Kendini Tanımak : Çoğu İnsanın Çok Geç Öğrendiği 20 Şey

Kendini tanımak ve Kendin Olmak

kendini tanımak

Nicolas Cole , herkesin bilmesi gerektiği ama yeterince büyüyemeden kendi kendine öğrenemediği şeylerin listesini yapmış ve 20 madde çıkarmış. Bazı maddeler büyük kaoslara sebep olmuş, yorumlarda büyük tartışmalar yaşanmışsa da bazı maddeleri herkes hemfikir bir şekilde savunmuş.

Beğenmeyeni çok, beğeneni daha çok olan bu yazıyı sizinle de paylaşmak istedim. Benim de bazılarının doğru bazılarının yanlış çıkmasını istediğim bu maddeler ile ilgili bakalım sizler ne düşüneceksiniz?

Kendini Tanımak

Hayat, virajlar ve dönüşler, zirveler ve vadiler, tırmanılacak dağlar ve keşfedilecek okyanuslarla dolu bir yolculuktur. İyi zamanlar, kötü zamanlar. Üzen anılar, mutlu eden anılar. Ama hep ileriye doğru devam eder. Seyahatin neresinde olduğunuz önemli değil, herhangi bir yolda, devam ediyorsunuz. İşte hayatı bu kadar güzel yapan şey de bu. Bir gün, hayatında seni mutlu ve tatmin eden şeylerin neler olduğunu sorgulayacaksın ve ardından kariyerinin en mükemmel kitabını yazacaksın.

Siz masum bir çocukken kimsenin size söylemeyeceği, “büyümekle” beraber gelen şeyler;

kendini tanımak

1- Çoğu insan hayal gücünü kullanmaktan korkar.

İnsanlar çocukluğuyla olan bağlarını koparmışlardır. “Özgün” olduklarını düşünmezler. Her şeyi “olduğu gibi” severler.

2- Hayalleriniz başkaları için gerçek manada önemli değildir.

Tabii ki bazı insanlar umursayabilir, sana bu arayışında destek olabilir ama günün sonunda, kimse umursamaz ya da en azından senin kadar önemsemez.

3- Arkadaşlıklarınız, hayatınıza bağlı olarak değişir.

Çoğu arkadaş hayatınızın sadece bir kısmında sizinledir. Genellikle o anki ilgilerinize göre oradadırlar. Siz yolunuza devam ettiğinizde ya da öncelikleriniz değiştiğinde arkadaşlarınızın çoğu da değişiyor.

4- Potansiyeliniz, yaşınızla birlikte artar.

İnsanlar yaşlandıkça daha az şey yapabileceklerini düşünür. Ama aslında, daha çok şey yapabilmeleri gerekir. Çünkü birçok şeyi öğrenmek için zamanları vardı. Bir şeyi yapmakta iyi olmak günlük alışkanlıkların sonucudur, bu şekilde doğmadık.

5- Spontane olmak yaratıcılığın kardeşidir.

Eğer her gün aynı rutinleri tekrarlarsan asla ani keşif anlarına kendini bırakamazsın. Çocukken ne kadar spontane olduğunu hatırlıyor musun? Her an, her şey olabilir! 

6-“Dokunma”nın değerini unutuyoruz.

En son ne zaman yağmurda oynadın? En son ne zaman bir kaldırıma oturup taşlara, kirlere, çatlaklara, betonların arasından başını çıkarmış hayatı selamlayan otlara yakından baktın? Tekrar yap! Hayatın oyunlarına bağlı hissedeceksin.

7- Çoğu insan yapmayı sevdiği şeyleri yapmaz.

Bu doğru.

“Kitleler” yaşamayı hak ettiklerini yaşamıyor. Bunun sebebi yeterince güçlü savaşmamaları, kendileri için bunu yapamadılar. Ve yaşlanınca ne kadar çok etrafına bakarsan, sonunun aynı olacağına inanmak kolaylaşır. Bu tuzağa düşme!

8- Okul bitikten sonra okumayı bırakıyoruz.

Tanıdığın birine en son ne zaman kitap okuduğunu sor. İddiasına varım ki aldığın cevap “ Ahh, uzun zamandır hiç okumadım.” olacaktır.

9- İnsanlar dinlediklerinden daha çok konuşurlar.

Benim için iki insanın birbiriyle konuşmasını dinlemek kadar saçma bir şey yok. Hiçbiri dinlemiyor ve konuşmaya başlamak için diğerinin susmasını beklemiyor.

10- Yaratıcılık pratik gerektirir.

Toplum olarak yaratıcılığı çok fazla övüyoruz ve değer veriyoruz ama yine de çıkarlarımıza ters düşen yaratıcı ifadeleri engellemek ve kontrol etmek için elimizden geleni yapıyoruz gibi görünüyor. Ne kadar komik değil mi? Eğer yaratıcılığını güçlü ve aktif tutmak istiyorsan, pratiğini kendi başına yapmalısın.

11- Başarı göreceli bir terimdir.

Çocuklara “başarıya ulaşmak” öğretilir. Peki, başarının gerçek anlamı ne? Birinin başarı olarak ifade ettiği şey, başkası için zıt bir anlamı ifade edebilir. Kendi başarı ifadeni bul. 

12- Ebeveynlerinizi değiştiremezsiniz.

Yaşlandığınızda yüzünüze çarpan zor ve üzücü bir gerçek: Ebeveynlerini değiştiremezsin.

Onlar kendileridir. Belli bir noktadan sonra yaptığın şeyleri onaylayıp onaylamamaları çok da önemli değil. Onları seni dünyaya getirdikleri için sev ve geriye kalan diğer şeyleri kapının dışında bırak.

13- Sabah olduğunda yüzleşmen gereken tek kişi kendinsin.

Gençken tüm dünyayı memnun etmek zorumdaymışsın gibi hissedersin, ama değilsin. Seni mutlu eden şeyi yap ve kendi yaşamak istediğin hayatı inşa et. Eğer yapabilirsen, gerçekten sevdiğin birinin sana her sabah baktığını göreceksin.

14- Hiçbir şey kalpten isteyerek yaptığın şey kadar iyi hissettirmez.

Saf sevgi ile yaptığın şeyin yerini hiçbir zaman para, başarı ya da dışarıdan gelen bir tasdik tutamaz. Kalbini dinle, gerisi seni takip edecek!

15- Potansiyelimiz, kendimizi ne kadar tanıdığımızla doğrudan ilişkilidir.

Varmak istediği yere varanlar, kendini tanıyan ve gücünü en iyi şekilde kullananlardır. Kendini tanımayan ve kendi içine bakmanın zorluklarından kaçınanlar hayatı sıradan yaşar. Kendi geleceklerini inşa etmek için yetenekleri yoktur.

16- Bize yüz çeviren herkes, elbette bir gün geri gelecektir.

Seni ezen o çocuk gelip senden iş isteyecek.

Randevuya çıkma teklifini reddeden o kız, nerelere geldiğini görünce seni tekrar arayacak. Bu hep böyledir. Sadece kendine odaklan ve inandığın gerçekleri söyle. Senden şüphe duyan herkes senden yardım isteyecektir.

17- En çok vakit geçirdiğimiz 5 kişinin yansımasıyız.

Kimse, kendi kendini oluşturamaz. Hepimiz etrafımızdaki insanlarda gördüklerimizin aynadaki yansımasıyız. Bu kendinle oynadığın bir oyun değil. Çevreni olmak istediğin kişiler gibileriyle doldur. Zamanla onlardaki hayran olduğun şeylere senin de sahip olduğunu fark edeceksin.

18- İnançlar, takip ettiğin şeylere bağlıdır.

Hayatının hangi evresinde olursan ol inançlarını etrafındaki insanlar ve şu anki isteklerin şekillendirir. Kimse “inançların” “değişmez” olmadığını anlatmaz. “Doğrusu veya yanlışı” yoktur. Bunlar tamamen görecelidir. Kendine uyanını bul.

19- Her şey zaafınız olabilir.

Yine, yaşlandığında “doğru veya yanlış” yoktur. Başa çıkma mekanizmanız bir cumadan öbürüne rahatlamak olabilir. Sadece alışkanlıklarınızın, zamanınızı nasıl harcadığınızı ve hangi alışkanlıklarınızın sıklığının artmaya başladığının farkında olun sonra bunların nereden geldiğini ve neden bunları sürekli tekrarladığınızı sorgulayın.

Asla hata yapmayın, her zaman ders alın.

Dediğim gibi kendinizi tanıyın.

kendini tanımak

20- Amacın kendin olmak.

Hayatın anlamı nedir? Kendini tanımak , Kendin olmak, sadece kendin, her zaman sana anlamlı gelen şeyi yapmaktır. Kendini oluşturan sensin. Sen kendi geliştirdiğin şahesersin. Büyüdükçe hem heykel hem heykeltıraş olduğunu, hem ressam hem de portre olduğunu fark edeceksin. Kendini istediğin gibi boya.

 -Sura

 

Kendini tanımak ile ilgili ve daha fazla Jazete içeriğine ulaşmak için ise buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir