Korona Mutasyonları : Yeni Varyantlar Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Korona Mutasyonları : Koronavirüs Mutasyona Uğruyor!

Dünya gündemini birkaç aydır meşgul eden oldukça önemli ve yanlış bilgilendirilmelere açık bir konuyu sizlerle paylaşacağım.

Başlıktan da anlaşıldığı üzere yayının ana konusu korona virüs mutasyonları . Korona virüsün mutasyona uğraması beklenmedik bir şey değildi. Çünkü tüm virüsler üreyebilmek ve yayılabilmek için kendilerini kopyalarlar ve böylelikle mutasyon geçirirler. Bu durumlar ile ilgili bilim insanlarını ve sağlık profesyonellerini tedirgin eden şey belirsizlik idi.

“Mutasyon korona virüsü ve hatta aşıları nasıl etkileyecek?”

Koronavirüs, binlerce kez mutasyona uğradı aslında. Ancak uzmanların endişelendiği bu mutasyonların birkaçı. Ciddi anlamda endişe verici olanlar.

Bu yayında sizlere bazı önemli korona mutasyonları ‘ndan ve etkilerinden söz edeceğim.

Koronavirüs Mutasyonları

Korona Mutasyonları

İngiltere Varyantı (B.1.1.7.)

*Varyant, virüsün çoklu mutasyonlarına verilen addır.*

B.1.1.7. varyantı, ilk olarak İngiltere’nin güney doğusunda Eylül 2020 yılında tespit edildi. O zamandan bugüne 70 ülkede bu varyanta rastlandı. Eylül’de tespit edildi ancak kamuoyuna açıklanması ve bu nedenle tedbirlerin geç alınması bu yayılımın nedenidir.

Bu yeni varyant, virüsün insan hücrelerine bağlanan kısmında bulunan başak proteininde oluşmuştur. Bizim hücrelerimize bağlanan kısmında bir mutasyon oluştuğu için burada etkilenen, virüsün bulaşıcılığı olmuştur.

Buradaki mutasyon, bizler için sevindirici olabilecek, bulaşıcılığı azaltabilir ya da bizi daha endişelendirecek bir hale gelip bulaşıcılığını arttırabilirdi. Ancak maalesef bu mutasyon ile ortaya çıkan yeni varyant, koronavirüsün bulaşıcılığını %70’e kadar arttırmıştır.

Korona Mutasyonları
Öldürücülüğü ne derece etkilendiği kısmında ise, başlangıçta kesin kanıtların olmadığı açıklanmıştı. Aslında hala buna dair kesin kanıtlar yok ancak, bu varyant ile enfekte sınırlı sayıda bazı vakalara dayanarak, varyantın öldürücülüğünün arttığı ve hastalığın seyrini ağırlaştırdığına dair bir ön rapor bulunuyor.

Şöyle ki öldürücülüğe ve hastalığın seyrine etkisinin daha detaylı ve güçlü delillerle desteklenmesi gerekiyor. Yani bununla ilgili bir ön rapor olsa da hala kesin bir kanıt yok.

Mutasyonlar ortaya çıkınca aşılar tekrar gündeme geldi. Bu varyant ile ilgili olarak Moderna ilaç şirketi bir açıklama yaptı.

Korona Mutasyonları
Söylediklerine göre Moderna’nın ürettiği aşı, bu yeni varyanta karşı da etkiliymiş.
Diğer ilaç şirketlerinden bu varyant ile ilgili güncel bir açıklama henüz yok ancak etkili oldukları düşünülüyor.

Güney Afrika Varyantı (B.1.351)

B.1.351 varyantı, ilk olarak Ekim 2020’de Güney Afrika’da ortaya çıktı. O zamandan itibaren 32 ülkede bu yeni varyant tespit edildi.

Bu varyant insan hücrelerine bağlanan başak proteininde oluşan mutasyon sonucu oluştu. Bu varyant da mutasyonun meydana geldiği bölüm gereği virüsün bulaşıcılığını arttırmıştır.

İngiltere varyantından ayrı olarak bu varyantın mutasyonunun meydana geldiği yer başak protein olsa da mutasyonun görüldüğü kısımlar farklı.

Bu kısımla ilgili bir takım aşıların işlevini etkileyebileceği hususunda endişeler mevcuttu. Zaten çok geçmeden aşıyı üreten şirketlerin birkaçından bununla ilgili yeni açıklamalar geldi.

Koronavirüs Mutasyonları nasıl
Moderna ve BioNTech şirketlerinin ürettiği aşılardan şu yayında bahsetmiştim. Bu şirketler RNA aşıları üretmişlerdi. Bu iki şirket, mutasyonun meydana geldiği kısmının, RNA aşılarının etkinliğini azaltabileceği, bu yeni varyanta yönelik aşıyı güçlendirici çalışmaları başlattıklarını açıkladı.

Sinovac ilaç şirketi ise bu yeni varyanta karşı aşılarının etkili olduğunu açıkladı. Diğer ilaç şirketlerinden bu varyanta yönelik güncel bir açıklama yok.

Brezilya Varyantı (B.1.1.28)

B.1.1.28 varyantı, ilk olarak Brezilya’da ve Tokyo havaalanında test yapılan 4 Brezilyalıda görüldü. O zamandan itibaren 11 ülkede tespit edildi.
Bu varyant insan hücrelerine bağlanan başak proteininde oluşan mutasyon sonucu oluştu. Bu varyant da mutasyonun meydana geldiği bölüm gereği virüsün bulaşıcılığını arttırmıştır.

mutasyon virüsler
Bununla ilgili Brezilya Sağlık Bakanı Eduardo Pazuello yaptığı açıklamada, bu yeni varyantın 3 kat daha bulaşıcı olduğunu açıkladı. Ölümcüllüğü ve hastalığın seyrine etkilerinin ise hala araştırıldığını belirtti.

Koronavirüs Mutasyonları

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, 14 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ülkemize özgü koronavirüs varyantlarının da var olduğunu açıkladı. Bu mutasyonların özelliklerinin araştırılıp kamuoyuna açıklanacağını belirtti.

Önümüzdeki günlerde, mutasyonun şiddetine bağlı olarak yeni “endişe verici” varyantların ortaya çıkması olası.

Olduğumuz aşının etkinliği düşebilir, hastalığın şiddeti artabilir, öldürücülüğü artabilir bunlar hep yaşanması olası şeyler.

Korona Mutasyonları neler
Bütün bunlardan sonra, olmasına da gerek yok şuan olduğu gibi, elimizde tek kalacak koruma kalkanlarımız maske, mesafe ve hijyen olacak. Ve elbette evde kalmalıyız.
Mutasyon nedeniyle ortaya çıkmış koronavirüsün “endişe verici” yeni varyantları hakkında yazdığım yayının sonuna geldik. Umarım sizler için faydalı bir yayın olmuştur.

Herkese sağlıklı günler diliyorum!

-Ceren

Ceren

Ceren

Hemşirelik son sınıf öğrencisiyim. Birbirinden bağımsız ilgi alanlarına sahibim. Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Araştırdıklarım ışığında sizler için ilginç ve dikkat çekici yayınlar yazmaya çalışıyorum. İyi okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir