Heart to Heart Dizi Konusu ve Yorumu – İzlemeden Geçme

Günler önce sizlere Twitter hesabımdan önerdiğim bir dizi ile geldim : Heart to Heart . Uzun zamandır izleyecek bir Kore Dizisi arayışındaydım. ‘Piyasa zaten dizi dolu, neyin arayışındasın Jaze?’ Dediğinizi duyar gibiyim ya da değilim. Ama cevap vereyim, asıl arayışta olduğum eski diziler kıvamında bir Kore dramasıydı. Ki bir nevi iyisiyle kötüsüyle de olsa buldum o istediğim diziyi.

Dizide her Kore dizisinde olduğu gibi bir final sorunu vardı. Klişelerden vs bahsetmiyorum, artık bunlara alıştığımızı düşünüyorum. Genel olarak sevdiğimi bir dizi oldu. Ki sevmezsem sizlere önermezdim. Bu yazımda da genel olarak dizi yorumumdan bahsedeceğim. Heart to Heart dizi yorumuma geçmeden önce izlemek isteyenler, dizi hakkında bilgi almak isteyenler için dizinin kısaca konusundan bahsetmek istiyorum:

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Dizi Konusu

  • Tür: Romantik Komedi Psikoloji
  • Bölüm Sayısı: 16
  • Senaryo yazarı: Lee Jung Ah
  • Yönetmen: Lee Yoon Jung

Heart to Heart aslında çok da alışık olmadığımız bir konuya sahip: Sosyal fobiden mustarip olan Cha Hong Do ‘nun ciddi problemleri vardır. İnsan görünce kızarma, kasksız dışarıya çıkamama ve insanlarla konuşamama gibi… Öyle ki başrol kızımız bu problemlerinden dolayı eğitim hayatını bile tamamlayamamıştır.

Evinden dışarıya çıkamayan Cha Hong Do ‘nun dışarı ile teması yalnızca büyükannesi ile olmaktadır. Çalışıp didinip torununa bakan büyükanne ölünce ise, Hong Do çalışmak zorunda kalır. Ama nasıl? Yıllar önce ölen büyükannesinin kılığına girerek bir evin hizmetçiliğini yapan Hong Do, kılık değiştirdiğinde bu semptomları göstermemektedir. Hal böyle olunca da kendisine sahte bir kimlik oluşturur, Hong Do artık Bayan Oh’dur.

Tüm bunların yanında Hong Do, bir polis memuruna platonik bir şekilde aşıktır. Yıllarca bu aşk ile yaşamıştır ve artık ona aşkını itiraf etmek istiyordur. Polis memurunu gördüğü an kaçacak delik arayan ve domates gibi kızaran Hong Do, artık tedavi olması gerektiğini anlar ve bir psikiyatrist ile görüşmeye başlar. Dizi sosyal fobisi olan Hong Do ile adeta bir deli olan psikiyatrist Ko Yi Seok ‘un arasında yaşananları konu almaktadır.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Oh! Şu konuyu anlatırken ne kadar zorlandım, sizlere anlatamam. Aslında çok karışık da bir konusu da yok ama işte zorlandım ne yapayım. Dizi konusu size nasıl göründü bilmiyorum ama inanın bana, akıcı ve eğlenceli bir dizi. Dizinin kaliteli bir yapım olduğunu anlamanız için senarist ve yönetmene de göz atmanız yeterli. İkili yıllar geçse de unutulmayan Coffe Prince dizisinde de parmağı olan ikili. Haliyle çok da tereddütte kalmadan Heart to Heart dizisine başlayabilirsiniz. Heart to Heart konusu ve dizi hakkında sizlere bahsedeceklerim bunlardı. Sıra geldi Heart to Heart yorumuma :

Heart to Heart Yorumu

Heart to Heart dizisini yukarıdaki sözlerimden de anlayacağınız üzere çok mu çok sevdim. Ancak ancak ve ancak dizide eleştireceğim çok fazla yer var. İçinizi boğmamak adına öncelikle Heart to Heart dizisinde hoşuma giden yerlerden bahsedeceğim.

heart to heart replikleri

Psikiyatrist karakterine tek kelimeyle bayıldım! Adamın çok saçma sapan bir karakteri vardı : Hem şapşik mapşik, hem de kibirli, kendini beğenmiş dik kafalı bir hali vardı. Hatta öyle ki ‘Neler oluyor, bu nasıl doktor?’ diye diye Hong Do mu rahatsız yoksa doktor mu rahatsız anlayamamıştım 🙂 Gerçekten çok özgün bir karakteri vardı. İzle izle doyamadım psikiyatriste. Dizinin güzel tarafı da doktorun karakterini son bölüme dek değiştirmemeleriydi. Adam ilk bölümde nasılsa son bölümde de öyleydi. Duruma bağlı olarak değişimleri normal bulduğumdan ona takılmıyorum.

  • Özellikle benim gibi dizi karakterlerindeki o anlamsız değişimleri saçma bulanlar, bu diziyi çok sevecek. Karakterlerin hiçbirinde anlamsız bir değişim yoktu.

Ara sıra kaba tepkileri canımı sıksa da genel itibariyle doktorumuzu çok sevdim. Adam gerçekçiydi dobraydı, öyle lafı evirip çevirip bir yerlere bağlamıyordu. Hong Do’nun da aksine oldukça özgüvenliydi. Oyuncunun izlediğim ilk dizisiydi sanırım, birazdan yeni bir sekme açıp diğer dizilerine de bir göz atacağım. Vel hasıl kelam karakteri ayrı, karakteri yansıtan oyuncuyu ayrı sevdim. Diğer yandan Psikiyatrist karakterini her ne kadar sevdiysem başrol hanımefendiyi de o kadar sevmedim 🙂

heart to heart oyuncular

Tamam sosyal fobisi var, tamam insanlardan korkuyor, tamam tamam tamam ama çok mıymıydı. Öyle böyle değil gerçekten mıymıydı. İyileştikten sonra da mıymıydı kız hep mıymıydı! Mıymıy insanları ne sosyal hayatımda ne de dizilerde hiç çekemiyorum. 🙂 Ama hanım kızımızı ilginç bir şekilde çektim. Zira Hong Do mıymıy olmasının yanı sıra karakter özellikleri iyiydi hoştu. Kız bir kere zekiydi, kendi kendine yetebiliyordu. Başka iyi özelliklerini sayayım dedim ama bulamadım, demek ki o kadar da iyi değilmiş. Lafımı geri aldım.

kore dizileri

Diğer karakterlerine hiç değinmeyeceğim. Dizileri genel olarak hızlıca bitirmek adına sadece başrollerin olduğu sahneleri izlediğim için yan karakterlere pek hakim değilim. Bu nedenle direkt dizi konusundaki eleştirilerime geçiyorum:

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Heart To Heart

Dizi belli bir kısma kadar gerçekten çok güzel ilerledi. Ancak belli bir bölümden sonra bazı sahneler vardı ki bana ‘yok artık, ne gerek var buna?’ dedirtti. Bunu dediğim ilk sahne ise büyükanne kılığına giren Hong Do’ya aşık olan büyükbabaydı. Hayır tamam, adam kadını yaşlı başlı zannediyor anlıyorum ama hani, ne gerek vardı buna? Üstelik büyükbaba, başrol erkeğimizin büyükbabasıydı. O sahnede verdiğim tek tepki ‘Yok devenin nalı!’ şeklinde olmuştu.

Güya izleyiciyi güldürmek için yazılıp çizilen bu sahne gereksizdi. Hayır yani ikili iyi yakın arkadaş olabilirken neden dedeyi gencecik kıza aşık edersin ki?

Diğer bir saçma konu ise ikilinin geçmişten gelen bir yakınlığının olmasıydı. Hayır yani ne zaman son bulacak şu klişe! Şu çocukluk klişesi nereden ne zaman Kore dizilerine girdi bilmiyorum ama umarım biran önce çıkar gider. 13-14-15-16 Yani yanlış hatırlamıyorsam dizi 13.bölümde saçmalamaya başlamıştı. Çok saçma bir konu üzerine çifti ayırmak mı dersin, ikiliyi salya sümük ağlatmak mı dersin…bla bla bla çok uzatmışlardı.

Kore dizileri genel itibari ile bizim Türk dizilerimiz kadar uzun görünmese de aslında kendi içerisinde gerçekten gereksiz uzun. 10 bölümde güzel bir şekilde sonlanacak dizileri, 16 bölüm yapıp izleyiciyi kanser ediyorlar (Tövbe). Hayır yani illa 16 bölüm yapacaksanız yarım saatlik yapın bölümleri. Ne gerek var saçma klişelere, uzatmalara?

Neden bu kadar sinirlendim bende bilmiyorum. Sanırım hem heart to heart hem de true beauty finallerini yakın zamanda izlememden kaynaklanıyor bu doluluk. Neyse işte eleştirilerimi boş verin. Tüm bu eleştirilerime rağmen Heart to heart çoğu ortalama Kore dizisinin üzerinde bir diziydi. Diziye ortalama dersem haksızlık etmiş olurum. İzleyenlerin, izleyecek olanların yorumlarını bekliyorum.

  • JZTP (Jaze Zevk ve Tespit Puanı) : 8/10

Umarım çok saçmalamamışımdır, Sağlıcakla kalın!

Romantik Komedi Kore Dizi Önerileri için Tıklayın.

-Jaze

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir