Japonya İntihar Ormanı : Aokigahara ‘nın Ürpertici Sırları

Japonya’daki en yüksek dağ zirvesi olan Fuji Dağı‘nın eteklerinde, Aokigahara adı verilen 30 kilometrekarelik bir orman yer alıyor.  Uzun yıllar boyunca bu orman, Ağaçlar Denizi (Aokigahara Ormanı) olarak biliniyordu. Ancak son yıllarda yeni bir ismi var: İntihar Ormanı.

Aokigahara Ormanı her zaman ürpertici bir hayal gücün, eşsiz ögesi olmuştur. Uzun zaman önce Aokigahara Ormanı, Japon hayaleti olan Yūrei’nin evi olduğu söyleniyordu.  Şimdiyse burası her yıl, 100 intihar kurbanı için son durak.

Aokigahara Ürkütücü Olduğu Kadar Güzel Bir Orman

Bazı ziyaretçiler için Aokigahara, dizginsiz bir güzellik ve huzur verici bir yerdir.  Macera arayan yürüyüşçüler, Fuji Dağı‘nın muhteşem manzaralarına erişmek için yoğun ağaç çalılıkları, düğümlü kökler ve kayalık zeminden geçebilirler. Öğrenciler bazen bölgedeki ünlü buz mağaralarını keşfetmek için saha gezilerine giderler.

Yine de biraz ürkütücüdür. – ağaçların birbirine yakın olması, ziyaretçilerin zamanlarının çoğunu yarı karanlıkta geçirmelerine sebep olur.

Kasvet, ağaç tepelerindeki boşluklardan ara sıra gelen güneş ışığı ile hafifler.

Japonya’nın İntihar Ormanı‘nı ziyaret eden çoğu insanın söylediği tek şey: sessizliktir. 

Düşen dalların ve çürüyen yaprakların altındaki orman zemini; volkanik kayalardan oluşur. Bu kayalıklar sert ve gözeneklidir, gürültüyü yok eden minik deliklerle doludur. Ormandaki sessizlikten dolayı, ziyaretçiler her nefesin bir kükreme gibi geldiğini söylüyor.

Bu yer sessiz, heybetli ve insanlardan nasibini almış bir yerdir. Son yıllarda raporlar kasıtlı olarak gizlenmiş olsa da, her yıl 100 kadar insanın İntihar Ormanı‘nda kendi hayatını sonlandırdığı tahmin edilmektedir.

İntihar Ormanının Söylentileri ve Efsaneleri

japan Aokigahara

Aokigahara her zaman kan dondurucu efsanelerle dolu olmuştur. En eskileri, Ubasute adı verilen eski bir Japon geleneğinin doğrulanmamış hikayeleridir.

Efsaneye göre;

Feodal zamanlarda, insanlar kıtlıkla mücadele ediyordu. Birçok aile maddi sıkıntılar içerisinde, yiyecek bir lokma ekmek dahi bulamıyordu. Bu dönemde ailedeki bağımlı nüfusun azalması için; yaşlıların uzak bir yere götürülüp ölüme terk edilmesine izin veriliyordu. Bu yaşlılar genellikle kadın oluyordu.

Bu efsaneye kurgu diyen birçok insan olsa dahi; Ubasute efsaneleri, Japonya ‘nın folkloruna, şiirine ve tüm edebiyatına girdi. Hatta öyle ki bu ürkütücü intihar ormanına dahi karıştı.

Aokigahara

Ormana giren ziyaretçiler karşılaştıkları doğaüstü hareketleri (hayalet gördüklerini iddia ediyorlar), açlıktan ölen yaşlıların intikamcı ruhları olarak varsaydı. Ancak bu varsağı ormanın intiharlarla dolu uzun ve karmaşık geçmişinin başladığı, 1960’larda değişmeye başladı.

Bugün ise ormanda var olduğu düşünülen hayaletlerin, ormana giren üzgün ve sefil insanların intihar etmesine neden olduğu söyleniyor.

Aokigahara’daki Ceset Sayısı

Aokigahara

1970’lerin başından bu yana, polisler, gönüllü insanlar ve gazeteciler, ceset aramak için her yıl bölgeyi tarıyor.

Ve ceset aramak için ormana giren insanlar, neredeyse hiçbir zaman eli boş dönmüyorlar.

Ceset sayısı son yıllarda önemli ölçüde artmış bulunmakta. Ancak en fazla cesedin çıkarıldığı yıl olarak 2004 yılı işaret ediliyor: Tam tamına 108 Ceset!

Ve bu sadece araştırmacıların bulduğu cesetlerin sayısı. Ormanda bulunan cesetlerin dışında onlarca hatta yüzlerce cesedin daha varlığına inanılıyor. Ormanı gezen her turist bir iskelet görmeden ormandan ayrılmıyor.

Her yer iskelet dolu!

Bulunamayan cesetlerin büyük çoğunluğu , yırtıcı hayvanlar tarafından tüketildiği ve başka alanlara götürüldüğü için iskeleti dahi bulunamayan cesetler var…

intihar ormanları cesetleri

Golden Gate Köprüsü dışında, Aokigahara Ormanı dünyadaki en fazla intihara tanıklık eden yer. Öyle ki ormanın girişinde “lütfen tekrar düşünün” ve “çocuklarınızı, ailenizi hatırlayın” gibi uyarılarla süslenmiş tabelalar bulunmakta

Devriyeler bir ihtimal intihar edecek birinin canınım kurtarabilirim diye sık sık bölgeyi dolaşmakta. Bu kontrolün etkisi ise gerçekten büyük : 2010 yılında ormanda intihar eden 196 kişi devriyeler tarafından keşfedilip kurtarılmıştır.

2004 ve 2010’lu yıllardan sonra Japon hükümeti  intihara özendirdiğini düşünerek, ormanda yaşanan intiharları halk ile paylaşmamaktadır.

Logan Paul İntihar Ormanı Tartışması

Japonya’nın İntihar Ormanı‘na gelen tüm ziyaretçiler kendi ölümlerini planlamıyor; çoğu sadece turist. Ancak turistler bile ormanın etkisinden kaçamayabilir.

Düşüncelerinden sapanlar bazen geçmiş trajedilerin rahatsız edici hatıralarıyla karşılaşırlar…

intihar ormanları

Bazen ziyaretçiler daha kötü şeylerle bile karşılaşabilir. Video çekmek için ormanı ziyaret eden ünlü YouTuber Logan Paul‘a olan buydu.  Paul ormanın itibarını biliyordu ve ormanı tüm ürkütücü sessizliğiyle sergilemek istiyordu. Ancak bir ceset bulabileceği aklının ucundan bile geçmemişti.

Cesedi fark ettiklerinde polise telefon ettiler. Ancak kamera ile cesedi çekmeyi de ihmal etmemişlerdi. Çekilen görüntüler sosyal medya tarafından eleştirilip etik bulunmadığında ise video kaldırıldı. Videoda yer alan görüntü ise yukarıda bulunmakta.

-Iridescent

 

Metin allthatsinteresting.com adresinden çevrilerek alınmıştır.

Diğer jazetel yayınları için : Jazete 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir