Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap Konusu ve Yorumu

J.D. Salinger – Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap Konusu ve İncelemesi

Bugün sizlere ABD’ de birçok kere yasaklanmış olan Çavdar Tarlasında Çocuklar adlı kitabın özetini ve yorumumu sizlerle paylaşacağım.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitabı Konusu

Çavdar Tarlasında Çocuklar

16 yaşında depresyonda ve hayata karşı öfkeli olan ve bir o kadar isyankar Holden Caulfield adlı gencin yılbaşı tatilinden birkaç gün önce, okuldan atılarak eve geri dönüş yolundaki hareketlerini ve düşüncelerini öğreniyoruz. Merak etmeyin sıkıcı bir kitap değil sadece konu kısmını nasıl yazacağımı bilemedim.

Kitap İncelemesi

Çavdar Tarlasında Çocuklar

İlk söyleyeceğim şey kitabı beğendiğim. İkincisi Holden Caulfield (kitaptaki ana karakter) benim 1950’lerdeki halim olabilir. Depresyon, hayattaki amacının ne olduğunu anlamayan ve burjuva sınıfını ne kadar eleştirse de onlardan biri olan Holden ‘ın düşüncüleri okunmaya değer bence.

Kitap Holden‘ın okuldan atılmasıyla başlıyor. Çok çalışkan bir öğrenci değil. Zaten atılmasının başlıca sebebi de bu. Çevresindeki insanları çok sevmiyor. Ve kitabı okurken ister istemez bulunduğu mekanlardan ve çevresindeki insanlardan iğrenmeye başladım. Aslında Holden ‘ın da iğrendiği kısım insanların yapmacıklığı.

Hatta bir bölümde dayanamayıp eskiden çıkmış olduğu bir kıza birtakım hakaretler ediyor.

Yeniden bir okuldan atıldığı için Holden ister istemez ailesiyle yüzleşmekten kaçıyor. Kaçma girişiminden kız kardeşi Phoebe sayesinde vazgeçiyor. Kız kardeşini görmeden önceki günlerde de New York‘ ta yarı sarhoş, yarı ayık bir şekilde dolanıyor ve ne yapmak istediğine karar vermeye çalışıyor.

Kitabın bir bölümünde Holden bir kadın satıcısıyla anlaşır ve ilişkiye girmek için hazırlanır. Ancak canı istemez. Veya yapamaz.

Kitabın sonunda Holden‘ı ailesi bir psikoloğa gönderiyor ve bla bla bla. Spoiler vermeyeceğim.

Asıl yorumuma gelecek olursak çok derin anlamlar taşımıyor. Ne Kafka – Dava gibi beyninizi ağrıtıyor ne de wattpad kitapları gibi sığ. O yüzden okurken içiniz rahat olabilir.

Bence bir ergenin düşüncülerini öğrenmek birçok insan için yararlı olabilir. Özellikle depresif bir genç ise bence ona göre ebeveynlerinin ona göre davranması gerekir.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Neden ABD’ de Yasaklandı?

Açık saçık ve ahlak dışı bulunduğu için yasaklanmış. İşin en ironik kısmı ise ABD’ de en çok yasaklatılan kitap olmasına rağmen okullarda en çok okutulan kitaplar arasındadır.

” Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir, olgun insanın özelliği ise bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir. “

Sağlıcakla Kalın!!!

Daha fazla kitap incelemesi için tıkı mıkı.

-Morosophist

Morosophist

Morosophist

Merhaba, ben Morosophist. 19 yaşımdayım. Genel olarak dizi ve film yorumlarımla tanınıyorum. Bunun yanında ürün yorumlarım ve çevirilerim de blogta bulunmaktadır. İstek, öneri ve sorularınız için twitterdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir