Haftalık Haber Bülteni: Kasırga Felaketi, Depremzede Patiler, Covid19

 

ÖLÜMDEN DÖNDÜLER

 

 Geçtiğimiz ay Mersin’de Müftü Deresi kenarında bulunan kötü durumdaki atlardan sevindirici haber geldi.

 

 

Dere kenarında ölüme terk edilmiş hâldeki 3 at için Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Polisleri hareket geçti. Bulunduğunda hayati tehlikesi olan beyaz at Tarsus Doğa Parkı’nda geçirdiği üç günün ardından toparlandı. Diğer iki kahverengi atın sağlık durumları iyiyken beyaz atın tedavisine devam ediliyor. (Milliyet)

 

mersin at

 

Geçim sıkıntısı ve bilinçsizlik gerek iş gerek eğlence için hayvanları kullanmasına neden oluyor. Kullanılan hayvanların sahipleri, onların yaşam şartlarını ve sağlık durumlarını önemsemiyor. İnsanların eğitim ve kanunlarla bilinçlendirilip yalnızca hayvanlarla değil tüm doğayla barış içinde yaşaması mümkün ancak ne yasa ne de eğitim için ilk adımı atan birileri var. Doğanın bizim bir yansımamız olduğunu ve bizim doğaya yaptığımız her hamlenin geri dönüşü olacağını unutmamalıyız.

 

KITADA KASIRGA FELAKETİ

 

 

 Orta Amerika ülkelerini etkisi altına alan Eta Kasırgası bölgeden uzaklaşırken arkasında gerçek bir yıkım bıraktı. Kasırganın getirdiği yoğun yağışlardan dolayı ortaya çıkan selde birçok evin zarar gördüğü, binlerce sivilin askeri helikopterlerle bölgeyi boşalttığı ve onlarca insanın kayıp olduğu bildirildi.

 

kı

 

İnsanların çatılarda yardım beklediği görüntüler sosyal medyada yer bulurken 200 kişinin de hayatını kaybettiği belirtiliyor. Kayıp sayısı göz önüne alındığında vefat edenlerin sayısının artması çok da uzak değil.

Kasırganın Florida eyaletine ulaştığı ve daha şimdiden en az 7 kişinin hayatını kaybettiği bilgisi de veriliyor. (AA)

 

 

DÜNYADA KORONAVİRÜS

 

Yaz aylarında birçok Avrupa ülkesiyle birlikte önlemlerini gevşettiğimiz COVID-19, hem ülkemizde hem de dünyada yeniden artış gösteriyor.

Geçtiğimiz ilkbahar salgının en korkutucu görüntülerine şahit olduğumuz İtalya’nın kasım ayının başından beri günlük vaka sayısı 25.000’in altına düşmüyor.

 

 

İtalya gibi büyük kayıplar veren bir diğer ülke de İspanya’ydı. İspanya’da cenaze defin işlemlerinde çalışan personeller daha fazla eleman çalıştırılmasına yönelik taleple greve gittiler. İspanya’da ise günlük vaka sayısı ay başından beri 17.000’in altına inmezken 4 Kasım’da ilk iki haftanın en yüksek noktasına ulaşmış ve 25.000’i görmüştü.

 

 

Amerika’da günlük vaka sayısı son bir haftadır 140.000’in altına inmezken seçimlerin ardından sokağa dökülen halkla birlikte 13 Kasım tarihli resmi günlük vaka sayısı 181.000’i aşmış durumda.

 

 

Buna rağmen Amerika Birleşik Devletleri’nde alının karara göre testi pozitif çıkan hemşireler semptom göstermiyorsa çalışmaya devam edebiliyor.

 

2021 yılı tüm dünya genelinde sağlık çalışanları yılı ilan edildi. Fakat sağlık çalışanlarının ihtiyacı olan bu değil. Bulunduğumuz dönemde en riskli meslek grubunun mensubu olan bu insanların emekli olması, istifa etmesi yasaklanırken yıllık izinleri de iptal edildi. Yaşadıkları zorlukları duyuracak bir kamuoyu bulamadılar. Ve adı söylenmeden, sadece sayı olarak bildiğimiz günlük vefat sayılarında onlar da vardı. Sağlık çalışanlarının kendilerine adanmış bir yıldan fazlasını, insanca koşullarda çalışmayı istediklerine inanıyorum.

 

DEPREMZEDE PATİLERE YARDIM ELİ

 

 

Geçtiğimiz günlerde merkezi Seferihisar olan yurtdışı kaynaklarına göre 7.0 AFAD’a göre 6.6 şiddetindeki depremden yalnızca bizler değil hayvan dostlarımız da oldukça etkilendi.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası’nın yürüttüğü Türkiye Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi ve Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği’nin desteklediği proje, evleri depremde hasar görmüş veya riskten dolayı dışarıda kalan insanların evcil hayvanlarına barınma ve mama desteği sağlıyor. (Miliyet)

 

depremzede patiler

 

Depremin ardından işe koyulan HAYTAP ve hayvan sever gönüllüler, Seferihisar, Bayraklı gibi depremden en çok etkilenen bölgeler için 4 ton mama topladı.  Toplanan mamalar Seferihisar Bakımevi ve Bayraklı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne teslim edilirken HAYTAP sözcüsü desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür etti. (DHA)

 

-Ayça Düzgün

 

Ayça Düzgünün diğer yayınlar için: TIKTIK

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir