Tale Of The Nine Taled Konusu ve Yorumu

Dokuz Kuyruklu Tilkinin Hikayesi : Tale Of The Nine Taled . Bu sene izlediğim ilk bilim kurgu ya da halk hikayesine dayalı diziydi diyebilirim. Goblin severlerin yakından tanıdığı Dongwook dizi de başrol olduğunu öğrendikten sonra aklıma ilk gelen şey ‘ Yapıştı bu adama bilim kurguda güçleri olan olağandışı karakter oynamak’ diye düşündüm.

Tale Of The Nine Taled Konusu

Dizi gerçekten ibretlik bir hasret hikayesini konu alıyordu. Bin yıldır her reankarnesini gördüğü ve kendisinin aşık olduğu kadını arıyordu Wook. Aslen bir dağın ruhu olarak sürdürdüğü yaşamını, aşık olduğu kadın için feda eden Wook, dizideki karakter adıyla Lee Yeon, şimdilerde dokuz kuyruklu bir tilkinin insan hali şeklinde yaşıyordu.

Hikaye bir çeşit ahiret müdürlüğü tarafından aldığı görev ile aykırı işlere karışan başka bir tilkiyi öldürme görevi alması ile başlıyor. Ve karakterlerin yolu da bu kısımda değişiyor. Aile ilişkileri, arkadaşlıklar, hayvan sevgisi ve aşktan her bir bölümde en az bir parça bulabildiğim, ‘ Maşallah ne kardeşler bunlar da’ deyip durduğum bir diziydi.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Patlayabileceği bir çok an vardı ama dizi sakinliğini kaybetmektense beklenilenleri gerçekleştirerek, göze batmayan mantık hataları da olsa, ne kadar benim keyfimi kaçıran sahneleri de olsa final yaptı. Karakterlere bir göz atacak olursak;

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Dizi Oyuncuları

 • Lee Yeon

Güzel seven bir adam… Beklediği insanı bulduktan ve o olduğundan emin olduktan sonra, daha da güzelleşti o sevgisi. Çevresindekilere bu sevgisini gösterme şekilleri kişiden kişiye çok farklıydı.

Tale Of The Nine Taled sahne

Kardeşine olan ilgisini, sevgisini zevkle izledim. Dizide adeta gerçek bir abi kardeş gibiydiler. Lee Yeon’a ‘ Yaa çocuk abi beni sev bırakma diye bağırıyor, konuşmadığı her an gözleriyle söylüyor bunu, ölür müsün açık açık sevdiğini söylesen’ diye ekran başında söylendiğim çok oldu.

Tale Of The Nine Taled kardeşler

Ji-A’ya karşı ilk bölümden beri ufak ufak korumacıydı. Ama beklenen kişi olduğunu öğrendikten sonra, iyice belli ede ede sevebildiğini gösterdi izleyenlere. Ben kendilerini aile nüfus müdürlüğü olarak tanımlıyorum, ama dizideki yaşlı çiftimiz bir oğulları gibi öyle güzel bastılar ki Lee Yeon’u bağırlarına , ilişkilerini izlemek diziye aile rengini olağan üstü yerde bile tattırıyordu. Son olarak Shin-Joo ile olan o ayrılmaz bağları çok güzeldi. Shin-Joo da sevgi görme konusunda, Lee-Yeon’dan açıkça sevgi alan bir karakter değildi. Ama olsun sevgisini çok güzel verebildi bence..

 • Nam Ji-A

Ailesini çok küçük yaşta unutamayacağı bir trafik kazasında kaybedip, yaşadığı olağanüstü olaylar üzerine kendini o zekasıyla ailesini bulmaya adamış ve bu sebep ile muhabir olmaya karar vermiş karakter. Kendisi Lee Yeon’un yüzlerce yıldır beklediği ilk aşkının reankarnesi. Düğün sırasında kameralar ile çeşit çeşit araştırma ile Lee-Yeon’un unutturduklarını bulup, karakterlerin buluşmasına sebep olan taraf oldu.

Tale Of The Nine Taled

Şimdi düşünüyorum da çokta gözüme batan bir ana karakter değildi. Normalde böyle dizilerde aşkları göze batan taraf, kadın erkek aşkı olurdu ama benim gözüme daha çok kardeşler arasındaki bağ çarptı.

 • Lee Rang

Kendisi dünyanın abisine en bağlı kardeşi olabilir. Abisine olan sevgisini ihanete uğradığını düşünerek  yok etmeye çalışırken başladı diziye. Ama öyle büyük bir bağlılığı vardı ki her aldığı olumlu harekette mutlu olup amacından sapmaya meyletti.

Tale Of The Nine Taled

Kim Yu-Ri ile olan hikayeleri için 3 bölümlük bir mini dizi başlayacağını duymuştum. Fazlasıyla anlam yüklü bir hikayeleri vardı. Rang’ın hiçbir zaman gerçek kötü olamadığını Yu-Ri ileyken izleyebildik. Sıkça gerçek Rangı’ı gördük sayesinde.

SAYIN OKUYUCU BURADAN SONRA DİZİNİN SPOİLER DOLU YORUM KISMINA GEÇİŞ YAPIYORUZ. DİKKAT ET İSTEDİM….

Tale Of The Nine Taled Yorumu

 • Diziye çok sevgili Yeon ve Rang mizahlarıyla çok güzel renk getirdiler. Goblin mizahını sevenler bu dizide istediği bir çok eğlenceyi bulabilirler.
 • Lee Rang sürekli abisinin kendisine olan sevgisi ile Ji-A’ ya olan sevgisini karşılaştırıp kendisinin kazandığı bir anı bulmaya çalışıyordu. Bu kadar çok sevgi bekleyen birinin, dolu dolu sevgi verirken aynı ölçüde ilgi almaması beni dizide gerçekten üzen durumlardan biriydi.

Sevgi bekleyen insanlar gerçekten çevresine, kendisinin de almak isteyeceği kadar sevgi verir. Ama çevresinde bunu görmeyen insanlar, ona o sevgiyi dolu dolu veremez. Keşke sana her anında gerçekten sevildiğini söyleyecek daha çok insan olsaydı Rang’cım….

Sevgi beklediğin için de hiçte yük olmadın kimseye, verselermiş kardeşim sen veriyordun herkese sevgiyi… Bu arada abinin dediğini kolay vazgeçen bir insan değilsin. Vazgeçmek ne demek sen abine olan bağlılığında tek an vazgeçmedin kendine gel sevgisinde böyle kararlı olan biri kolay vazgeçen biri değildir.

 • Her ne kadar Rang’ı daha fazla sevgisiyle beslemesini dilesem de Yeon bütün olanlarda sonra Rangın fedakarlığı ile insan olarak hayata geri döndüğünde, dizide Ji-A görmek yerine Yeon’un duygularını dinlemek çok iyiydi. Senaristler haklı bir seçim yapıp ilişkiyi kenara koymayı bildiler.

Aile hep önce gelmelidir. Ve iyi bir abi kardeş ilişkisi izlemek herkesin hakkı….

Tale Of The Nine Taled

 • Dizide olan İmogi gerçeğinden bahsetmek istemiyorum, izleyip siz o konuda kendi fikrinizi belirleyin. Yönlendirmesi bol olur anlatırsam.
 • Yeon’un insani dertleri hastalıkları, son bölümde bunların verilmesi gerçekten değişen şeyler olduğunu belli etmek akıllıcaydı. Bu sahneleri de öyle komik işlemişler ki Rang’ın videosundan sonra gözlerim yaşlı da olsa gülümsediğim sahneler oldu.

 • Son bölümde oluşan evliliklerden bir diğeri ile aile olan Yu-Ri ve Shin-Joo ikilisine promosyon Rang ve dizimizin ufaklığı Soo-Oh’u eklemişler. Dizi, keşke olaylar birkaç bölüm önce olsaydı da bu tiplerin ev hallerini daha çok izlemiş olsaydık dedirtti.
 • Yani her ne kadar beni fanlık pençesine düşürecek kadar gözüme batamamış olsa da Yeon ve Ji-A’nın rolleri değiştiği ve özlem çeken Ji-A’yı da görmek bir şeylerin eşitliğine inandırdı beni.

Tale Of The Nine Taled izle

 • Son olarak Rang’ın kendisini seven bir anne ile yeniden dünyaya geldiğini düşünerek kendimi mutlu etmeme yardımcı olan o sahneye de teşekkürlerimi sunuyorum. Yeon’un, bir sonraki düşüşünde kendin kalk demesi çok güzel bir ayrıntıydı.

Dizimiz bize farklı kişiler ile oluşturduğumuz bağların ve bu bağlar ile zorlukların üstesinden nasıl gelindiğini çok iyi yansıttı. Bu tip bağlılıkları izlemeyi seven izleyicilerin, mutlaka Tale of the nine taled ‘i izleme listesine eklemesini öneririm.

HAFTAYA BİR BAŞKA DRAMA YORUMUNDA GÖRÜŞMEK ÜZERE SAYIN OKUYUCU. DİZİ YORUMUNU EN SEVDİĞİM KARAKTER; LEE RANG İLE SONLANDIRIYORUM. SEN SEVİLİYORSUN RANG UNUTMA BUNU…..

Tale Of The Nine Taled yorum

Daha fazla Asya Dizisi için buraya tıklayın.

-Meya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir