Kediler Gibi Rahatlamak – Kedileri Örnek Alın

Kediler konu keyif ve uykuya gelince adeta bir profesyoneller, ve bizim onları örnek almamız gereken konular var… Toplum olarak oldukça stresliyiz. Özellikle de bu sıkıntılı süreçte hepimiz normalden daha gerginiz, buna şüphe yok. Bu küresel salgın stres seviyemizi oldukça zorluyor. Çoğumuz işte günün yarısından fazlasını harcıyor ve eve bitmiş bir şekilde dönüyor, geri kalanlarımız da evde eğitimini sürdürmeye çalışıyor, sınavlarla cebelleşiyor…

Koca bir yılı dünyanın sağlığı, cüzdanımız ve geleceğimiz hakkında kaygılanarak geçirdik. Artık bunları biraz olsun zihnimizin köşesindeki karanlık yere atıp rahatlamamız gerekiyor. Yoksa koronadan değil stresten dolayı kalıcı hasarlar alacağız.

Rahatlamak… Bu konuda kedilerden örnek almamız gereken üç temel şey var. Ben bir kedi uzmanı sayılırım, yirmi yılı aşkın süredir onlarla iç içeyim ve onları gözetleyip çözümlemek için oldukça vaktim oldu. Yani bence bu, beni şekerleme sanatında uzman olarak nitelendirebilmek için yeterli bir sebep.

Kısa şekerlemeleri genellikle kedi uykusu olarak adlandırırız. Ancak bunların gerçek bir kedi uykusuna benzememesinden şüpheleniyorum. Kediler bir bakıma rahatlık uzmanı ve uyku savaşçısı sayılır. Onlara ne derseniz deyin, konu uykuya gelince kesinlikle onlardan iyisi yoktur, daima ne yaptıklarını bilirler.

Yer Seçimi

Konu uykuya gelince, kediler hep garip yerler seçiyor. Kaç kez bir kedinin uyurken yere düştüğünü gördünüz? O kadar rahat görünüyorlar ki, pili bitmiş gibi oldukları yerde öylece kalıyorlar. Aslında, insanlar gibi kestirme dürtüsüyle savaşmıyorum. Yorgunlarsa, kendilerine en uygun yerde kestirirler. Bazen yumuşak bir yatak, bazen de bir kitabın üzeri…

Sert Uyumak

Kedilerin uykusu söz konusu olduğunda, onların rahatlık anlayışının bizimkinden oldukça farklı olduğunu görüyoruz. Kabul edelim, sert uyuyorlar. Kedilerimin kitapların üzerine serildiğini, soğuk ve sert raflara kıvrıldığını, cam bir sehpada uyukladığını sürekli olarak görüyorum. Soğuk veya sert olmasını umursamıyorlar.

Nasıl Böyle Uyuyorlar?

Tek garip olan uyudukları yer değil, pozisyonları… Hiç bir kedinin vücudu sağa dönükken kafasını ters çevirdiğini gördünüz mü? Ama herkes, kendi için iki beden küçük olan bir kutuya kıvrılmış kestiren bir kedi görmüştür.

kediler

Kediler bedenlerini her türlü şekle sokabilme yeteneğine sahiptir. Ve bunu yaparken de oldukça rahat görünüyorlar. Bunu nasıl yapabildiklerini hiç sorguladınız mı? Açıkçası, cevap sadece kemik yapıları ve yaratılıştan gelen esneklikle ilgili. Kediler, rüyalarımızda bile yapamayacağımız pozisyonlarda duruyorlar.

Zor durumlardan sıyrılma yetenekleri olduğu için dokuz canlı olduklarını söylüyoruz. Kesinlikle bizde olmayan yeteneklere sahipler.

Hayır Demekten Korkmuyorlar

Kedilerin her yerde, her koşulda ve her zaman kestirebilmelerinin bir nedeni de yapmak istemedikleri şeylere hayır demeleridir. Tabii ki de aslında hayır demiyorlar. Yapmak istemedikleri şeyleri yapmazlar, yani bir nevi hayır demiş olurlar. Hiç kedinizi çağırıp oturduğunuz kanepede, yanınızda durmaları için okşadınız mı? Eğer istemiyorlarsa size sarılmış gibi yapmayacaklar, gidip ne istiyorlarsa onu yapacaklar.

Kedilerin hayır dedikleri için suçluluk hissettiklerini pek sanmıyorum. Bu nedenle istedikleri gibi hayır diyorlar. Yani keyiflerine göre ne zaman, nerede isterlerse uyuyabiliyorlar. Ne düşündüğümüzü umursamıyorlar. Bunu fark etmemizin ve kestirme şeklimizi kedilerinkine benzetmemizin zamanı geldi.

Sanıyorum bu, biraz da olsa rahatlamamızı sağlayacak ve kediler de umursamazlıklarını devam ettirecekler.

Heyecan ve stresle başa çıkabilmek için başka taktikler arıyorsanız yazar arkadaşım Koala’nın Heyecan ve Strese Ne İyi Gelir? yazısını mutlaka okumalısınız!

Çeviri: Sura

Metnin orijinaline Medium sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir