La casa de papel: Kore Dizi Konusu ve İncelemesi

Merhabalarrr. Bu hafta Money Heist ‘in Kore versiyonu hakkında konuşacağım.  Uzun bir süredir yayınlanmasını beklediğim Money Heist : Korea – Joint Economic Area / La casa de papel: Kore dizisi 24 Haziran’da sonunda ekranlarımıza geldi. 6 bölümden oluşan kısa bir dizi, 2 gecede izleyip bitirdiğim bir dizi oldu, çok yüksek ihtimal 1 sene sonra 2. sezonu da gelir diye düşünüyorum çünkü sonu gerçekten hiçbir yere bağlanmadı. Ve şimdiden belirtmeliyim Kore dışındaki Money Heist yapımlarını izlemedim, o nedenle diğer versiyonlarla karşılaştırmalı bir yorum olmayacak bu. Şimdiden keyifli okumalar!

La casa de papel: Kore

 • Dram: Money Heist: Korea Joint Economic Area
 • Ülke: Kore
 • Türler: Aksiyon, Suç, Gerilim, Gizem
 • Bölüm Sayısı: 6
 • Yayın Tarihi: 24.06.2022
 • Yayın Platformu: Netflix
 • İçerik derecelendirme: +16

Oyuncu Kadrosu

La casa de papel: Kore Konusu

 • Profesör: Yoo Ji Tae
 • Tokyo: Jeon Jong Seo
 • Denver: Kim Ji Hoon
 • Berlin: Park Hae Soo
 • Moscow: Lee Won Jong
 • Rio: Lee Hyun Woo
 • Oslo: Lee Gyu Ho
 • Helsinski: Kim Ji Hoon

La casa de papel: Kore Konusu

La casa de papel: Kore Konusu

La Casa De Papel ’in Kore versiyonu olan bu dizi, Tokyo rolündeki Jeon Jong Seo’nun BTS – DNA’e dans etmesiyle başlıyor. Kuzey Kore’de yaşamasına rağmen güç bela Güney Kore’nin müzik gruplarını ve dizilerini yakından takip ediyor. Aynı zamanda bir vatandaşlık görevi olarak askerliğini de yapıyor. Televizyonlarda yayınlanan Kuzey ve Güney’in birleşme aşamasında oldukları, bunun öncüsü olarak da, iki tarafın da yönetimde etkisi olan Joint Economic Area (JEA) şehri kuruluyor.

Bu şehrin en önemli yapılarından biri de Darphane, bu yeni şehrin para biriminin basıldığı ve muhafaza edildiği yer. Bu haber üzerinde birçok Kuzeyli gibi, Tokyo da JEA’ya yıllardır hayalini kurduğu hayatı gerçekleştirmek için gidiyor. Ne yazık ki mutluluğu çok kısa sürüyor ve Kapitalizm gibi acı bir gerçek vuruyor yüzüne.

Hayatı Kuzey’dekinden çok daha kötü bir hale bürünmüşken, işlediği birçok suç yüzünden aranırken, kendisini Profesör diye tanıtan bir adam karşısına çıkıyor ve onu tarihte hatırlanacak ustaca hazırlanmış bir plana katılması için davet ediyor. Profesörün Tokyo gibi çeşitli yerlerden bulup getirdiği insanlarla birlikte bir ekip oluşturuluyor. Ve hedefleri Darphane’den 4 trilyon dolar çalıp ortalıktan kaybolmak. Bu planın çok önemli ve asla çiğnenilmemesi gereken bir kuralı var: Asla hiçbir cana zarar gelmemeli, ne olursa olsun. 

La casa de papel: Kore Dizi İncelemesi

La casa de papel: Kore Konusu

Genel olarak beğendim ama ayrıntılarına inecek olursam, giriş kısmı çok hızlıydı. İlk bölümden sonra biraz hevesim kaçmış gibiydi açıkçası, çünkü olayların daha yavaş yavaş ilerlemesini bekliyordum her şey hemen olup bitmiş gibiydi. Aksiyon, suç konulu yapımlarda suçlu tayfanın kendilerini çok profesyonel gösterip, planlarının kusursuz işlemesi, nasıl oluyorsa her türlü ekipmana sahip olup, herkesi kolayca kandırıp, her yere kolayca sızmaları bana hiç gerçekçi gelmediği gibi çok da sıkılmama sebep oluyor.

Bunlar yine olsun ama bana olayların arkaplanları da anlatılsın kafasındayım hep. Bu gibi şeyler canımı sıksa da, 2. bölümden sonra olaylar gelişmeye ve akmaya başladı o yüzden sonuna kadar zevkle izledim. Senaryo mükemmel diyemem ama olaylara Kuzey ve Güney’in karışması ve iki ülkenin birlikte yönettiği bir şehir fikri aşırı iyiydi. Ve asla kimsenin canına zarar gelmemesi prensibi. Fiziksel olarak kimseye zarar vermemeye çalışsalarda, o rehinelerde yarattıkları travmaları ne yapacaklar peki? deyip durdum izlerken ama, neyse. Ayrıca profesörün planı detayına detayına anlatırken rehinelere ‘Divide&Rule’ taktiği uygularak onları birbirine düşürüp, asıl düşmanın kim olduğu unutturmaya çalışmaları da çok dahiceydi. 

Money Heist : Korea – Joint Economic Area

İzlerken sürekli Stockholm sendromu aklıma geldi. Kısaca rehinenin kendisini rehin alana sempati beslemesi diyebiliriz Dizide tam olarak böyle bir durum söz konusu değil ama, ekibin rehinelere çok kötü davranmamaya çalışması, kendileriyle işbirliği yaptıkları sürece iyi olacaklarını söylemeleri yüzünden aklıma bu sendrom düştü.

Özellikle araştırırken fark ettim, bu sendromun dayanağı olan olay, bir banka soyguncusu tarafından 6 gün boyunca rehin alınan bir kadın serbest kaldığında soyguncuyu savunmuş, nişanlısından ayrılıp hapse giren soyguncuyu beklemeye başlamış. Bu olay bana dizide Denver’ın öldürme emri aldığı Mi Seon’u öldüremeyip bacağından vurmasına rağmen, sonrasında Denver’ın kendisiyle oldukça iyi ilgilenip bacağının tedavi olmasına yardım ettiği için Mi Seon’un Denver’a aşık olmasını hatırlattı. Öyle bir durumda insan nasıl bir zihniyette olur bilemiyorum ama gerçekten onca kötülük içinde minicik bir iyilikte bile mest olmak, çok üzücü.

La casa de papel: Korea

La casa de papel: Kore oyuncuları gerçekten çok iyi. ‘Squid Game’den bildiğimiz Park Hae So, ‘The Call’ filminden tanıdığım Jeon Jong Soo ve Flower Boy Next Door’dan bildiğim Kim Ji Hoon mükemmel iş çıkarmışlar. Ama benim favori karakterim Rio’yu oynayan Lee Hyun Woo’ydu. Uzun zamandır bir yapımını izlemediğim için çok özlemişim. Dizide çok büyük bir rolü olmaması beni üzdü açıkçası. Muhtemelen asıl versiyonla alakalı bir durumdur, ama karakterini de biraz basit gösterdikleri için ufacık hayal kırıklığına uğramış olabilirim. Yinede yaşadığı aile baskısı, kanın tutmasına rağmen babasının onu doktor olmaya zorlaması çok üzücüydü. Ve Tokyo ile ilişkileri çok tatlıydı :c 

Ve son olarak bu dizi yüzünden kafamı kurcalayan bir soruyu sizinle de paylaşıp bitireceğim. Yıllardır ayrı kalmış iki ülkenin insanlar, birileri birleşmelerini istiyor diye birden bir araya gelip birlikte yaşayabilirler mi? Bilemiyorum. 

La casa de papel: Kore Dizi Replikleri

La casa de papel: Korea

“Kuzey Kore’de sınıf miras kalırken, Güney’de miras kalan şey servettir.”

Money Heist : Korea - Joint Economic Area

Onlara ne zaman insanlık dışı davrandım? Tek yaptığım şey onları Kuzey ve Güney olarak ayırmaktı. 70 yılı aşkın bir süredir zaten böyle.”

Eveeet şimdilik benden bu kadar, düşüncelerinizi yorumlarda görmeyi çok isterim! Bir sonraki yazıma kadar umutla kalın!

Vane

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir