Mental Sağlığımız Aslında Neden Önemlidir?

Bir ülke, vatandaşları kadar güçlüdür. Ve bence mental ve fiziksel sağlık, mental ve fiziksel güçtür. Hepsi birbiriyle bağıntılıdır.

-John F. Kennedy

Mental (zihinsel) sağlığınızla ilgili birtakım problemler mi yaşıyorsunuz? Bu günlerde birçok insan zihinsel sağlık ve bununla ilgili şeyler hakkında çok fazla kafa karışıklığı yaşıyor.

Sağlık ve hastalıklarla alakalı şeyler tartışılmaya başlandığından beri, fiziksel sağlık hep ilk sıradadır. Doğru sağlık tanımı hakkında bir kafa karışıklığı var. Zihinsel sağlığımız da en az fiziksel sağlık kadar önemlidir.

2020’de yapılan araştırmalara göre, ABD’de yaşayan kadınların %25,8’i, erkeklerin ise %15,8’i zihinsel sağlığıyla ilgili bir sorun bildirmiştir. Fransa’da da yapılan benzer bir araştırmada katılımcıların %21-31’inin mental sağlığıyla ilgili problemler yaşadığını bildiriyor. Bu gerçeklere rağmen, çoğu insan bir sorunu olduğunu kabullenmekte zorlanıyor.

Doğru tanıma göre şu şekildedir; sağlıklı bir zihin + sağlıklı bir beden = sağlıklı bir insan

Peki mental sağlığımız neden bu kadar önemlidir?

Mental Sağlığımız Neden Önemlidir

1- Mental Sağlık vs Fiziksel Sağlık

Fiziksel ve mental sağlığımız birbiriyle doğrudan bağlantılıdır. Araştırmaya göre, küresel hastalık yükünün yaklaşık %14’ü nöropsikiyatrik bozukluklara bağlanmaktadır.

Hasta bir zihin sizi sık ruh hali değişimlerine ve melankoliye götürür. Bu da aktif kalmanızı zorlaştırır. Zihin, tüm vücudun işleyişini kontrol eden ana bilgisayar gibidir.

İyi bir zihinsel sağlık, kronik rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur. Kötü bir zihinsel sağlık ise diyabet, kalp rahatsızlığı ve felç gibi birçok şeye sebep olabilir.

2- Kaygı ve Stres

mental sağlık

Kendinizi rahat ve mutlu hissettiğinizde, zihniniz sizi olumlu ve yapıcı faaliyetler gerçekleştirmenize teşvik eder. Kuzey Amerika’daki araştırmalara göre, çalışanların stres nedeniyle üretkenliklerinde günde bir saatten fazla kaybettikleri tespit edilmiştir. Bu stres mental sağlığın kötü yönetilmesinin ya da önemsenmemesinin bir sonucudur.

3- Daha İyi İlişkiler

Özellikle arkadaş ve aile ilişkilerinde zihinsel sağlık çok önemlidir. İnsanlara davranış şekliniz, eşinize ve çocuklara olan yaklaşımınız… kısaca aradaki iletişimi direkt olarak etkiler. Örneğin hep beraber oyun oynarken ortamdaki birinin morali bozuk olduğunda diğerlerinin de keyfi kaçar. Ya da stresli bir dönemden geçen birisi en ufak bir şeyde diğerleriyle tartışmaya başlar ve herkesin tadını kaçırabilir.

Bir çiftin hayatında inişler ve çıkışlar olabilir. Birinin ya da ikisinin de zihinsel sorunları olduğunda, ilişkileri pozitif sayılamayacak şekilde etkilenebilir.

Bir ailede birinin mental sağlığıyla ilgili problemleri olduğunda, diğerleri bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalır. Bu onlar için çok stresli ve zorlayıcı olabilir.

4- Hayat Kalitesi

Zihinsel olarak dengesiz ve pek de iyi olmayan bir durumun içinde bulunduğumuzda, temel görevlere olan ilgimizi bile kaybederiz. Odaklanmakta zorlanırız. Mental rahatlığımız, yaşamımızda daha iyi seçimler yapmamızı sağlar. Oldukça yaygın olan bu stres sorununu ortadan kaldırmalıyız.

Mental rahatsızlıklar tedavi edilmezse başka rahatsızlıklara da sebep olur. Bir kanser hücresi gibi tüm kalbinize ve ruhunuza yayılır. Toplumumuzda böyle sorunlar utanç vericiymiş gibi davranılıp, tabu haline getirildiği için çoğu insan önemsemeyebilir. Fakat tedavi olunmazsa, doğurduğu sonuçlar tüm hayatınızı kötü yönde etkiler.

Hazır YKS yaklaşmışken sınav stresiyle başa çıkmak için “Sınav Stresi Nasıl Yenilir” konulu yazımıza göz atmalısınız!

Çeviri: Şura

Metnin orijinaline ulaşmak için Medium sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir