My Salinger Year Konusu ve Yorumu – Film İncelemeleri

My Salinger Year Konusu ve Yorumu

”Etrafımızdaki insanları incelemeye bayılırdım. İlginç yaşamları varmış gibi gözükürlerdi. Onlardan biri olmak isterdim. Romanlar yazmak, beş dil konuşmak ve seyahat etmek isterdim. Sıradan olmak istemezdim. Sıra dışı olmak isterdim.”

My Salinger Year Konusu

My Salinger Year  izle

  • Süre: 1 saat 41 dakika
  • Yıl: 2020
  • Tür: Dram/Komedi
  • IMDb:6,3/10

New York’a birkaç günlüğüne gelmiş olan Joanna, bir anda uzun süre kalmaya karar verir. Ve bir edebiyat ajansında iş bulur. Bu ajanstaki patronu J. D. Salinger‘ın menajeridir. Joanna’nın görevi ise Salinger‘a gelen hayran mektuplarını cevaplamaktır. Henüz Salinger‘ı hiç okumamış olan Joanna önce hayranların gözünden bakar. Zamanla mektuplarla bağ kuran Joanna kendi adıyla mektupları yanıtlamaya başlar ve aslında isteklerinin peşinden gitmesi gerektiğini anlar.

Film Yorumu

Öncelikle herkesin hoşlanabileceği tarzda bir film değil My Salinger Year. Durağan ilerliyor ve çok büyük bir olay olmuyormuş gibi duruyor. Ama filmin müzikleri, renkleri insana çok güzel şeyler hissettiriyor. Bundan dolayı izlerken aklıma yer yer Amelie filmi geldi.

Joanna’nın enerjsi ve heyecanı çok güzeldi patronunun baskılarına rağmen kendini hiç bırakmadı. Telefonda Salinger‘ın her gün mutlaka yazı yaz tavsiyesi ve gelen mektuplar istediği şeyin yani yazarlığın peşinden gitmesine yol açtı. Film sona doğru daha etkileyiciydi. Joanna’nın yerinde olan birçok insan o işte kalmaya devam edebilirdi belki ama onun istediği şey rutin olmak değildi. Bu yüzden ”yapmak istediklerimi şimdi yapamazsam daha sonra yapamayacağımdan korkuyorum” diyerek işini bıraktı. Halbuki tam da başarılı olmaya başlamıştı.

Joanna’nın hayal dünyasında olan o dans sahnesi en sevdiğim sahnelerden biri oldu, masal gibiydi. Filmi izledikten sonra Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı çok merak ettim. Salinger ile ben de tanışmak istedim. Filmde Salinger biraz gizemli tutulmuştu, esas olay Joanna’nın etrafında geçiyordu. Ama gerçek hayatında da Salinger izole olarak yaşayan ve sadece kitap yazan bir yazar olarak biliniyormuş.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap Konusu ve İncelemesi için Tıklayın.

Başta da söylediğim gibi film büyük bir olayın etrafında dönmüyor. İyi hissettiren ve beni duygusal olarak etkileyen bir film oldu.

My Salinger Year 

Film fragmanını izlemek için;

Daha Fazla Film İncelemesi İçin Tıklayın.

-Epiphany

Epiphany

Epiphany

bahar, piyano, mor seven bir küçüğüm fakat sadece dizi, film ve kitaplara sığabiliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir