Fruits Basket Konusu ve Anime İncelemesi

Herkese merhaba! Bu yazımda daha yeni final veren, bir süreliğine en yüksek puanlı anime olarak listede zirveyi görmüş mükemmel bir anime hakkında konuşalım istedim: Fruits Basket !

Fruits Basket Konusu

  • Tür: Romantizm, Shoujo, Dram, Doğaüstü Güçler
  • Sezon sayısı: 3
  • Bölüm sayısı: 63 (25-25-13)
  • Durum: Tamamlandı

Fruits Basket Konusu : Lise öğrencisi Tohru Honda, annesini kaybettikten sonra bir çadırda yalnız yaşamaya başlar. Ancak, çadırını kurduğu arazinin ünlü Sohma ailesinin arsası olduğu ortaya çıkar. Tohru, birden bire Shigure Sohma, okulunun prensi olan Yuki Sohma ve Yuki’yi düşman olarak gören Kyo Sohma ile yaşamaya başlar. Yine de, Tohru’nun henüz bilmediği bir şey vardır: Sohma ailesi asırlardan beri korkunç bir şekilde lanetlenmiştir. Karşı cins tarafından kucaklandıklarında Zodyak  hayvanlarına dönüşmektedirler!

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Ses ve Görsellik

Müzikleri çok güzel, açılışı da kapanışı da arka planda çalanlar da. Ses aktörleri (Japoncası) oldukça hisleri geçirebilmişler. Kyo karakterinin İngilizce seslendirmesinin de ayrıca başarılı olduğunu söylemek isterim. Fruits Basket görsellik açısından şa-ha-ne ( 2019 yapımı ). Eski versiyonu da çok kötü değilmiş ama yeni versiyonunu izledikten sonra eskisini pek bir izleyesim gelmedi doğruyu söylemek gerekirse.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Fruits Basket İncelemesi

Fruits Basket ilk sezonuyla çok güldürecek son sezonuyla da çok duygulandıracak. 3 sezonu da izlerken duygu yoğunluğunu hissedeceksiniz. Derin konulara değinen, her karakter için ayrı ayrı durup düşüneceğiniz türden bir anime. Fruits Basket ilk sezon su gibi akıp geçiyor, oldukça da eğlendiriyor. Ciddi konulara girmeden evvel bayağı bir güldürüyor yüzünüzü. Lanet hakkında daha çok şey öğrendikçe, karakterleri teker teker tanıdıkça iş ciddiye biniyor ve duygusal olarak yoğun bölümler geliyor.

Fruits Basket Konusu

Şahsen Kyo için izlediğimden 2. sezonda çok fazla Yuki olduğunu düşünüyorum. Birinci sezonda problemlerinin çözüldüğünü zannettiğimiz Yuki’nin hala aşılması zor engellerinin olduğunu görüyoruz. Empati kurunca onu anlamak da kolaylaşıyor.

Yine de, 2. sezonun favori sezonum olduğu söylenemez, kedi tarafında olduğum için sanırım. Yuki’nin kendi içinde kendini çözmeye çalışmasına şahit oluyoruz. 3. sezonsa… Ef-sa-ne!! Beklenilen o aksiyon, hareketlilik, olaylı gidişat bu sezona toplanmıştı. Bu son sezon daha uzun olsaydı, mutlu sahneleri daha çok görseydik daha da iyi olabilirdi.

Spoiler! Lanetli bağın teker teker koptuğunu görmek kadar tatmin eden başka bir şey var mıdır?

İncelemeyi teker teker karakterler üzerinden devam ettirmek daha mantıklı olacak, tanışmanız gereken bir sürü karakterimiz var çünkü…

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Fruits Basket Karakterleri

Karakterlerin her biri birbirinden özenli yazılmış, özenle çizilmiş ve seslendirilmiş. Hepsinin ayrı ayrı kalbinizdeki yerini alacaklarına eminim.

Tohru Honda

Fruits Basket incelemesi

Animenin en saf karakteri. Yaşadığı şeyler ne kadar zor olursa olsun, her zaman sımsıcak gülümsemeye devam ediyor.  Gözlerinde yaşları ve hafif gülümsemesi eşliğinde pozitif kalmaya çalışmasını izlerken ona sarılma isteğiyle dolacaksınız. En sevilesi shoujo MC’lerinden* biri olduğu gerçeğini izleyen herkesten duyabilirsiniz. (MC*: (M) Main – Ana, (C) Character – Karakter.)

Her zaman güçlü kalmaya çalışması olsun bazı anlarda söylediği insanı derinden sarsan annesinden yaptığı alıntılar olsun bütün Sohma ailesini etkileyebilme potansiyeli olan biri. Sıcaklığıyla sizin de kalbinizi kazanacağına eminim. Düşse de, ağlasa da gözyaşlarını silip ayağa kalkmasını biliyor. Tüm saflığına rağmen zamanı geldiğinde öyle sözler söylüyor öyle hamleler yapıyor ki karşısındakini ve biz izleyicileri hem olgunluğu karşısında şaşırtıyor hem de olumlu yönde etkiliyor, saf olması zeki olmasına engel olmuyor böylelikle.

Kyo Sohma

Sohma ailesinin dışladığı, asabi ama tatlı kedimiz. Kediyi kandıran farenin zodyak hikayesi nedeniyle fare Yuki’yi rakibi olarak görüyor ve ona karşı içinde büyük bir öfke barındırıyor. Öfkesi konusunda hislerini kolayca açığa vursa da sevgisini gösterme konusunda hemen açılabilen biri değil. Başlarda kendisi tam bir tsundere olsa da sonrasında… Neyse spoiler vermeyelim! Heyecanlanmalı mısınız? EVET!!

Her şeye rağmen Tohruya olan şefkatli, sevgi dolu bakışlarının varlığını her bölüm daha fazla gözlemleyeceksiniz. Farenin aksine daha dışa dönük ve hareketli biri. Çevresinde sürekli kedilerin dolaştığını da görebilirsiniz.

Karakter gelişimi o kadar güzel ki sırf Kyo için bile animeyi izleyebilirsiniz. Zamanla o kavgacı, sürekli bağırıp çağıran Kyo gidecek yerine olgun davranan, çevresine karşı dikkatli, duyarlı, sakince düşünüp titizlikle hareket eden bir Kyo gelecek… Ve bunu izlemesinin verdiği o haz anlatılmaz yaşanır.

Yuki Sohma

Fruits Basket anime

Okulun prensi ve Zodyak hikayesinin faresi. Yuki, her zaman herkese karşı nazik, çekingen biri. Çekici görünüşü ve güzel kişiliği sayesinde hayranları bile var. Dışarıdan mükemmel hayatı olan biri gibi görünse de kedinin ve diğerlerinin düşündüğünün aksine mükemmel bir hayatı yok.

Söz konusu Kyo olduğunda acımıyor, ona saldırdıkça geri durmuyor. Zarif görüntüsüne aldanmayın, patlatıyor güçlü yumruğunu. Yuki duygularını kendine saklayıp içine kapandığı için Yuki’nin aslında hiç de mutlu, kusursuz bir hayatı olmadığını ve çektiği acıların çoğu kişi farkında bile değil. Farkında olanlarsa farkında değillermiş gibi davranıyorlar.

  • Peki Tohru bunu fark ettiğinde öylece duracak mı dersiniz?

Shigure Sohma – Hatori Sohma – Ayame Sohma

Fruits Basket Karakterleri

  • Sohma ailesinin yetişkinleri. Hepsinin de görünüşü mükemmel, evet, biliyorum…

Zodyak’ın köpeği, Shigure dertsiz tasasız görünen karakter.  Romantizm yazarı olduğu için bu tasasız kişiliği asistanını stresten delirtiyor. Şahsen onun üzerinden dönen olaylar beni bazen güldürdü ama bazen de… Kafamı karıştırdı. Şakacı biri olsa da bazen gerçekten öyle bir ciddiyete bürünüyor ki. Hem villain gibi duruyor hem de değil gibi.  Amacını  anlamak ve onu çözmek çok zor.

Denizatı Hatori,  anıları silme yeteneğine sahip ve bunu Soma ailesinin sırrını korumak için yapmışlığı var. Peki ya kimlerin hafızasını sildi dersiniz? Başka bir tane daha trajedi kokusu aldınız mı? Derinden yaralı olsa da kalbi çok güzel biri. Sohma ailesinde sakin, duyguları yerine mantığıyla hareket eden sayılı kişilerden biri. Hikayesiyse pek bir depresif.

Yılan Ayame ise, Hatorinin tam tersi olarak oldukça gürültülü, enerjik biri. Yuki’nin büyük kardeşi fakat pek yakın değiller. Minik Yuki, ondan yardım istediğinde yardım elini uzatmadığı için çok pişman ve bunu telafi etmek istiyor. Zamanla Yuki ona her olumlu bir adım attığında Hatoriyi arayıp heyecanla neler olduğunu kendi bakış açısıyla –abartarak-  anlattığı sahnelere ve onun Yukiye karşı yavaş yavaş göstermeye başladığı abiliğe bayılıyorum.

Momiji Sohma

Fruits Basket Konusu

Bu çocuk çook tatlı! Hikayesini öğrendikten sonra ona sıkıca sarılmak, sarılmak ve tekrar sarılmak isteyebilirsiniz!! Zodyak tavşanı ve Tohruyu kucaklayıp tavşana dönüşmekten çekinmeyen biri. Enerji dolu, sevimli ve güneş gibi parıldayan biri. Gülümsemesinin ardında sakladığı trajik bir hikayesi de kalbinizi dağlayacak. Yıkıcı geçmişine rağmen hala gülümseyebiliyor olması inanılmaz güçlü olduğunun kanıtı değil de ne?

3. sezondaki karakter gelişimi hem görünüş hem de davranışları açısından sizi biraz şaşırtabilir! Oldukça tatmin olacağınıza eminim.

Hatsuharu Sohma – Rin Sohma

Fruits Basket character

Hatsuharu kışkırtılıp karanlık tarafını göstermediği sürece sakin biri. Yuki ve minik zodyaklarla yakın. Yukiye hep destek oluyor ve miniklere genelde abilik yapıyor. Ailesi tarafından reddedildikten sonra Soma ailesiyle birlikte yaşayan Isuzu, Hatsuharu ile yakın bir ilişkiye sahip. Peki bu yakınlıkları onların başına dert açacak kadar tehlikeli mi? Maalesef ki evet. Bu ikili için de başka bir drama söz konusu.

Fruits Basket

  • Hepsi Bu Kadar Mı?

Çok fazla karakter saydım ama hikaye bu kadarla kalmıyor tabii. Bir Akito Sohma’mız var ki… Kendisi gözü yaşlı, öfkeli, gizemli bölüm sonu canavarı. Akito’nun ve yanındaki gizemli, sakin, yakışıklı Kureno’nun nasıl biri olduklarını kendiniz görmelisiniz.

Çok uzatıp sizleri sıkmamak için diğerlerini uzuun uzun anlatmayacağım ama daha birçok arka plan hikayesi sizi şaşırtacak, belki kendinizden bir şey bulmanızı sağlayacak daha birçok ilginç karakterle tanışacaksınız. Mesela, sizi hem güldürecek hem de hikayeleriyle kalbinizi dağlayacak Tohru’nun en yakın 2 arkadaşı. Ya da mangakanın üzerinde fazla durmadığı için pişman olduğu, kadın kıyafetleri içinde mutlu hisseden maymun Ritsu Sohma.

Ya da… Tatlı bir kız gibi görünse de çabucak öfkelenebilen, Kyoya karşı farklı duygular besleyen domuz Kagura Sohma. İzleyiciyi öfkelendirecek birine benziyor, öyle değil mi? Belki de değil. İzleyip görmelisiniz! İki minik zodyak üyesi daha var ki hem sevimliler hem de hikayeleri acı dolu. Sonradan gelen Machi ve Kakeru hakkında fazla durulmasa da onları bile çok seveceğinize eminim!

Uzun lafın kısası, bu animeyi izlerken o kadar karakterlere bağlandım ve o kadar sevdim ki kalbimde hep özel bir yeri kalacak. Anime incelemesi yazacak kadar kendime güvenmediğim halde bu yazıyı yazıyorum çünkü sizlerin de Fruits Basket ‘i kesinlikle izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

İzlerken yeri geldi aşırı duygusallıktan ağladım, yeri geldi kahkahalara boğuldum, yeri geldi kendimden bir parça buldum, yeri geldi bazı sahnelerden kendi kendime ders çıkarttım. Finalinin güzelliği hakkında yorum bile yapmayacağım. Gelecekte filminin çıkacağı söylentileri de var, umuyorum ki doğrudur! İzleyin,izlettirin!

Daisy

Genel Anime Önerileri için Buraya Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir