem ücretlerini bilmem beni hep bu işe bulaşmaktan geri çekmişti ziradoğal krem ücretleri bu kadar pahalı ise evde üreteceğimiz krem çok daha pahalıya mal olacaktır’ düşüncesine sahiptim.

Lanet olsun o düşünceye!

Size sadece şunu söyleyeyim piyasada ‘doğal krem’ adı altında satışa sunulan 50-60 liralık ücretlere itibar edip kesinlikle paralarınızı o kremlere yatırmayın. Evde çok rahat bir şekilde maksimum 30 liraya mal edebilecek şekilde onlarca kutu krem yapabilir, yıllarca kullanabilirsiniz. Öyle ki bugün size vereceğim tarif o kadar basit ve işlevsel kiii…

Elime gün içinde yalnızca bir iki kere sürmem bile saatlerce ellerimin nemli kalmasına neden oluyor. Üstelik bu kremi dudak balmı şeklinde de kullanıyor, vücudumda çıkan herhangi bir böcek ısırığının üzerine de sürüyorum. Krem böcek ısırıklarını hızla iyileştirip kaşınmasını önlüyor. En en en önemlisi de cilt rengini açıyor, beyazlaştırıyor. Gerçi bu özellik yalnızca benim gibi koyu tenli olanlar için önemli ama her neyse…

Lafı daha fazla uzatmadan tarife geçeceğim.

Doğal krem tarifi ‘ni detaylı bir şekilde anlatacağım. Malzemeleri nasıl ne şekilde tahmini ne kadar ücrete temin edebileceğinizi, bu malzemeleri ne için kullandığımı, yararlarını da anlatıp sizi birçok konuda bilgilendirmek istiyorum. Umarım sıkılmadan Doğal krem tarifi başlıklı yazımı okursunuz.

Krem Tarifi

Doğal Krem Tarifi için Malzemeler:

 • Birkaç Ufak Parça Balmumu
 • 1 Tatlı Kaşığı Hindistan Cevizi Yağı
 • 1 Tatlı Kaşığı Aloe Vera (İsteğe bağlı)
 • 3-4 Damla Badem Yağı (İsteğe Bağlı)
 • 1 Adet E Vitamini Ampülü (İsteğe Bağlı)

Tarifi anlatırken bahsettiğim malzemelerin neden zorunlu yada neden isteğe bağlı olduğunu detaylı bir şekilde anlatacağım.

Doğal Krem Yapılışı

Doğal Krem Tarifi için öncelikle ihtiyacımız olan malzeme balmumu;

Doğal Krem Tarifi

Evet, görüntüde yer alan fotoğraf bir A vitamini kaynağı olan Balmumuna ait. Balmumu, işçi arıların üretmiş olduğu içeriği şifa deposu olan bir madde.

Aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Görüntüde yer alan 2 parça bal mumunu aktardan 5 liraya temin ettim. Dolayısıyla öyle aman aman pahalı bir ürün değil.

A Vitamininin sivilce ve yara tedavilerinde kullanıldığını eminim ki pek çoğunuz özellikle roacutane ve zoretanin tedavisi görmüş takipçilerim biliyordur. Hal böyle olunca da bu madde özellikle sivilce ve yara tedavileri için ciddi anlamda yararlı bir madde.

İlerleyen zamanlarda sivilce ve izler için bunu ne şekilde kullanmanız gerektiğini anlattığım bir yazı yükleyeceğimden dolayı buna çok fazla değinmeyeceğim.

Balmumunun Faydaları

 • Yine sivilcelerin yanı sıra mantar tedavisinde de kullanılıyor (Mantara yönelik tarifimi de yakın zamanda yükleyeceğim)
 • Güneşe karşı koruyucu bir etkiye sahip
 • Egzama ve ciltteki kuruluklar, çatlakları tedavi etmede ciddi anlamda işe yarıyor
 • Cildi neme doyuruyor
 • Krem, sabunların kıvam almasını sağlıyor

Bize bakan ve bu kremde kullanmamda etkili olan yararları hemen hemen bunlar

v

Yukarıda yararlarını anlattığım bal mumunu bir tabağın içerisine çok ufak olacak şekilde 3 parça şeklinde kesip atın. Görüntüde hemen hemen kullandığım miktar belli oluyor. (Her parça bir çay kaşığının ucu kadar.)

Bal mumunun üzerine 1 tatlı kaşığı katı Hindistan Cevizi Yağını dökün. Hindistan cevizi yağını buzdolabında bekletirseniz katılaşacaktır.

(Bu Yağı A101 ve Bim gibi marketlerde bulmanın yanı sıra Aktarlarda da 10-20 lira aralığında bulabilirsiniz. Bu yağı kullanmamızda ki asıl neden; kıvam verip, teni nemlendirerek güneşten koruması, beyazlaştırması ve yaralar üzerinde yapmış olduğu inanılmaz onarım. Bütün yararlarına yazıyı uzatmamak için değinmeyeceğim ancak ufak bir araştırmayla diğer yararlarına da ulaşabileceğinizi belirtmek isterim)

Ufak bir tavanın içerisine bir miktar su doldurarak, balmumu ve hindistan cevizi yağını eklediğiniz kaseyi tavanın içine alın. Karışımı benmari usulü eriteceksiniz.

Suyun kaseden içeriye girmemesine dikkat edip, ocağı kısık ateşte açın.

Bal mumu sert bir madde olduğundan dolayı biraz geç eriyecektir, erimeyi hızlandırmak için tahta çok ufak bir kaşık yada tahta temiz bir dondurma çubuğuyla karışımı hafiften bir iki kez karıştırın.

Evet bal mumu ve hindistan cevizi yağı tamamen eridi. Ocaktan tabağı dikkatli bir şekilde alıp tahta bir çubukla karıştırıyoruz.

Bal mumu zor eriyip çabuk katılaşan bir madde olduğundan dolayı karıştırırken hafiften katılaştığını hissedeceksiniz. Durmadan karıştırırsanız harç bir krem kıvamını alacaktır, kreminizin içeriğini zenginleştirmek için yazının devamını okumanızı tavsiye ederim;

İçerisine 3-4 damla Badem Yağı dökün.

(Badem yağını kullanmamda ki ana neden; yumuşatması ve beslemesi.  Ancak tüylenme yapacağından şüpheleniyor iseniz kullanmayabilirsiniz. Ben herhangi bir tüylenme sorunu yaşamadım. Kullandığım miktarın tüylenme yapacağını da düşünmüyorum. Bu yağı A101 ve Aktarlarda 8-15 lira aralığında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Karıştırmaya devam edin. Görüntüdeki gibi hafiften bir katılık hissettiğinizde içerisine 1 tatlı kaşığı aloe vera ekleyeceksiniz.

(Aloe verayı eklememde ki neden ise; kremde ki yağ oranını dengeleyip, kremi tamamen yağlı olmaktan kurtarmak istemem. Aloe vera’nın cilde olan yararlarını az çok hepinizin bildiğini düşündüğümden bu yararlarına değinmeyeceğim. Bunu kullanmanız zorunlu değil, kullanmasanız da düzgün bir krem elde edebilirsiniz)

Aloe verayı ekler eklemez tahta çubuk ile karıştırmaya durmaksızın devam edin.

Bileğiniz karıştırmaktan yorulunca ortaya, görüntüde ki gibi sıvımsı katımsı kremsi bir karışım çıkacak. Ancak yine de durmayıp karıştırmaya devam edeceksiniz.

Karıştırırken de 1 E vitamini ampülü kırıp tamamını bu karışımın içerisine dökeceksiniz. (12 damla)

E vitaminini ekledim çünkü kremimin bol vitaminli olup cildimi güzelce beslemesini istedim. Üstelik E vitamini cilt hasarlarını tedavi etmenin yanı sıra kırışıklıkların da önüne geçiyor. Özellikle kuru ciltlerin günlük nem miktarını da sağlıyor. E vitamini kullanmanız tamamen sizin tercihiniz. Bu vitamine Aktar ve eczanelerden ulaşabilirsiniz. Ben görüntüdeki 5 ampüllük Evigan marka E vitaminini eczaneden 7,5 liraya temin ettim.

Doğal Krem Tarifi

Kremsi yumuşak bir kıvam alan karışımı kutulara tahta çubuğunuz ile doldurun.

Doğal Krem Tarifi

Verdiğim tarif ile 2 krem kutusu tam doluyor.

Krem kutularını tam kıvam alması için birkaç saat buzdolabında bekletin. Buzdolabından çıkardığınızda kremin çok sert olduğunu hissedeceksiniz, bunu hissetmeniz gayet normal o yüzden korkmayın. Buzdolabından çıkardıktan bi yarım saat sonra karışımınız krem kıvamını alacaktır.

Doğal Krem Tarifi

Size önerim ilk denemenizde bire bir tarifime uymanız. Olur da memnun kalırsanız tarifi ikiye, üçe katlayarak ailenize, arkadaşlarınıza, sevdiklerinize bu güzel kremleri yaparak hediye edebilirsiniz.

Yayın Sonu Övgü Konuşmam

Yaptığım bu kremleri ne kadar översem öveyim, hakkettiği değeri cümlelerle dolduracağımı düşünmüyorum. Tarifi ilk oluşturduğumdan bu yana yalnızca ben değil ailem, kuzenlerim herkes severek kullanıyor. Yapıp yapıp sürekli çevreme dağıtıyorum.

Marketlerden onlarca lira verdiğimiz o kremlerin kokusunu gözümüzde karartacak derecede hoş ve tatlı bir kokuya sahip….

İzlediğim bir dizide kozmetik ürün satıcısı bir işletmecinin şu cümlesi çok dikkatimi çekmişti; “Kremlerimiz ve makyaj malzemelerimiz yenebiliyor olmalı. Cilde temasında zarar oluşturmadığı gibi ağızdan alınınca da zarara neden olmamalı, kişiyi zehirlememeli.”

Cümleyi tabi ki de ana temayı bozmadan Jazevari bir şekilde çevirdim. Ancak gerçekten içi dolu olan ve o diziyi izlediğimden bu yana aklımda dört dönen bir cümle… Cildinize değen her maddenin gözünüzle göremediğiniz gözenekler aracılığı ile vakumlandığını unutmayın. Cildimize kimyasallar ile işkence çektirmemeliyiz ki bize yaşlılığımızda eşlik edebilsinler…

Yayın Bitiriş Konuşmam

Umarım yazım faydalı olmuştur. Size tarifi bir çırpıda verip çekilmek istemedim. Kullandığım her maddeyi neden kullandığımı ve yararlarından bahsedip sizi bilgilendirmek, doğal ürünlere aslında çokta zor ulaşılmadığını anlatmak istedim.

Sonuç olarak evde doğal krem tarifi ‘min sonuna geldik. İleri ki haftalarda yüz kremi, sivilce-iz kremi, göz kremi ve kırışıklık önleyici krem tariflerimi isteğiniz doğrultusunda sırayla yükleyeceğim. Sağlıcakla Kalın!

-Jaze

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

4 thoughts on “Doğal Krem Tarifi : Her Evde Yapılabilecek Bir Tarif

 • 01/12/2020 tarihinde, saat 12:37
  Permalink

  Tarifini yaptım 4 gündür kullanıyorum ve oldukça memnunum ellerim çok daha yumuşak oldu 🙂 E vitamini koymadım ve badem yağı yerine de lavanta yağı kullandım kokusunu sevdiğimden dolayı. Muhteşem bir tarif, teşekkür ederim :))

 • 01/12/2020 tarihinde, saat 13:10
  Permalink

  Memnun olmanıza çok sevindim, ellerinize sağlıık 🙂

 • 24/12/2020 tarihinde, saat 15:59
  Permalink

  merhabalar;

  bu tarifi denemeye kalktım ama balmumunu benmariden aldığım an dondu içine yağları koyunca karışmadı çamur gibi yapış yapış bir şey oldu. balmumu yada hindistancevizi yağı koymadan aloavera jele yağları karıştırsak yeterli nemlendirme etkisini yaratmış olur muyuz? cildim yağlı bu kremi gündüz ve gece kullanmak istiyorum bir de bu ara kızarıklıklarım var.
  teşekkürler şimdiden 🙂

 • 25/12/2020 tarihinde, saat 00:02
  Permalink

  Merhaba,

  Balmumunun donmasının 3 nedeni olabilir; ya çok fazla balmumu kullanmışsınızdır, ya balmumu tamamen erimeden diğer malzemeleri eklemişsinizdir ya da diğer malzemeleri eklerken yavaş davranmışsınızdır. Yazıda da belirttiğim gibi balmumu çabuk eriyen ve yine çabuk donan bir ürün.

  Tabi dediğiniz gibi de kullanabilirsiniz ancak balmumunun vitamininden de yararlanmak amacıyla balmumunu da çok ufak, parmak ucu kadar kullanmanızı tavsiye ederim.

  Rica ederim, yararım dokunuyorsa ne mutlu bana. Kızarıklıklarınız için akşamüstü yoğurt maskesi uygulayabilirsiniz. Ancak cildinizin yoğurda alerjisi olmadığına emin olun, mutlaka kullanımdan önce farklı bir bölgenizde deneyin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir