Haftalık Haber Bülteni : Kahramanmaraş Yangını – Hayvan Ölümleri

Haftalık Haber Bülteni

Haftalık haber bülteni ‘ne geçmeden önce, Jazete’nin diğer yayınları için tıktık

Bloğumun Jazete bölümünde, haftalık önemli olaylara yer vereceğimi sizlere Twitter hesabımdan bildirmiştim. Bu önemli olaylar genel olarak toplumu ilgilendiren olaylardan oluşacak. Herhangi bir siyasi olay yahut magazin haberlerine değinmeyeceğiz.

Bu haber yayınlarını ise ben yazmayacağım. Evet, bloğumun artık bir yardımcı yazarı var. Jazete’nin haftalık haber metinlerinden Ayça Düzgün sorumlu oldu. Lafı çok fazla uzatmayacağım, Ayça’ya buradan da tekrar tekrar teşekkür ediyor, sözü ona bırakıyorum;

YANGINLAR SON BULMUYOR 

Kahramanmaraş’ta düşen yıldırım, orman yangını başlattı. Birçok sayıda ekibin olay yerine vardığı fakat arazinin yapısından dolayı yangını söndürmenin zor olacağı bildirildi. 

24 Ekim Cumartesi akşamı saat 22.30 sıralarında Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde bir ormana düşen yıldırım yangına sebep oldu. Bölge halkının bilgilendirmesiyle harekete geçen Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri 10 hektarlık alana yayılan yangını söndürmek için çalışmalara başladı.

Arazinin sarp kayalıklardan oluşmasının söndürme çalışmalarını güçleştirdiği bilgisi verilirken bölgeye havadan da destek verildiği söylendi. (DHA) 

Ülkemizde son bir yıl içinde 6000 hektardan fazla alan orman yangınları yüzünden kül oldu. Bu yangınların kimisi bilinçli kundaklar, kimisi bilinçsiz vatandaşlar yüzünden çıkarken devlet, bu kayıp alanlarımızın tekrar ağaçlandırılacağını söylüyor.

Fakat orman yangınında sadece ağaçlar zarar görmüyor. Orada yaşayan hayvanlar, onların oluşturduğu habitatlar, mikroorganizmalar ve atmosfer de bir yangından payını alıyor. 

Orman yangınları sadece ülkemiz için bir tehdit değil. Zira 2019 yılının son aylarında Avustralya’da çıkan yangınların söndürülmesi aylar alırken Amerika Birleşik Devletleri’nin bir kısmı hâlâ yanmakta. Bir ülkenin ve dünyanın ciğeri olan ormanlar tehlike altındayken kimse güvende değildir. 

YASA ÇIKMADIKÇA CANİLEŞİYORLAR

Haber Bülteni

Gaziantep’te son iki gündür farklı bölgelerde bulunan toplu kedi cesetleri hayvan severleri ayağa kaldırdı.

Çarşamba gününden bu yana Gaziantep ilinin farklı bölge ve ilçelerinde bulunan kedi cesetleri, toplu zehirlenme şüphesini doğurdu. Canpati Derneği’nin verdiği bilgilere göre birçok kedi fare zehri ile zehirlenerek öldürüldü. Yetkili makamların araştırmaları sürerken Gaziantep Valisi Twitter hesabından araştırmaya devam ettikleri ve suçluları bulup adalete teslim edeceklerini duyurdu. 

Canpati Derneği’nin İnstagram hesabına ölü kedi ihbarları gelmeye devam ediyor. Dernek, söz konusu kedilerin fotoğraflarını kullanarak sahte yardım çağrı ve taleplerinin yapıldığını, dikkatli olunması gerektiğini bildirdi. (ABC Gazetesi, 2020)

Ülkemizde son yıllarda giderek artan şiddet ve taciz vakalarındaki en büyük mağdurlardan biri de şüphesiz hayvanlar. Toplu zehirlemeler bundan birkaç yıl öncesinde Ankara’da köpeklerin canını almıştı. Tecavüzler ve canavarca hisle katletmeler de medyada oldukça ses buluyor. Fakat bir canı yakmanın cezası para, resmi adı kabahat oldukça bunun önüne geçilmesi oldukça zor. Yıllardır sadece seçim zamanı adını duyduğumuz Hayvan Hakları yasasının yürürlüğe girmesi ne kadar gecikirse o kadar çok can yanacak. 

 -Ayça Düzgün

Haftalık Haber Bülteni Sunar

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

2 thoughts on “Haftalık Haber Bülteni : Kahramanmaraş Yangını – Hayvan Ölümleri

 • 25/10/2020 tarihinde, saat 21:57
  Permalink

  Son günlerde orman yangını olayları artmaya başladı. Umarım biter bu kötülük.
  Ayrıca yeni yazara da hoşgeldin demek istiyoruuuum. İkinize de başarılar

 • 26/10/2020 tarihinde, saat 13:23
  Permalink

  teşekkür ederiiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir