Ferdinand Macellan Kimdir : Dünya Çevresini Dolaşan İlk İnsan

Ferdinand Macellan Kimdir

Aklıma aniden esen bir fikir ile blogda Jazete kategorisi oluşturup, o güne ait önemli olaylar ve çeşitli kişilikler hakkında sizlere bilgi vermek istedim. Bu nereye kadar devam eder Allah bilir ama ben çok heyecanlıyım. Umarım blog var olduğu sürece devam eder…

Neyse lafı çok fazla uzatmayacağım ve macera hikayeleri günümüze dek ulaşan, Ferdinand Macellanın hayat öyküsüne değineceğim.  ‘ Ferdinand Macellan kimdir kimlerdendir nerelidir ‘ tarzı sorulara yanıt vereceğim yayınımla sizleri baş başa bırakmak istiyorum. Jazete’nin ilk yayınını yazmaktan onur duyarım sayın seyirciler;

Ferdinand Macellan Kimdir

Ferdinand Macellan , zengin bir ailenin oğlu olarak 1480 yılında gözlerini dünyaya açmıştır. Varlıklı bir ailenin oğlu olarak dünyaya +9874562 adım önden başlayan Ferdinand, ne yazık ki ailesini çocuk yaşta kaybederek +987562 adım önde başladığı hayatını mahkemelerde geçirmiştir.

Ailesinin ölümünden oldukça fazla etkilenen Ferdinand,  amcasının başında olduğu Kraliyet Donanma Okulu’na başlayarak kendini eğitim hayatına adamıştır.

Dramatik bir hayat öyküsüne sahip olan Ferdinand, toprağa ayak basmaktansa gençliğini Portekizli denizciler ile gemilerde geçirmiştir.

Çocukluğundan itibaren gemilerde olan Ferdinand, dümencilik ve haritacılık konularında uzmanlaşmıştır. Bu sırada hayattaki tek arzusunun dünyayı çepeçevre dolaşmak olduğunu anlamıştır.

20’li yaşlar Ferdinand’ın yükselme dönemi olmuştur. Ailesinin acısını gemilerde çeşitli meşguliyetler ile unutmaya çalışan Ferdinand, 20 yaşına geldiğinde; denizlerde büyük filoları yönetiyor ve savaşlara giriyordu.

Savaşlarda elde ettiği başarı Ferdinand’ı Portekiz Kralı ile de yakınlaştırmıştır. Ancak bu yakınlık çok da uzun sürmemiştir. Ferdinand, Dünya’nın etrafını çepeçevre dolaşmak isterken Portekiz Kralı’nın önünü kestiğini düşünmekteydi.

Hedefine ulaşmak isteyen Ferdinand, Portekiz Kralına ihanet ederek İspanya Kralı ile anlaşmıştır. İleride bu anlaşma Ferdinand’ın feci bir şekilde ölmesi ile sonuçlanacaktır. Zavallı Ferdinand…

Ferdinand Macellan kimdir

Ferdinand tüm bu siyasi ilişkilerinin yanı sıra çalkantılı bir aşk hayatına da sahiptir. Mavi gözleri, kartal kaşları, çatal burnu ve kıvırcık saçları ile kadınların dikkatini çekmekteydi. Siyasi alandaki başarısı ve harika fiziği ile Ferdinand, yakışıklı olduğu kadar kibirliydi.

İçerisinde bulunduğu başarı Ferdinand’ı kibre ve kendini beğenmişliğe sürüklemişti.

ferdinand

Macellan Boğazı‘nı keşfetmesi ile özgüven patlamaları artan Ferdinand’ı artık kimse tanıyamıyordu. Kendini adeta Tanrı ilan eden Ferdinand, hayatının son demlerini yaşadığından bihaberdi…

O eski sessiz çocuktan eser kalmamıştı.

Ferdinand’ı ölüme bu kibri götürecekti… Ah Ferdinand ah…

Kibrinin yanı sıra Dünyanın etrafını dolaşmayı delice  isteyen Ferdinand, bu istek uğruna dünyayı yakmaya bile hazırdı.

Ferdinand Macellan ‘ın Feci Ölümü

Ferdinand’ın ölümü hakkında tartışmalar hala daha süregelmektedir. Kimi kaynaklar Ferdinand’ın savaş esnasında feci bir şekilde öldüğünü, kimi kaynaklar ise Ferdinand’ın yerli halk tarafından öldürüldüğünü söylüyor.

Diğer birçok kaynak ise Ferdinand’ın Hristiyanlığı yaymaya çalışan bir çapulcu olduğunu, Hristiyanlığa girmek istemeyenlerce katledildiğini söylüyor.

Ölümü hakkında tartışmalar hala daha süregelse de tartışmaların ortak noktası Macellan’ın feci bir şekilde ölmüş olması…

Ferdinand Macellan Dünya’yı Dolaşabildi mi?

Ne yazık ki hayır.

Bu uğurda Kralını dahi satan Ferdinand, ne yazık ki bu isteğine ulaşamamıştır. İşin garibi ise ‘ Dünyanın çevresini dolaşan ilk insan olma unvanı ‘nı Ferdinand’ın değil de bir esir pazarından aldığı Siyahi kölenin almış olması.

Evet evet yanlış duymadınız, söylenilene göre Dünyayı çepeçevre dolaşan kaşif Ferdinand değil, kölesi olan Henry’dir.

‘Kime niyet kime kısmet’ sözünü bizlere bire bir yaşatan bu olay, ilk duyduğumda beni oldukça fazla şaşırtmıştı.

Bir yanım Ferdinand için üzülse de bir yanım ‘Oh olmuş!’ diyor.

Ne gerek vardı bu kadar kibre Ferdinand?

Ne güzel boğazlar keşfetmişsin, açılmışsın uçsuz bucaksız denizlere, okyanuslara… B*k vardı da bu kadar kibirlendin.

“Kibir bele bağlanmış bir taş gibidir. Onunla ne yüzülür ne de uçulur.”

Hacı Bayram Veli’nin bu sözü bu hikayeyi ne de güzel özetliyor.

Ferdinand Macellan ‘ın Hikayeleri Günümüze nasıl Gelmiştir?

Bu soruyu hiç merak etmiş miydiniz?

Ben etmemiştim, sizler etmişsinizdir diye bunu da araştırdım.

Ferdinand Macellan ‘ın yaşamış olduğu maceraları, onunla seyahat eden arkadaşı günümüze ulaştırmıştır. Yazmayı çok seven arkadaşı, Ferdinand’ın yaşamış olduğu her olayı yazıya dökmüştür.

Ferdinand’ın bu arkadaşı yine Portekizli olan, Antonio Pigafetta ‘dır.

Antonio Pigafetta

Eveeet böylece zavallı Ferdinand Macellanın hayatı öyküsüne şahit olduk.

Jazete’nin ilk yayınının sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiim, umarım faydalı bir yayın olmuştur.

Sağlıcakla Kalın!

Jaze

 

Diğer Jazete yayınları için buraya tıklayın.

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir