Le Tableau Konusu ve Yorumu – Film İncelemeleri

Le Tableau Konusu ve Yorumu ( Mutluluğa Boya Beni )

Le Tableau Konusu

  • Süre: 1 saat 20 dakika
  • Yıl: 2011
  • Tür: Animasyon/Fantastik
  • IMDb: 7,4/10

Türkçeye Mutluluğa Boya Beni diye çevrilmiş olan Le Tableau bitmemiş bir tablonun içinde geçiyor. Bir şatoda yaşayan tamamlanan resimler, tamamlanmamış, ve eskiz halinde olan çizimleri küçük görüp, ayrıştırıyor. Küçümsenenler ise ressamla tanışıp, tamamlanıp mutlu olmanın yollarını arıyorlar.

Film Yorumu

Çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de hitap eden sımsıcak bir film Le Tableau. Sınıf ayrımının olması ve farklı sınıflardaki 2 kişinin, birbirine olan aşkı çok güzel işlenmiş. Eskiz olan çizimlerin konuşmaları da kendileri gibi yarım, ilk çeviri hatası sanmıştım bunu çok komikti gerçekten. Yarım ve eskizler, ressamın onları terk ettiğini düşünüp ressamın gelmesini umut ediyorlar.

Bu bekleyiş sırasında kendilerini çeşitli tabloların içinde buluyorlar. Mesela bir savaş tablosunda. Bu tabloda sabah akşam neden savaştıklarını bilmeden savaşan insanlar var. Ya da ressamın oto portresi, kendisine ait olmayan duyguları taşımanın sıkıntısından bahsediyor onlara. Ressam öfkeliyken çizdiği için kendisi de her şeye karşı öfkeli.

Ressamı bulmaktan vazgeçen karakterler boyalarla kendilerini özgürce boyayıp, tamamlıyorlar. Savaş tablosundan kaçan çocuk, tablodaki askerlerin kıyafetlerini tek renge boyuyor ve artık dost, düşman kalmıyor. En etkilendiğim kısımlardan biriydi. Artık aralarında tamamlanmışlarla fark kalmayan karakterler huzura kavuşuyorlar. Bir kişi hariç, bu kişi kendisini tamamlamıyor ve ressamı aramaya devam ediyor. Ressamı bulduğunda ise ”Sadece seni tanımak istedim. Şimdi seni kimin çizdiğini bilmek istiyorum” diyor. Bir diğer etkilendiğim yer de burasıydı.

Le Tableau Konusu

Aslında ressama göre basit bir çizim çoğu zaman özenle bitirilmiş bir çizimden daha etkileyici geliyor ve belki de bu yüzden tüm çizimlerini tamamlamamış. Ama iş yaşama kısmına gelince öyle olmuyor. Kendisini bir sebepten üstün olduğunu düşünen bir kişi diğerlerine yaşam hakkı bile sunmayabiliyor. Bunu da tabii ki aşk, sevgi ve arkadaşlık aşıyor. Ayrım yapmadan birbirini olduğu gibi sevmek herkesin yapabildiği bir şey değil. Ama film bunu yapabilenlerin macerasını çok güzel bir şekilde bizlere göstermiş.

Le Tableau

Film fragmanını izlemek için;

Daha Fazla Film İncelemesi İçin Tıklayın.

Epiphany

Epiphany

Epiphany

bahar, piyano, mor seven bir küçüğüm fakat sadece dizi, film ve kitaplara sığabiliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir