Yeni Nesil Dracula! ; Morbius İncelemesi

Marvel evreninin sonunda yer verdi dediğim karakteri Yaşayan Vampir Doktor Michael Morbius .

Michael Morbius

1994 Spider-Man çizgi dizisini izleyenler ya da eski marvel comics fasikül romanlarını sevenler varsa Michael Morbius ismine aşinalardır lakin bilmeyenler için efsanevi gördüğüm karakteri anlatmakla başlayayım.

Morbius

Morbius, marvel evreninde geçmişi, geleceği en çok değiştirilen karakterlerden biridir. Filmde kahraman rolüne bürünüyor ve genel olarak bakarsak da Morbius karakteri için Marvelın villain ya da hero kategorilerine sokmak biraz zor. Tarihçesi boyunca zaman zaman Spider-man’i öldürmek istese de kendisini ölümden kurtardığı çokca görülmüştür. Çizgiromanlarda Morbius’un zombi saldırısını durdurduğu da görülmemiş şey değil! Ben onun için Anti-Hero demeyi doğru buluyorum.

Morbius incelemesi

Filmimiz, Dr. Morbius’un sahip olduğu nadir görünen kan hastalığına tedavi arama süreci ile başlar. Küçüklüğünden beri bu hastalık ile baş ederken aynı hastalığa sahip çok yakın arkadaşını da iyileştirme amacı ile küçüklüğünden bu yana sayısız çalışmalar yapmıştır.

Hastalığında görülen özelliklerin tedavisi için yarasalarda bulunan genlerin uygun olduğunu keşfeden Morbius bu alanda çalışmalar yapar, deneyleri tamamlayıp en büyük testi ilk önce kendi üzerinde dener. Hastalığı iyileşirken deney sonucu olarak ufak bir yan etki ortaya çıkar. Yaşamak için kanla beslenmek.

Başlangıçta her şey güzel giderken çözüm sandığının bir lanet olduğu yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Film ile ilgili daha uzun bir anlatım yapmayacağım, ilerisi spoiler vermeye gider.

Daha Fazla İnceleme için Buraya Tıklayın.

Gelelim film incelemesine; 

Morbius Film İncelemesi

Çoğu Marvel hayranı tarafından beğenilmediğini gördüm. Ben bunu Morbius karakterini bilmemek/eksik bilmekten kaynaklanan bir şey olduğunu düşünüyorum. Başrollerinde Jared Leto, Jared Harris, Adria Arjona, Matt Smith ve Tyrese Gibson  profesyonel isimleri görüyoruz. Filmde Michael Keaton’ı da göreceğiz ama ikinci filmde daha aktif bir rol alacağını ön görüyorum.

Marvel’ın tüm filmlerinden bağımsız olarak fazlasıyla dark bir tema işlenmiş. Ayrıca ana film olmadığını da belirtmek gerekir. Morbius’u evrene dahil etmek için bir ara film olduğunu söylemeliyim. Filmde bulunan görsel efektler, mekanlar ve kurgu gerçekten oldukça hoşuma gitti.

Kurgusu diğer filmlere göre biraz basitti bunu da yukarıda söylediğim gibi ara film olmasına bağlıyorum. Marvel hayranı olun ya da olmayın sizlere önyargısız şekilde Morbius’a şans vermeniz için çağrıda bulunuyorum. Filmin sonunda iki tane After Credits vardı ve bu beni memnun etti. Sizleri de memnun edeceğine eminim.

Son after creditsle birlikte sonraki film için merak uyandıracak bir kapı açtılar. Spider-Man vs Morbius. Sinematik ekranda izlemek istediğim bir görsel şölen olacak.

-Bay Fosfarsol

Daha Fazla İnceleme için Buraya Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir