Harika Kitap Önerileri : Hayatınızı Değiştirecek 7 Kısa Kitap ( İnce Kitap )

Hayatınızı değiştirecek kısa kitap önerileri 

Kısa kitap önerileri

GÜNDE BİR OTURUŞTA OKUYABİLECEĞİNİZ HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK 7 KİTAP

 Seni kandırdığımı düşünüyorsun, değil mi? Hayatını değiştirecek bir kitabın bir günde okunmasının mümkün olmadığını düşünüyorsun, değil mi? Ama sana şunu söyleyeyim, bu mümkün.

Nasıl mı biliyorum?

Çünkü benimkini değiştirdi.

Ve ne var biliyor musun?

O kadar zor da değil. Sadece hangi kitabı okuyacağını bilmen gerekiyor.

Tabii ki Tolstoy ‘un 1296 sayfa olan ” Savaş ve Barış ” kitabını bir günde okuyamazsın. Ama eğer bir dakikada 300 kelime okuyabilen (ya da bir saatte 18,000 kelime) biriysen 150 sayfalık bir kısa kitap ‘ı rahatlıkla bir akşamda okuyabilirsin.  Bu yüzden günde bir oturuşta okuyabileceğiniz hayat değiştiren kısa kitap ‘ların bir listesini yaptım.

Doğru okudunuz! Bu yedi kısa kitap hayatınızı büyük ölçüde değiştirecek ve yalnızca biraz zamanınızı alacak. Bu harika bir kazanç!

 

Seth Godin ‘den Dip: Vazgeçmeyi ve Vazgeçmemeyi Öğreten Küçük Bir Kitap

 Kısaca Özet: Yeni bir projeye giriştiğinizde proje her zaman harika başlar. Heyecanlanırsınız. Motive olursunuz. Eğlenirsiniz. Ama kaçınılmaz olarak moraliniz de bozulur. Bu, pazarlamacı ve yazar olan Seth Godin ‘in ”Dip” dediği şey ve çoğu insanın vazgeçtiği andır.

Ve bu kitapta Seth Godin , projenizdeki dibin üstesinden gelmeniz ve nihayetinde başarılı olmanız için ne yapmanız gerektiğini öğretiyor. ”Dip”, iş ve başarı hakkındaki düşüncelerinizi değiştirecek kısa ve eğlendirici bir kitap.

kısa kitap

Sayfa Sayısı: 96

Bu Kitabı Kimler Okumalı? : Hedeflerine ulaşmakta zorlandığını düşünen herkes.

İşte Havalı Bir Fikir: Hepimiz ”Pes edenler asla kazanamazlar.” deyimini duymuşuzdur. Ama ne yazık ki bu doğru değil. Aslında kazananlar her zaman pes eder.

Dünya, başarıya giden yolda iyi olmadıkları ya da sevmedikleri şeyleri yaparken pes eden başarılı bireylerle doludur, böylece zamanlarını daha iyi şeylerle değerlendirebilirler.

Fakat kazananların asla yapmadığı şeyse bir şey sadece zor olduğu için pes etmektir. Başarılı olmak için sizi hedeflerinize yaklaştırmayan şeylerden vazgeçmeyi öğrenmeli ve yaklaştıran şeylere devam etmelisiniz.

Austin Kleon ‘dan Bir Sanatçı Gibi Araklayın: Yaratıcı Olmak Hakkında Kimsenin Size Söylemediği 10 Şey

Kısaca Özet: Yaratıcılık, bazı insanların sahip olduğu ve bazılarının sahip olmadığı sihirli bir yetenek değildir. Hatta herkes nasıl daha yaratıcı olabileceğini öğrenebilir.

Nasıl mı?

Bir Sanatçı Gibi Araklayın” kitabında, yaratıcı Austin Kleon, içinizdeki yaratıcı dehayı açığa çıkarmanıza yardımcı olacak kullanabileceğiniz 10 basit fikir veriyor.

kısa kitap austin kleeon

Sayfa Sayısı: 160 (ama her sayfada üç paragraf var yani 27 sayfa gibi.)

Bu Kitabı Kimler Okumalı?: Kendini sanatçı olarak gören veya yaratıcı bir alanda çalışan herkes.

İşte Havalı Bir Fikir: Her gün kendinize sadece sıkılmak için zaman ayırın. Bu belki size tuhaf gelebilir ama bu, birçok yaratıcı insanın en iyi fikirlerinden bazılarını ortaya çıkış şeklidir.

Eğer bir fikrin yoksa zihnini boş bırak. Bulaşıkları yıka, uzun bir yürüyüş yap ya da duvardaki bir noktaya bakabildiğin kadar bak. Bunun sizi nereye götürdüğüne şaşıracaksınız.

Brian Tracy ‘den Ye O Kurbağayı! : İşleri Savsaklamaktan Vazgeçmenin, Ataletten Kurtulmanın ve Her Koşulda Başarılı Olmanın Olağanüstü 21 Yolu

Kısaca Özet: Brian Tracy ‘nin ” Ye O Kurbağayı! ” kitabı, ‘erteleme’yi yenmek ve bu süreçte daha fazla mutluluğu deneyimlerken daha verimli çalışmak hakkında.

Brian Tracy

Sayfa Sayısı: 144

 Bu Kitabı Kimler Okumalı?: Her gün en önemli görevlerini yerine getirmek isteyenler.

 İşte Havalı Bir Fikir: Her günü önceden planla. İşte size yazılı olmayan bir kural, planlamaya harcanan her dakika; uygulamada 10 dakikaya kadar tasarruf eder. Dolayısıyla 10 dakikalık planlama, gün boyunca boşa harcanan zaman ve uğraştan 2 saate kadar kurtaracaktır.

Stephen Guise : Küçük Alışkanlıklar, Büyük Sonuçlar

Kısaca Özet: Stephen Guise ‘den ”Mini Alışkanlıklar” kitabı iyi alışkanlıklar oluşturmak ve kötü alışkanlıklardan kurtulmak için pratik ve bilime dayalı stratejiler sunuyor ve küçük davranışların zaman içinde nasıl kayda değer sonuçlara yol açabileceğini gösteriyor.

Stephen Guise

Sayfa Sayısı: 126

Bu Kitabı Kimler Okumalı?: İyi alışkanlıklar oluşturmak veya kötü alışkanlıklardan kurtulmak isteyen herkes.

 İşte Havalı Bir Fikir:  Eğer yeni bir alışkanlık oluşturmak ya da bu alışkanlığı sürdürmekte zorlanıyorsanız mini alışkanlıklarsan başlayın. Mini alışkanlıklar, oluşturmak istediğiniz alışkanlığın minik versiyonlarıdır.

Örneğin, günde 30 dakika egzersiz yapmak düzenli bir alışkanlık, 1 dakika egzersiz yapmak ise mini bir alışkanlık. Mini alışkanlıklara odaklanmak, bir günü kaçırmanızı neredeyse imkansız hale getirecektir. Çünkü gerçek şu ki, bir alışkanlığın gelişmiş olmasından önce var olması gerekir.

 Peter Drucker ‘dan Kendinizi Yönetmek

Kısaca Özet: Kariyerinizde başarılı olmak için kendinizi yönetmeyi öğrenmek zorundasınız. Bu neyde iyi, neyde kötü olduğunuzu ve değerlerinizin neler olduğunun farkına vararak öz farkındalık duygunuzu geliştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Ne yazık ki bu bir insanın yapabileceği en zor şeylerden biridir.

Peter Drucker

Neyse ki Peter Drucker, şimdiye kadar yazılmış en iyi kitaplardan biri olan ”Kendinizi Yönetmek”te kendinizi nasıl yöneteceğinizi doğru bir şekilde öğrenmenizde yardımcı olacak.

Sayfa Sayısı: 72

Bu Kitabı Kimler Okumalı?:  İşyerinde başarılı olmak isteyen profesyoneller.

 İşte Havalı Bir Fikir: Yetersiz yetkinlik alanlarınızı geliştirmek için mümkün olduğunca az çaba harcayın. Beceriksizlikten sıradanlığa geçmek, birinci sınıf performanstan mükemmelliğe geçmek için gerekenden çok daha fazla enerji ve çalışma gerektirir.

Tynan ‘dan Alışkanlıktan İnsanüstü: Kendinizin Olası En İyi Versiyonu Olmak İçin Bir Kılavuz, Her Seferinde Küçük Bir Alışkanlık

 Kısaca Özet: ”Alışkanlıktan İnsanüstü” meditasyon gibi iyi alışkanlıklar oluşturmak ve sigara içmek gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak için pratik ve bilime dayalı stratejiler sunuyor.

Sayfa Sayısı: 122

Bu Kitabı Kimler Okumalı?: İyi alışkanlıklar oluşturmak veya kötü alışkanlıklardan kurtulmak isteyen herkes.

 İşte Havalı Bir Fikir: Bir şeyden asla iki kez kaytarma. Bir alışkanlığın iki gününü atlamak, alışkanlık intiharıdır. Bir gün kaytarmak uzun vadeli başarı şansınızı %5 gibi küçük bir miktar düşürse de iki gün kaytarmak %40’a kadar düşürür.

George Horace Lorimer : Kendi Kendini Yetiştirmiş Bir Tüccardan Oğluna Mektuplar

Kısaca Özet: Kendi Kendini Yetiştirmiş Tüccar ” hayatının farklı dönemlerinde oğluna bir dizi mektup yazan kendi kendini yetiştirmiş bir milyoner hakkındadır.

 George Horace Lorimer

 Sayfa Sayısı: 109

 Bu Kitabı Kimler Okumalı?: Ticaretle uğraşan herkes ve iş gücüne katılacak olan gençler.

İşte Havalı Bir Fikir: İnsan ve işi, ofis içinde en yakın arkadaş; ofis dışında düşman olmalılar. Birinin net bir zihne sahip olduğunun işareti iş dışında iş düşünmemesi ve işteyken boş şeyler düşünmemesidir.

 

-Carmen

 

Diğer kitap yorumları için buraya tıklayın.

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir