Mystic Messenger Oyun Tanıtım ve İncelemesi

Herkese merhaba! Doğum günümde ücretsiz otome oyunlarının en efsanevi olanından bahsedelim istedim:  Mystic Messenger …  

“Gizemli mesajları aldın mı?” 

Mystic Messenger ‘ın zamanla hikayesinin ne kadar derinleştiğini görünce duygusal bir hız treninde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Şahsen 2016 yılında indirirken bu kadar güzel bir oyun beklemiyordum ama oynamaya başladıktan sonra… Ba-yıl-dım 

Fazlasıyla kendine has ve eğlenceli bir oyun, kalbinizde ayrı bir yer edineceğini düşünüyorum. Lisede yasak olmasına rağmen telefonumu gizlice yanıma aldıysam da sorumlusu bu oyun evet… 

Mystic Messenger fragmanı için tıklayın.

Oyunu App Store ve Play Store’dan oyun içi alım yapmadığınız sürece ücretsiz olarak oynayabilirsiniz. 

Mystic Messenger Webtoon Uyarlaması: Invitation of Mystic Messenger 

Çok önermemekle birlikte, 707 seviyorsanız ya da güzel çizimli RFA görmek istiyorsanız beklentilerinizi düşük tutarak okumanızı öneririm. 

Neden Mystic Messenger Oyunu

Mystic Messenger oyunu

 • Birbirinden mükemmel, düşünceli ve uyuyamadığınızda telefonun diğer ucundan size ninni söyleyecek kadar ince düşünceli arkadaşlarınızın olmasını istiyorsanız,  
 • Sabahları gününüzü aydınlatacak günaydın mesajları geceleriyse tatlı iyi geceler mesajları görmek istiyorsanız, 
 • Önemsenmek, sevilmek ve değer görmek istiyorsanız, 

doğru oyunu indirdiniz demektir. Sık sık öğün atlatmamanızı hatırlatmaları kalbinizi eritebilir. 

İngilizce dilinde olması gözünüzü korkutmasın, İngilizceniz “eh işte” seviyesindeyse bile günlük konuşma havasında ilerlediğinden anlayabilirsiniz hatta yabancı dilinizi geliştirmenize yardımcı bile olabilir.  

 • Ses ve Görsellik 

On üzerinden puan vermemi isteseydiniz on verirdim müziklerine. O kadar güzel, o kadar duyguyu içinize işlemekte başarılı ki özel olarak oyunu bitirdikten sonra bile gidip tekrar dinlemek isteyebilirsiniz. En güzelinin “I am the strongest” olduğunu düşünüyorum, malum chatroomu oynayanlar beni anlayacaktır… 

CG adı verilen resimleri de sizi oyuna daha çok çeken bir unsur. Bazıları farklı zamanlarda çizildiği için daha farklı stilde, hangilerini beğeneceğiniz tamamen size kalmış. 

Oyun Sistemi 

Mystic Messenger oyna
RFA Üyeleri

Oyun saat olarak telefonunuzun saatini kullanıyor, bu da gerçekçilik katan bir özellik. Burada güneş açmışken orada gece 3 olsaydı büyüsü bozulabilirdi. 

Gün içinde açılan sohbet odaları (chatroomlar) ve ara sıra gelen “Visual Novel, arama, özel mesaj, e-maillerle ilerliyor.  

Konuştuğunuz kişilerden “kalp” toplayarak istediğiniz kişinin route’una doğru yol alıyorsunuz. 

Çıldırtan mini oyunu ya da kart oyunu sistemi yok. Çıldırtan kum saati (hourglass) sistemi var. 

Zor biriken ve kolayca harcanan kum saatleriyle; kaçırdığınız chatleri açabilir, birini arayabilir, after ending / secret ending / dlc (özel bölüm) açabilirsiniz.  

Ya da önünüzdeki 24 saat gelecek chatlerin hepsini açabilirsiniz ama bunu önermiyorum, gece üçte açılan chatroomun tadı bir başka oluyor. Nedense inanmadığınızı hissettim 

Mystic Messenger Oyun Konusu 

Oyun bizi “Bilinmeyen” bir kişinin -kalbimin sahibinin- mesajlarıyla karşılıyor.  

Mystic Messenger oyun kuralları

Başta “Casual Story” ya da “Deep Story” seçtiyseniz kayıp bir telefonu sahibine ulaştırmanız için bilinmeyen numaradaki kişi sizi bir apartmana yönlendiriyor. Hangi deli böyle bir şeyi kabul eder derseniz, daha ne delilikler göreceksiniz bir bilseniz.  

İçeri girdiğiniz anda telefon otomatik olarak RFA denilen bir grup insanın bulunduğu gizli sohbet odasına giriyorsunuz.  

Üyelerin uzun bir konuşmadan sonra sizi aralarına yeni bir üye olarak kabul etmesi ve grubun lideri V’nin, sizden yaşamını yitirmiş nişanlısı Rika’nın yerine parti koordinatörü olmanızı rica etmesiyle de maceranız başlıyor.  

Another story” seçtiyseniz de, bilinmeyen kişi bir oyunu denemeniz için sizi gizemli bir yere davet ediyor.  

Bilinmeyen kişinin sizden tek istediği telefonunuza indirdiği oyundaki sohbet odasında hayali insanlarla konuşup içlerinden biriyle yakınlaşmanız. Bu “hayali” insanlar yine RFA üyeleri tabii. Hayali. Yersen. 

Casual Story

Zen, Jaehee ve Yoosung ile ilerleyebileceğiniz, aşırı büyük dramaların dönmediği, sırların sizi sinirlendirebileceği gidişat. 

 İlginç bir şekilde oyuncuların çoğu “yanlışlıkla” da olsa ilk olarak Yoosung route oynuyormuş. Zen’i istemiş olsam da 4. Günün sonunda bu çoğunluğa ben de katıldım. 

Yoosung ve oyunuyla herkes dalga geçerken kim susabilir ki? 

Deep Story

Adı üstünde, oyunun “derinliklerine” iniyoruz. Jumin ve 707 ile ilerleyebileceğiniz gidişat. Biraz daha ciddileşen hikayeyle birlikte daha fazla sır öğreneceksiniz. 

Another Story

Oyuna fanların yalvarmaları sayesinde sonradan eklenen gidişat. Casual ve Deep Story’e göre daha geri tarihten başlıyor ve bu defa sırları öğrenmeye çalışan RFA, sır saklayan MC oluyor. Onları “Söyleyemem, sır” diyerek biraz çıldırtma sırası biraz da bizde! 

Oyun 11 gün sürüyor. 5. günden itibaren, ilk 4 gün en çok kalp topladığınız kişinin route’una başlayabilirsiniz ama eğer sabırsızsanız 100 kum saati vererek istediğiniz karakteri direkt olarak açabilirsiniz. 

Bizi Ne Tür Sonlar Bekliyor

Her karakterden 7 farklı son alabilirsiniz. Dikkat! Karakterlerin route’larını açmadan önce de farklı bir sona yakalanıp oyunu route’lara girmeden bitirebilirsiniz. 

 • İyi ve Normal Son 

Herhangi istediğiniz karakterin route’unu açmayı başardınız diyelim. Ondan yeterli kalp topladınız, doğru şıkları seçtiniz ve onun dışındakilerden kalp toplamadınız… 

Bütün bunlar sizi iyi sona götürür mü? Maalesef hayır. Normal sona götürür. 

İyi son için sohbet odalarında üyelerin size önerdiği misafirlerle mailleşerek onları partiye başarılı bir şekilde davet ederseniz ve sayıları yeterli olursa,işte o zaman iyi sonu alabilirsiniz! 

 • After Ending 

Yalnızca iyi son aldığınızda açabileceğiniz “E tamam, her şey düzeldi peki ya sonra?” diyenler için, iyi sondan sonra ileride nasıl bir hayatımız olduğunu görüyoruz. 

 • Kötü sonlar 

Alabileceğiniz onlarca kötü son var. Yarısından fazlası çılgınca.  Sizi hüngür hüngür ağlatabilir, hayatı sorgulatabilir, bu oyunu neden bu kadar derin yaptılar diye düşündürebilir.  

İyi sonları bitirince bir de kötü sonları alıp yeni resim açmak için tekrar oynayanlar da var,benimse buna kalbim dayanmıyor pek. 

SPOILER!

Secret Ending: 707 route’u bitirdikten sonra 2 part olan ve bölüm bölüm ilerleyen hikaye. 707 ve V hakkında çok fazla şey öğrenebilir, 707 route’un devamında neler olduğunu ve seneler önce neler oldu da 707 bu hale geldi öğrenebilirsiniz.  

Mystic Messenger Oyun Karakterleri

Sanırım herkese göre biri var. Oyun bağımlısı olan tatlı biri, kendine aşık ama sizi de çok önemseyen biri, soğuk duran ama kalbini sadece sana açabilen biri gibi birbirlerinden çok farklı tiplemelerle tanışacaksınız. 

Dikkat! Buradan sonrası HER ŞEY HAKKINDA fütursuzca SPOILER içerecek.  Biraz karakterlerin dedikodusunu yapmadan bitiremem yazıyı… 

Yoosung 

Onunla güzel bir geleceğimizin olması için her şeyi riske atmak istiyorum.” 

Mystic Messenger webtoon

Lolol” oyunu bağımlısı, aynen göründüğü gibi çok saf, arkadaş canlısı olan üniversite öğrencisi karakterimiz  Yoosung 

Rika’nın ölümü için hala çok üzgün ve V’e karşı öfke duyuyor. 707’nin şakalarına kanıyor da olsa aslında çok zeki biriymiş, lisede başarılı bir öğrenci olduğu biliniyor. 

Yoosung route’a girmek çok basit; diğerleriyle –özellikle Zen’le,bu kısım en zoru biliyorum- flört etmeyin,  onu destekleyin, arkasında durun, onu diğerlerine karşı savunun. İşte bu kadar.  

Route’unda biraz kıskanç. Diğerleriyle çok fazla ilgilenmemizi istemiyor, yandereye bağlamasına izin vermeyin garip kötü sonlara gidersiniz. Bir de sizi Rika’nın yerine koymasına da izin vermeyin gerisi hallolur. “ Aynı Rika gibisin” demeyi kestikten sonrası eğlenceliydi.  

Başlarda “Ah MC… Nefes alışın ne kadar da Rikaya benziyorr!!” sözleri söylese de aldırmayın pek. Özellikle “Tıpkı Rika Gibi” başlıklı chatroomdayken… İtiraf et Cheritz, sinirlenmemiz için koydun bu chatroomu, öyle değil mi?  

Alması kolay olan iyi sonu da normal sonu da çok şeker. Kötü sonlarıysa biraz delice. 

After ending’de biraz daha olgunlaşmış Yoosung görmek güzeldi. 

Jaehee 

Aşk sadece son kullanma tarihli duyguların yarattığı bir yanılsamadır.” 

manga oku

Oyunun tanıtım reklamında geçen “hot guys” yazısı sebebiyle Jaehee de erkek zannedenler buradaysa söylemek isterim ki… Yalnız değilsiniz.  

Jaehee RFA’de tek mantıklı düşünen kadın üye. Rika Rika diye ağlamayan birinin varlığı beni mutlu ediyor. Rika, “Beni arkadaşın olarak görmüyorsan chatroomdan çıkmalısın” dediğinde hiç tereddüt etmen çıkması beni o kadar mutlu etti ki. 

Bize karşı  da başta biraz sert davransbile iyi biri olduğunu göreceksiniz.  

 Juminin asistanı ve Zenin büyük bir hayranı. 

Route’unda arkadaş arkadaş takılıyoruz, onu çok çalıştıran Jumini azarlıyoruz bir de birlikte Zen fanlığı yapıyoruz. Route’a girmek için de yapmanız gereken aynen bunlar. 

Hepsi bu kadar mı? Hayır tabii ki. Aksiyonu az,sakin bir route olsa da daha pek çok şey yaşanıyor, özellikle bizim sayemizde Zen ve Jaehee arasında.  

Korkunç bir arkadaş olursanız korkunç sonlara gidiyorsunuz.  

Asılırsanız da bunu “arkadaşça” bir hareket olarak görüyor. Tarafımca denendi, onaylandı.   

Fandomdakilerin paylaştıklarına şöyle bir bakarsanız hep şu postu göreceksiniz: “Sanki “Arkadaştan fazlası olalım Jaehee” desek “Bence de,MC! Süper arkadaşlar seviyesine geçmeliyiz” diyecek gibi bir hali var. “ 

İyi sonu çok güzel, kesinlikle iyi son almak için uğraşmalısınız. 

Eğer Jaehee favorinizse mutlaka yılbaşı özel bölümünü de oynayın. Sürpriz cg sizi bekliyor. 

Zen  

Çok garip… Seni uzun zamandır tanıyormuş gibi hissediyorum.” 

Zen, tam bir ideal erkek arkadaş tiplemesi.  Beyaz atlı prens mi desem kahraman şövalye mi, bilemedim.  

Kendi route’u dışında da bize arkadaşçıl bir sevgi göstermekten çekinmiyor, bizi hep destekliyor ve düşünüyor ki bu özelliğini tatlı buluyorum. 707 ve Jumin route’da tek bir “Bu adam beni rahatsız etmeye başladı?!” işareti versek kurtarmaya uçarak gelecek gibi bir hali vardı. Sahi,neden böyle bir “kötü son” yoktu;// 

Narsist biri olsa da kendisi dışında kimseye pek bir zararı yok.  

Route’unda nasıl bu hale geldiğini görünce onu daha iyi anlayacaksınız. Tüm bu duruşunun arka planındaki hikayesi ve güvensizlikleri kalbinizi dağlayabilir. MC’e aşık olduğu an zaten güzel biriyken daha güzel birine dönüşüyor adeta. 

Sevgi dolu, mutlu ve tatmin  eden bir route arıyorsanız, doğru adrestesiniz. Üstelik selfie atarak gözlerimizi şenlendiriyor.  Zenin de dediği gibi, eğer bundan daha fazla mutlu olursam kalbim eriyecekmiş gibi hissediyorum.  

Bitince boşluğa düşme garantili.  

Zen’e ulaşmak için yapman gerekenler çok basit!

 • Flört ettiğinde karşılık ver,  
 • Egosunu okşa,  
 • Jaehee’den korkmadan hoşlandığını itiraf et ama Jaehee’ye yine de kaba davranma. 
 •  Tek bir zor kısmı var, o da Juminle Yoosungu savunmama kısmı. Yoosung’a biraz Zen gibi olmasını ve Jumin’e de kedileri değil köpekleri sevdiğinizi söylemelisiniz. Yalan bile olsa.
 • Attığı selfielere hep güzel tepkiler verin. İşte bu yalan olmayacak çünkü gerçekten güzel biri 

İyi son almak içinse:

 • Zen, psişik rüyaları olan bir karakter yani rüyalarında görüp sizi uyardığı şeylere mutlaka kulak verin. 
 • Kedilere alerjisi olduğunu unutmayın, 
 • Destekleyici olun, kaba ve obsesif olmak yerine mental anlamda sağlam ve sakin biri olun yeter. Zaten yanlış olanlar adeta size Selam, ben yanlış seçenek.” diye bağıran, cringe dozu yüksek şıklar olduğu için mutlu sona ulaşmak çok zor olmayacaktır. 

Ben kötü son almak için tam 3 kere oynadım ve yine de iyi sona gittim, o derece kolay diyorum. 

Bu route’da Jaehee’nin sürekli “Hayııır, çıkamazsınıııız Zen hayranları ne olacak!!!” azarı beni delirtmişti başlarda.  

Ya da Zen bakıma muhtaçken yanına gitmemize şiddetle karşı çıkması çok sinir bozucuydu. En yakın arkadaşımın da dediği gibi: “Ben ona ellerimle tavuk suyuna çorba yapmazsam nasıl iyileşecek bu çocuk?!”   

Tabii, sabrınızı zorlarken kaba davranmazsanız Jaehee’nin de desteğini sonradan kazanacaksınız, merak etmeyin. 

Tam her şey normale döndü zannederken oyun “Yeter bu kadar tatlı tatlı durduğun, al sana bomba.” diyerek son günlerde bile hayatımıza biraz daha aksiyon katıyor ki bu olay olmasaydı route aksiyonsuz değildi, bir rahat nefes alamadık son geceye dek. 

Normal sonu tatlı, iyi sonuysa muhteşem. After endingin çok kısa sürmesi beni üzdü ama yine de güzeldi. Biraz daha Zen’e ihtiyaç duyarsanız koşun ve sevgililer günü özel bölümünü açın… O da çok güzel. 

Jumin  

“Sonunda, kalbimin kapısı açılmış gibi hissediyorum.” 

manga oku

Oyuna başlama sebebime gelelim: Jumin Han! Elizabeth 3rd adlı kedisine adeta aşıkoldukça mesafeli CEO Juminin kalbini kazanmak zor fakat kazandığınız an dünyanın en çok sevilen kızı olacaksınız. En azından sevgililer günü özel bölümünde bunu açıkça görebilirsiniz. 

Mr Love Victor, Obey Me Lucifer karakterleriyle görüntüleri benzese de kişiliği bambaşka. Sevgisini göstermekten korkmuyor çünkü.

En olgun cevapları vermeli, kedi sevdiğinizi söylemeli, şakalarına gülmelisiniz ki route’una gidebilesiniz. RFA, ondan hoşlandığınızı anladığı an herkes şok geçirecek, sana defalarca emin olup olmadığını soracaklar, bunlara şimdiden gülmeye hazır ol.

Evine gitmek ona destek olmak iyi sona ulaşmanıza yeter. Gece saati yatağınızın baş ucumda en sevdiği kitaptan alıntı okumasıyla kalbimi eritti. 

Ona sağlıklı romantik bir ilişki nasıl olur gösterin. Aksi halde garip kötü sonlar alırsınız. Kötü sonlardan birinin devamı niteliğinde “Ya ilişkiniz sağlıksız ilerleseydi?” temalı özel bir bölümü de var. 

Jumin aşıkken o kadar romantik o kadar tatlı biri ki kalbinizi pır pır edebilir. Sevilmeye ihtiyacınız mı var? Bu route’u oynayın ve sevgi, ilgiye doyun. After endingi kısa sürse de çok güzel.  

707 

“Hadi uzay istasyonunda evlenelim!” 

webtoon oku

Her zaman şakalarıyla, cosplayleriyle chatroomu şenlendiren garip ve gizemli hacker; 707. Gerçek adını oyunun başında bilmiyoruz çünkü bu bir sır. 

Diğer route’larda MC’e aşık olduğuna dair teoriler var. Arada “Onu T-T seçtin:'( demek:(“ gibi şaşırtıcı çıkışlar yaptığından sanırım. 

Onun route’u için o kadar heyecanlıydım ki, herkes çok mükemmel olduğundan bahsediyor diye “en  iyisini” sona saklamıştım. Sonra ne mi oldu? 

 KOCA BİR HAYAL KIRIKLIĞI.  

Elbette karakteri sevmiyor değilim ama route’unu sevdiğimi söyleyemem. 

Çoğu arkadaşım bu route’a aşık, azınlık da olsa bazıları benim gibi hayal kırıklığı olarak değerlendiriyor. Ortak düşüncede olduğumuz tek noktaysa hiç böyle bir route beklemiyor oluşumuzdu. Yani, etrafta sürekli gülerek şakalar yapan 707’den bahsediyoruz… Kim tahmin edebilirdi ki? 

Sözün özü; bu eğlenceli, şakalaşmalarla dolu bir route hayali kuruyorsanız boşuna heyecanlanmayın derim ben. 

İyi sonunu almayı başarırsanız tebrikler, daha hikaye bitmedi. Tadı damağınızda kalan diğer route’ların aksine 707 route after endinginden sonra da Secret Ending’lerle devam ediyor. Şanslısınız çünkü bu ayrıcalık sadece 707’de var.

Normal sonu duygusaldı, kötü sonlarsa feci kalp kırıyor. Bir ayrıcalık daha; sevgililer günü özel bölümünde “isteklerinize” göre şekillenen 2 farklı son var. 707 fanları çok mu şanslı mı yoksa çok mu şanssız algılayamıyorum ben artık. 

Rika 

“Bana benziyor gibi duruyorsun… Ama aynı zamanda benden çok farklı gibisin. 

online webtoon

Yerine geçip işlerini üstlendiğimiz, güya “ölü” olanmanipülatif, saf kötü karakterimiz. Güzel ve bu güzelliğini kullanmasını bilen, elindeki gücü kötüye kullanmaktan asla çekinmeyen biri. Nasıl yılan bilseniz.

Tedaviye ihtiyacı var. Ona ait özel bölümü (dlc) kum saati vererek oynayabilirsiniz. Küçüklüğünde kötü şeyler yaşamış falan filan… Ay ne kadar masum biz de yedik. Yaptığı hiçbir şeyi haklı çıkarmayan küçüklük travmaları varmış kısaca. Bu kıza olan öfkem hiç dinmeyecek, hayır. 

 V 

“Seninle birlikteyken değişme isteği duyuyorum. 

Mystic Messenger oyunu

 RFA lideri, Rikanın “eski” nişanlısı. Gerçek adı Jihyun Kim. Duygusal bir hız treni daha. Sürekli şey demek istedim “DUR ARTIK. Dur ve sana birilerinin yardım etmesine izin ver”  

Cheritz 2016 yılında V ve Saeran route getirme planımız yok dediğinde çok büyük hayal kırıklığı yaşamıştım ama 2017 yılındayken… Bam!  İkisini birden getirmeye karar verdiler. 

Mutluluk gözyaşlarım uzun süre dinmedi. 

V karakterinin her şeyi kendi başına yapmaya çalışmasına gerçekten üzülüyorum, onu destekleyen onca insan (başta JUMIN gibi güçlü biri) ve ben The Herkesin Derdine Derman Olan Daisy– varken. Tabii bunun için haklı sebepleri de yok değildi. Fazla düşünceli biri.

Ne diyebilirim ki? Hassas kalpler için dünya bir cehennemdir… 

En büyük hatası Rikayı sevgisiyle iyileştirebileceğini zannetmesiydi. Onu Rikayla olan zehirli ilişkisinden kurtarmalı ve destek olmalısınız. Manipülatif Rikanın ona olan takıntısına rağmen V ile iyi bir sona ulaşabilir misiniz? Pek romantik bir route gibi gelmiyor kulağa, öyle değil mi?  

After ending’i bölümler halinde devam ediyor ve iki farklı sona ulaşabiliyorsunuz. Oyunun en güzel sonu V karakterine ait desem yalan olmaz. O kadar iç ısıtan ve sakin ki “SONUNDA!” diyorsunuz. 

Saeran 

Sana aşık olduğumdan beri, kaderime mutlu son yazılmıştı.” 

Mystic Messenger game

Gelelim dünyanın en güzel kalpli ve en iyi karakter gelişimi gösteren 2D karakterine (kalbimin sahibine). Route’u geldiğinde sevinçten ağladığım karakter kendisi. 

Ve evet prolog’da konuştuğumuz kişi Saeran. Çoğu kötü sonda gelen “bilinmeyen kişi” de Saeran. Bütün bu hikayelerde güya “kötü adamken” aslında masum olduğunu nereden bilebilirdik ki?  

Secret ending sonunda kızıl saçları ve tüm çekingenliğiyle oturan Saeran’ı görmek için bile Secret endingleri oynamalısınız. 

Saeran, Rika ve bencilliğinin kurbanı olarak beyni yıkanmış olduğu halde nazik ve güzel kalpli kalabilmiş bir karakter. Secret ending’de Rika ona kardeşinden nefret etmesini söyledikçe “Kendi kardeşimden nefret edemem” diye ağlayıp direndiği sahnelerden sonra route getirmemeleri büyük kayıp olurdu.   

Saeran 2 farklı zıt kişiliğe sahip. Biri tatlı mı tatlı, anlamlarına göre çiçekler ve kendi elleriyle hazırladığı yemekler getiren Ray; diğeriyse nefret ve öfke dolu, intikam için yanıp tutuşan, herkesten güçlü olduğunu kanıtlamaya çalışan -bizi aç bırakan:’D fanların deyimiyle “Suit” Saeran. 

Mystic Messenger play game

Bu iki zıt kişiliğini kendi içinde birleştirmesine yardımcı olmanız gerekiyor ki karakter gelişimini başarıyla tamamlayan o sakin, mükemmel erkek arkadaş materyali Saerana kavuşasınız. O kadar düşünceli o kadar kalbinizi eriten birine dönüşüyor ki onu sevmemek mümkün değil. 

Ayrıca, en güzel müzikler de burada çalıyor. Olacaklardan habersiz masum masum Ray’i beklerken “I am the strongest” müziğiyle giriş yapan bambaşka bir “Ray(?)” geldiğindeki o derin heyecan..Hafızamı kaybedip o anı tekrar yaşamayı çok isterdim. 

Bu karaktere ait her şeyi övmeden duramıyorum maalesef… Yalnız, kötü davranışlarınızın sonucunda sizi çok üzecek kötü sonlar alabilirsiniz buna çok dikkat edin. 

Aylar sonra gelen “After Ending” ise yine inanılmaz büyük duygusal bir hız treni. Bu defa daha da hızlısından hem de. 

V karakterinin kötü adam olması… Büyük hayal kırıklığı. Rika zaten bildiğiniz gibi zaten kötüydü.  

Ard arda tam 3 kere aynı kötü sona ulaşmış Daisy’den bir uyarı! 

After ending’de yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiğiniz an kendinizi kötü sonda bulabilirsiniz. 

İkizini ve Saeranı aynı anda kurtarmayı başaran mutlu sona ulaşıyor fakat bu hiç de kolay olmayacak. Yine de Saeranın iyice olgunlaşmış, karakteri tamamen oturmuş o muhteşem halini görmelisiniz. Kalbinizi pır pır eden güzel mesajları beni o kadar mutlu ediyordu ki anlatamam.  

Bir de, alması çok zor ama yılbaşı özel bölümünde ona ait sonu mutlaka alın. İnanılmaz değerli çünkü kendi route’u yokken geldiği için “Bilinmeyen” kişiliğiyle geliyor. Yani kendi içindeki Ray’i öldürüp tamamen güçlenmiş ve çılgın haliyle. 

Bunu tarafsız bir şekilde söyleyebilirim ki en eğlenceli ve heyecanlı route SaeranınkiOlay döngüsü sayesinde asla sıkılmanıza izin yok. Dönen dramadan nefes alamıyorsunuz. Yine de heyecanın tadını çıkarın.  

Vanderwood 

Şimdi mümkünse spot ışığını biraz da bana verebilir misin?” 

707 kişisinin çalıştığı ajansta ona göz kulak olan bir diğer ajan kendisi. 707 onunla uğraşmaya ve o da 707 kişisini azarlamaya bayılıyor.  

Yakın gelecekte olmasa da route’u gelme ihtimali var diye düşünüyorum, böylece oyun henüz bitmemiş olurCheritzin şu anda Vanderwood route düşünmüyoruz demesine bakmayın, zamanında V ve Saeran için de böyle söylemişlerdi. Beklemedeyiz, Vandy. 

Sarah Choi,Glam Choi,Echo Girl 

Klasik kadın kötü karakterler olmadan olur mu? Asla! Bu isimler sizi biraz sinirlendirecek ama endişelenmeyin. Eğer iyi sona giderseniz yaptıklarının bedelini ödeyecekler. 

Sonuç olarak, 

Kendimce en eğlenceliden itibaren sıralarsam: 

 RAY > Jumin > Zen > V > 707Yoosung Jaehee 

Mystic Messenger oyunu size derin hisler yaşatabilir hatta öyle bir oyun ki gecenin üçünde gelen minicik bildirim sesine kendi isteğinizle uyanabilirsiniz. Hep derim yine diyorum; beni “öylesine sohbet” için gecenin üçünde uyandırabilecek tek sohbet grubu RFA olabilir.  

Bütün route’lar bitince kocaman bir boşluğa düşebilirsiniz mesela ben düştüm hala kalkamıyorum. Çok eğleneceğinizi garanti ediyorum. Mystic Messenger ‘ı HALA oynamadıysanız,  tam şu anda koşun ve indirin. Pişman olmayacaksınız. 

Mystic Messenger gibi daha fazla oyun incelemesi için tıklayın.

-Daisy

6 thoughts on “Mystic Messenger Oyun Tanıtım ve İncelemesi

 • 09/04/2021 tarihinde, saat 14:22
  Permalink

  Adeta bir mystic messenger el kitabı olmuş ellerine sağlık öncelikle. Noktasına virgülüne kadar katılıyorum ama Sevenı bn de çok seviyorum okurken gercekleri idrak edip üzüldüm biraz hsnehkchc

 • 09/04/2021 tarihinde, saat 21:17
  Permalink

  Enfes bi yazı olmuş Han Jumin yüzünden bi kediyi kıskandığım günlere dönmek istiyorum ???

 • 09/04/2021 tarihinde, saat 21:32
  Permalink

  Çok keyif aldım bu yazıyı okurken ya sanki karşımda duruyosun da sohbet ediyoruz gibiydi iyi ki doğmuşsun daisy!!??

 • 11/04/2021 tarihinde, saat 11:02
  Permalink

  Birkaç yıl önce; bir sevgililer günü zamanı, günüm kötü geçerken, bir arkadaşım sayesinde MM oyunu ile tanıştım. Benim yüzümü güldürmek için bana 707 ile muhteşem bir sevgililer günü yaşattı ve ondan sonra dedim ki; “Dünya üzerindeki erkeklerin soyu kurusun, yaşasın 2D’ler!” Sürekli oynamamama rağmen, birkaç kez de içinde bulunmuş olsam da, bu yazıyı okurken fena halde oynayasım geldi. Bu yazıda öyle muhteşem bir şekilde anlatılmış ki, insanın Dünya’yı sallayıp bu oyunun içinde yaşayası geliyor. Tebrik ediyorum. Bundan önceki yazıların da muhteşemdi. RESMEN CANIMIZI OYUN OYNAMAK ÇEKTİRİYORSUN! Bayılıyorum sana! Good endingler almak için sabırsızlanıyorum. Bir dahaki yazını okumak için sabırsızlanıyorum. Umarım hemen Cuma’ya ışınlanırız. Xoxo

 • 12/04/2021 tarihinde, saat 09:38
  Permalink

  Cheritzin yerinde olsaydım seni pr için işe alırdım bu efsane yazınla herkesi tekrar oynamaya ikna ettin çünkü??

 • 14/04/2021 tarihinde, saat 16:58
  Permalink

  Off süper ya:D Erkekler için versiyonu olsa oynardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir