Doreen Lioy: Seri Katil Richard Ramirez ile Evlenen Kadın

Doreen Lioy sıradan bir dergi editörüydü, taa ki şeytani bir seri katil olan Richard Ramirez ile evlenip “Gece Avcısı”nın karısı olana kadar…

11 yıl boyunca müstakbel kocasına aşk mektupları yazdıktan sonra, sonunda hayallerinin adamıyla evlenebildi. Doreen Lioy buna çok sevindiği halde bu evliliğin haberi tüm dünyayı şoka uğrattı. Olup biten her şeyden sonra 1996’da San Quentin Eyalet Hapishanesi’nde evlenme töreni gerçekleşti.

Ve Doreen Lioy ‘un kocası, kötü şöhreti ile tüm dünyayı sarmış olan seri katil Richard Ramirez olmuştu.

doreen lioy

Medya tarafından “Gece Avcısı” lakabı takılan Ramirez, 1980lerin ortasında bir düzineden fazla insanı öldürme suçundan dolayı idam cezasına çarptırılmıştı. Adamın cinayet çılgınlığı Kaliforniya’da terör estiriyordu.

-İnsanları özellikle uyurken hedef alıyordu-

Ramirez’in suçunu kanıtlayan korkunç delillere rağmen Doreen Lioy, bütün kalbiyle adamın suçsuz olduğuna inanıyordu. Gerçi seri katile âşık olan tek kadın Doreen Lioy da değildi ama birçoğunun arasında öne çıkan oydu. Çünkü kadın kocası hakkındaki hükmü hemen reddetmişti.

“Dünyanın ona bakışını değiştiremem, onu benim tanıdığım gibi tanımıyorlar.”

Ramirez ile tanışmadan önce gayet sıradan bir hayatı olan Doreen Lioy, seçimini şaşırtıcı bir şekilde kullandı.

Yani, başarılı bir editör neden bir canavarla evlenmek için her şeyinden vazgeçsin ki?

Doreen Lioy

Richard Ramirez ve doreen

Doreen Lioy 1955’te Kaliforniya, Burbank’ta doğdu. Yetiştirilişi de gelecekteki kocasının çalkantılı çocukluğundan oldukça farklıydı.

Doreen Lioy gazetecilikte başarılı bir kariyeri olan başarılı bir kadındı.

1970lerin sonu ve 80lerin başında Tiger Beat dergisi için çalışıyor, sıklıkla gelecek vaat eden ünlüler ile görüşüyordu ve yıldıza dönüşmeleri için onları hazırlıyordu. Aktör John Stamos, Doreen Lioy’a yıldız olmasına yardım ettiği için minnettardı. Büyük ihtimalle o zamanlar bir seri katille evlenme fikri Doreen Lioy’a gülünç gelirdi.

John Stamos’un hatırladığına göre Doreen Lioy çok yalnız bir kadındı ve kadının Ramirez ile evlendiğini duyunca “Bu gezegende bulup evlenebileceği tek kişi o adam olacak kadar yalnız olsa da ‘Ne kadar korkunç’ diye düşünmeden edemedim. O adam kötülüğün insan kılığına girmiş hali, tam bir canavar!” demiş.

Richard Ramirez 

Richard Ramirez

Richard Ramirez ise hayata oldukça travmatik başlamıştı. 29 Şubat 1960’ta doğan Richard Ramirez, El Paso, Teksas’ta büyüdü. Babası tarafından istismar edildiği ve birçok kez kafa travması geçirdiği biliniyor. Büyük kuzeni Miguel – kendisi emekli bir Vietnam askeriydi- henüz Ramirez küçücükken ona savaşta kadınlara yapılan iğrenç hikâyeleri anlatırmış.

Ramirez  daha 13 yaşındayken Miguel’in kendi karısını katletmesine şahit olmuştu.

Bundan kısa bir süre sonra ise Ramirez’in hayatı daha karanlık bir hal almaya başlamıştı. Çeşitli uyuşturucular kullanmaya, satanizme ilgi duymaya başlamıştı ve kanunlara karşı çıkmaya başladı. İlk işlediği suçlar hırsızlık ve uyuşturucu bulundurmak olsa da çok geçmeden -özellikle Kaliforniya’ya taşındıktan sonra- daha büyük şeylere de kalkışmaya başlamıştı.

1985’te yakalanana kadar 1984-85 yıllarında Kaliforniya’da 14 kişiyi öldürmüş, aynı zamanda tecavüz, saldırı ve hırsızlık suçlarını da işlemişti. Daha da kötüsü kurbanlarının bedenine -pentagram kazımak gibi- satanizm unsurları bırakıyordu.

1985 Ağustos’unda kimsenin -kadınlar, erkekler, yaşlılar, çocuklar… herkese saldırıyordu- güvende olmadığı açıkça ortadaydı. Bu yüzden de hırsız alarmları, saldırı köpekleri ve silah satışları artmıştı.

Neyse ki yeni nesil parmak izi veri tabanı ve birazcık şans sayesinde “Gecenin Avcısı” yakalandı. Yetkililer önceki tutuklanmaları sayesinde fotoğraflarına ve hayatta kalan kurbanları sayesinde detaylı tarifine sahipti.

31 Ağustos 1985’te Richard Ramirez birçok kişinin onu sokakta tanıması ve polis gelene kadar dövmesi sonucunda yakalandı.

Doreen Lioy Nasıl Richard Ramirez’in Karısı Oldu?

doreen lioy

Lioy, Richard Ramirez tutuklandıktan sonra onu çekici bulduğunu fark etti. Ve Ramirezin bir kadının boğazını derince kesmek, kafasını delercesine gözlerini oymak gibi korkunç suçları kadını caydırmamıştı. Aynı zamanda adamın mahkemede şovunu yaptığı satanizm inancını da umursamamıştı.

Doreen Lioy, onun suçlu olduğuna ikna olmuyordu. Ona aşk mektubu gönderen tek kadın bile değildi ama en ısrarcıları oydu.

11 yılda tam 75 mektup göndermişti.

Halkın gözünde Doreen Lioy, adamın en coşkulu savunucusuydu. CNN’e “O nazik, eğlenceli ve sevimli. Bence o harika bir insan. O benim en yakın arkadaşım, dostum.” demişti.

7 Kasım 1989’da ölüme mahkûm edilen Richard Ramirez’in en sıkı ziyaretçisi Doreen Lioy idi. Alakasız bir röportaj için oraya giden Los Angeles Times muhabiri Christopher Goffard, kadını sık sık orada gördüğünü ve kadının Ramirez’in “savunmasız”lığına çekilmiş olduğunu fark ettiğini söylemişti.

Goffard, Doreen Lioy’un haftada 4 kez Ramirez ile buluştuğunu ve genelde sıradaki ilk ziyaretçinin o olduğunu açıkladı. Sık sık adamın masumiyetinden bahsederken, neden onunla birlikte olduğu konusunda nadiren gerçek cevaplar veren Doreen Lioy, direkt sorulduğunda ise “ Kasaba kızları hep batırır.” dedi.

İnsanlar bana deli, aptal ya da yalancı diyor,” diye yakındı “ ama ben bunlardan hiçbiri değilim, sadece ona inanıyorum. Bence O. J. Simpsons’ı mahkûm etmek için çok daha fazla kanıt vardı ama nasıl sonuçlandığını hepimiz biliyoruz.”

(O. J. Simpson, karısı ve onun sevgilisini vahşice katleden bir oyuncu, ama kendisi tutuklanmadı.)

Halk tarafından çok fazla kınanmasına rağmen Doreen Lioy, adamla evlenmeye kararlıydı. Ve 3 Ekim 1996’da -Ramirez’in kurbanlarının ailelerini küçümsercesine- cezaevi personeli ziyaretçi odasında çift evlendi.

Doreen Lioy, düğün günü için kendisine altın bir yüzük ve kocası içinde platin almıştı. Çünkü satanizm inançlarından dolayı altın takmadığını kadına daha önceden söylemişti.

Duvarları kaplayan demir parmaklıklar ve yere sabitlenmiş plastik sandalyeler ile geleneksel görünen bir düğün başlıyordu. Papaz, söylenmesi gereken sözlerden ‘ölene kadar birlikte’ kısmını kaldırmıştı. Çünkü idam koğuşunda bunu söylemek kötü olur diye düşünmüştü.

Doreen Lioy Şimdi Nerede?

Doreen Lioy, Ramirez’in karısıyken çift birbirlerine âşıktı, arkadaşları ve ailesi şok içindeydi. Akrabaları onu reddetmişti ve gazeteciler neden kadının, Ramirez ile birlikte olmak için hayatını altüst ettiğini anlayamıyordu.

Doreen Lioy neden insanların bunu garip karşıladığını biliyor, bunu kabul ediyordu. Eğer bir arkadaşım gelip ‘Timothy McVeigh’i (terörist) tanıyorsun değil mi? Bence o çok tatlı. Ona yazacağım.’ deseydi ben de bunu tuhaf bulurdum.” dedi.

Doreen Lioy yine de kocasını şiddetle savunmaya devam etti. Ama kadının bütün uğraşları sonucunda, evlilikleri adamın ona veremeyeceği tek şeye geldi: çocuk

“Çocukları çok severim, bunu ona asla söylemesem de 5-6 tane çocuk istiyordum. Ama bu hayalim gerçekleşmedi. Ben de yenisiyle değiştirdim: Ramirez ile beraber olmak.”

Sonuçta ilişkileri pek de iyi bitmedi.

Ramirez’in ölüm ilanında boşandığı belirtilmediği ama adam ölmeden önceki birkaç yıl boyunca hiç görüşmediklerini biliyoruz.

Çifti ayıran şeyin ne olduğu tam olarak belli olmasada da 2009 yılında, adamın 1984’te 9 yaşındaki bir çocuğu öldürdüğü kanıtlandığı ve bunun Lioy’a ağır geldiği düşünülüyor.

Bir diğer iddia ise adamın sağlık sorunlarının ayrılığa yol açtığı. Nihayetinde Ramirez idam edilmedi, 2013’te B hücreli lenfoma komplikasyonları sebebiyle öldü. Doreen Lioy birkaç yıl hiç ortada görünmedi. Bugün nerede olduğu ya da sevdikleriyle barışıp barışmadığı bilinmiyor.

Çeviri: Sura

 

Richard Ramirez’i konu edinen yeni Netflix mini dizisi Night Stalker: The Hunt For a Serial Killer ‘in fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Daha fazla Jazete içeriğine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazının orijinali için allthatsinteresting.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir