New Amsterdam Konusu ve Yorumu – Netflix Doktorlar

Herkese merhabalar arkadaşlar. Bu haftaki dizi yorumumuza Amerika’dan doktor yaşamını konu alan New Amsterdam konuk olacak. Dizi doktor hayatını merak edenlere, hastalıkları çözüşlerini izlemeyi seven kişilere oldukça keyif verecek bir yapım. Başlangıçta Netflix özel yapımı olarak başlamasa bile sonrasında Netflix tarafından satın alındı.

New Amsterdam Konusu

New Amsterdam Dizi Konusu:

Hastanenin koordinatör doktorunu değişimi ile birlikte başlayan dizinin ilk sezonu doktorlar arasında ‘Ne konuda yardımcı olabilirim?’ kodu ile giriş yaptı. Yeni gelen koordinatörümüz radikal kararlar ile belli bölümleri kapatıyor. Bu nedenle hastanedeki ilk gününde oldukça etkileyici başlamış oldu. Kapatılan bölümlerden birinin başkanı değişerek yeni bir bölüm kurulması ile dizide devamlılığının sağlandığı ilk bölümden tüm karakterlerin ne tip insanlar olduğunu rahatlıkla çözebilme imkanımız bulunuyordu.

New Amsterdam konusu

Bu bölümlerin yani sıra yeni koordinatörümüz hamile eşi ile arasındaki olan sorunların temelinde yatan mesleğini yeni terfisi ile daha da meşgul hale getirdiği için sorunların büyüklüğü ve hayatına etkisi gittikçe artıyor. Ve hastane dışı hikayede bu ikili ile birlikte gelişmiş bulunuyordu.

New Amsterdam konusu

Genel olarak her bölüme bir başka sıkıntı ile başlayan ekibin ilk bölümden verdiği haber ile ilk sezonun ana hikayesini bizlere göstermiş bulunuyorlardı. Evet ana karakter olan koordinatörümüz bu konuda da bir sorumluluk üstlenmiş. Ve nadir görülen bir kansere yakalanmıştı. Bu konunun da eklenmesi ile birlikte iyice genişleyen konu aralığı sayesinde dolu dolu geçen bir hastane hayatı yanında dolu dolu arka diyaloglar da eklenerek diziyi oldukça iyi şekilde beslemeyi sağlamıştı.

New Amsterdam Oyuncuları

Karakterlere göz gezdirecek olursak;

  • Dr. Max Goodwin:

Hastanenin değişen terfi sitemi ile koordinatör olmuş olan doktoru. Kendisinin koordinatörlük serüvenine ‘Ne konuda yardımcı olabilirim?’ Mottosu ile çıkmış oluşu tüm hastane departmanları tarafından oldukça ilginç karşılanmıştı. Zira önceki koordinatörleri sağlık ve işlerinden çok hastaneye getirebilecekleri para ile ilgilendiği için odaklarını mesleklerinden oldukça uzaklaştırmış bir çalışan grubu bulunmaktaydı.

Yeni bakış açısı ve konu mesleki hassasiyetler olduğunda sınır tanımaksızın yardımcı olma isteği ile hastane ekibi tarafında yeni de olsa fikirleri benimsenmiş bir koordinatör olmayı başarmıştı.

Karakterin bir diğer olayı ise hamile karısı ve nadir görülen yutak kanserine sahip oluşu ise dizinin gerekli yerlerine zaman zaman dramı zaman zaman ise gerginliği aşılamayı ihmal etmiyordu. Yani hikayeyi oldukça destekleyen ve hikaye tarafından da oldukça desteklenen bir karakterdi.

  • Dr.Helen Sharpe:

Hastanenin onkoloji bölümünün başkanı olan doktoru. Kendisi yeni koordinatöre kadar hastaneye oldukça para kazandıran televizyon programlarına ve reklamlarda boy göstermeye alışmış bir kişi idi. Fakat yeni koordinatör ile birlikte mesleğinin asıl amacını hatırlayan Dr. Sharpe geri eski idealist zamanlarına geri döndüğü bir döngünün içinde buldu kendisini.

Aynı zamanda hikayede uzunca bir süre Max’in kanserinden haberi olan tek hastane üyesi olduğu için bu dönemde birbirlerine ettikleri arkadaşlık ve yoldaşlık izleyenlere olayın ciddiyetini zaman zaman unutturup keyif vermeyi ihmal etmedi.

  • Dr. Lauren Bloom:

New Amsterdam Konusu

Hastanenin acilinde görevli olan doktoru. Acilde kurulu düzenine oldukça fazla çalışarak sabit tutmaya çalışan doktorumuz. İlerleyen sezonlarda bunun için kullandığı ilaçlar sebebiyle başını bazı dertlere sokuyordu. Aynı zamanda hikayesinde bulunan zenci kalp cerrahi ile aralarında olan etkileşim de çeşitlendirilmiş bir hikaye dağılımına katkı sağlıyordu.

Diğer Oyuncular

  • Dr. Floyd Reynolds:

New Amsterdam konusu

Aslen Max tarafından kapatılmasını emir verilmiş kardiyovasküler cerrahi bölümünün bir doktoru olan Dr. Reynolds Max’in Lauren tarafından ikna edilişi ile birlikte hastanede sıfırdan kurulmaya hazırlanılan kardiyovasküler cerrahinin bölüm başkanlığına terfi edilerek tüm birimin baştan kurulması konusunda kendisine yetki verildi. Konu hakkındaki idealistliği sebebiyle oldukça titiz elemesine rağmen büyük bi ırkçılık korkusu sebebiyle genel olarak departmanı siyahi seçmesi ile birlikte hikayenin o yönünü tek başına sırtlanmış bulundu.

  • Dr. Iggy Frome:

Hastanenin psikiyatri bölüm başkanı olan üyesi. Her bölüm bir başka çocuğun hayatını kurtarmaya çalışan üyemizin kendisinde içinde bulunduğu bazı psikolojik buhranları ufak ufak hissettirerek en sonunda büyük patlamayı yaşamış bulundu.

New Amsterdam Konusu

Onun dışında hikayenin klasik Amerikan dizisi öğelerinden bir diğeri olan gay çift yükünü de eşiyle birlikte kendisi üstlendi. Ama genel olarak bu çiftin sorunları klasikten oldukça uzaktı izleyerek görmeniz daha güzel olacaktır diye düşünüyorum.

  • Dr. Vijay Kapoor:

Hastanenin nöroloji bölüm başkanı olan üyesi. Genel olarak herkes tarafından hatırlanacak özelliği hastalar ile daha çok konuşarak hastalıklarını anlamaya çalışıyor oluşu olurdu. Gün içerisinde çok hızlı ve çok hasta bakmıyor olsa bile teşhisleri tüm o verdiği emekler ile oldukça yüksek bir doğruluk oranına sahip oluyordu.

Genel olarak hastanenin doktor kadrosu bu şekilde ayrılırken gelip giden her bölüm görünmese de bazı hikayelerde kahraman olmuş bir çok diğer doktor da  hasta da bulunuyordu.

New Amsterdam Yorumu

Buraya kadar spoilerı oldukça az bir bölüm okudunuz. Buradan sonra hikayeyi yorumladığım bir alana geçiş yapacağız. Diziyi spoiler olmadan izlemek isteyenlere uyarım sonrasını okumamaları olacaktır.

YORUMLAR:

  • Hayatımda muhtemelen bu kadar iyi anlatılmış bir ölüm durumu daha izlememişimdir. Hayranlıkla izlediğim Georgia’nın ölümünü anlayışım gerçekten tam bir duygusal çöküş içeriği idi. Max’in bebeği ile birlikte geçirdiği her vakitte akıllara Georgia’nın gelmemesi imkansız bir hal almıştı. Yeni bir karakteri işin içine sokmak için oldukça tereddüt etti senaristte.

  • İkili arasında arkadaşlık olduğunu bilme bile imalar bile oldukça canımı sıktı. Max ve Helen tam anlamıyla birbirine iyi dost olmuş insanlar olarak kalmalılar.

New Amsterdam Konusu

  • Covid dönemi boyunca hiçbir dizide buna parmak basılmaması sektörde oldukça yaygın bir hal aldı. Maskenin estetik olarak çekimleri bozması bunda önemli bir rol oynuyordu diyebiliriz. Fakat bu dizimizde covid birebir yaşanışı ile birlikte incelenmiş. Ve parmağı çok iyi noktlara basabilmişti. 3. Sezonda Kapoor’un covid oluşu ve yavaş yavaş salgının kontrol altına alışının olduğu dönemi konu alan dizimiz bu yönü ile benim gönlümü çaldı. Merak edenler için 3.sezonda covidin varlığı ve hastanelerde yaşanılan sorunlar bolca parmak basılıyor.

Genel olarak dizi ile ilgili yorumlarım bu şekildeydi. Doktorların hayatını ilginç bulan izleyicilerin mutlaka izlemesini önerebileceğim gerçekçiliği yüksek bir yapımdı.

Haftaya bir başka dizi yorumunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın hoşçakalın..

-Meya

Daha fazla yabancı dizi incelemesi için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir