Perfect Sense ( Yeryüzündeki Son Aşk ) Konusu ve Yorumu

Perfect Sense Film İncelemesi

Selamlar, tüm duyular kaybolduğunda geriye bize ne kalır?

Duygular, düşünceler, benliğimiz?

Kendi içimize sıkışır kalırız, var olmuşuzdur ama karanlığın ve sessizliğin içinde.

Sanırım kaybetmeden değerini anlayamayacağımız bir şey. Bu konuyu işeyen ‘ Perfect Sense ‘ ise bu durumu çok güzel işlemiş. Fakat en beğendiklerim listesine giren bu filmi, herkese tavsiye etmiyorum. Garip bir film olduğunu düşünebilirsiniz, aşırıya kaçan bazı sahneler midenizi bulandırabilir… Beni çeken tarafı, çokça düşünmeme sebep olması. İşin içine Eva Green ve Ewan McGregor girdiği için de ilgimi çekti doğrusu.

Perfect Sense Konusu

Perfect Sense

Perfect Sense (Yeryüzündeki Son Aşk), dünya üzerinde eşine rastlanmamış bir salgın hastalığın ilk belirtilerinin görüldüğü bir gelecekte geçer. Belirtilere göre, bazı insanlar bir anda geçmişlerindeki hüzün dolu anları, acı kayıplarını ve üzüntülerini anımsayıp öylece, oldukları yerde ağlamaya başlar ve hemen ardından koku alma duyuları yok olur.

Perfect Sense kesit

İlk karantinaya alınan insan incelenirken, dünyanın diğer köşelerinden de benzer vakaların haberleri gelmeye başlar. Yalnız yaşayan ve başarılı bir bilim insanı olan Susan (Eva Green) da böyle bir vakayı inceleyip laboratuvarından evine döndüğü bir gün, penceresinin baktığı sokakta bulunan bir restoranda çalışan şef Michael’la (Ewan McGregor) tanışır.

Bu hastalık kısa sürede tüm insanlığa yayılır ve duyu kayıpları, birbirinden farklı duygu patlamalarıyla kendini gösterirken onlar da birbirlerine karşı samimi duygular geliştirmeye başlar.

Perfect Sense Yorumu

Filmin sonuna doğru bir duyunun daha kayboluşuna tanık oluruz. Keder ve kızgınlık değil bu sefer belirtiler, mutluluk ve sevdiklerine minnettarlık gösterme isteği. Böylece görme duyusu da yok olur. Sadece karanlık vardır. Onların göremediğini biz de göremeyiz, sadece hissetmeye çalışırız ve film burada noktalanır.

Hani bazı filmler vardır, bitince garip bir his bırakır içinizde, sonrasında ne olacağı üzerine bir merak… Kapanış müziği gelince bir an için öylece bakarsınız. Perfect Sense de öyle bir film işte. Son sahnede bekleyip de göremediğiniz o umut ışığı olanları daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Perfect Sense

Distopik gelecek tasvirlerinin aslında bizlere çok uzak olmadığını anlamaya başladığımız şu günlerde, salgın bir hastalık gerçeğinden bağımsız olarak benzer durumları her gün tecrübe ediyor oluşumuz aslında bu filmi de bize fazla yabancı kılmayacaktır. 

Ama içimizdeki bu çılgınca yaşama dürtüsü sayesinde devam edebildiğimiz de bir gerçek. Öyleyse yaşamın zorlu koşullarını biraz daha çekilir kılmaya, okumaya, seyretmeye ve merak etmeye devam edelim bence.

Keyifli seyirler.

Diğer Film İncelemeleri için tıklayın: Jazetel Film İncelemeleri

-Özlem

Özlem

Özlem

Gazi'de İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi, yedinci sanat dalına düşkün biri. Sinemanın gücüne inanır, zamanını anlamak ve anlatmak için harcar, arada yazar, çokça düşünür. Keşfetmeyi ve yolculuğu seven biridir.

2 thoughts on “Perfect Sense ( Yeryüzündeki Son Aşk ) Konusu ve Yorumu

  • 31/01/2021 tarihinde, saat 15:59
    Permalink

    Filmi izlemiş biri olarak söylüyorum mutlaka izlemelisiniiiz! Övülenden daha fazlasını hak ediyor.

  • 31/01/2021 tarihinde, saat 23:09
    Permalink

    Kesinlikle, ben de keyifle izlemiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir