Time to Hunt Kore Filmi Konusu ve Yorumu

Time to Hunt Kore Filmi ; Av ve Avcı Dengeleri Konusu ve Yorumu

Herkese merhabalar. Bu hafta sizlere bir adet film yorumu ile geldim. Adım adım k-movie sektörüne girişime bir başka adım olan bu Kore filmi ütopik bir dünya yapısı bulunan bir film idi.

Netflix platformunda 23 Nisan 2020 tarihinde yayınlanmış olan başrollerinde Lee Je-Hoon, Choi Woo-Shik, Ahn Jae-Hong, Park Hae-Soo ve Park Jung-Min’in paylaştığı Time To Hunt filminin imbd’den aldığı puan 6.4 olarak göze çarpıyor.

Time to Hunt Konusu

Genel olarak bahsettiğimiz ütopik durum dünyanın içine girdiği büyük ekonomik bir buhran olarak tanımlanabiliyor. Kore para biriminin değeri doların her geçen gün altında kalırken işletmeler birer birer çalışamaz duruma geliyor. Şu dönem yapmış olduğumuz bir çok sosyal aktivite artık devam ettirilemez bir hal almış durumda.

Time to Hunt

İlk 20 dakikasında filmin ütopik durumunun seyirciye aktarılmasının yanında ekip üyelerini birer birer tanıyorduk. Aynı zamanda kendi aralarında bir hayal üzerine filmin ana konusuna çevrilecek olan bir soygunu planlamalarını izliyoruz.

Time to Hunt filminde ana konu birkaç kez değişiklik gösteriyor. Bu da filmin diğer filmlerden farklı kılacak olan özelliği olarak gözlere batıyor. Başlarda ana konunun soygun olduğunu düşünürken. Soygun sorasında ana konunun filme de adını veren av olduğunu anlıyoruz. Tabi değişim ile birlikte.

Filmin finalinde bazı amaçlara ulaşılmış olunsa bile… Yola çıkılanların eksikliğinin huzura ve mutluluğa etkisini fazlasıyla öne sürüyor. Bunun yanında da bir metaforik izlenim de verdikleri bir sahne de oldu. Ve hemen sonrasında avın bitmediğini belli eden o finali ile ben yerli yerinde bir film izlenimi aldım. Sonuç olarak eleştirimin olduğu bir son bulunmuyor bu yapımda.

Oyuncular

Karakterlere şöyle bir göz atacak olursak;

  • Joon-Seok:

Filmin ilk sahnelerinden hapisten çıkan ve genel olarak grubun plan yapıp arkadaşlarını peşinden sürüklemeyi başarabilen üyesi. Kendisini canlandıran aktör Lee Je-Hoon beklenen oyunculuk seviyesini korumuş karaktere de inanılmaz oturmuş.

Time to Hunt

Filmde hapisten çıktıktan sonra orada tanıştığı biri sayesinde hatırladığı Hawai gibi bir yerde işletme sahibi olup yaşama isteğini hatırlayıp hapise girmesine sebep olan ve arkadaşlarına bıraktığı parayı ödeyerek yapmayı planladığı hayalini dünyanın geldiği hal sebebiyle gerçekleştiremeyeceğini öğrenen Joon-Seok kumarhane soyma planı ile tüm 4’lünün başına film boyu alacakları belayı açan kişi oluyor.

  • Ki-Hoon:

Ekibin dünya ile bağı kalan tek üyesi. Hikayeye tüm adımlarına engel olarak ailesi bulunan Ki-Hoon tüm bunlara rağmen arkadaşlarına verdiği önem ve değeri belli edebilen bir karakterdi. Bu arada karakteri bir başka ödüllü kore filmi olan Parasite’in başrollerinden biri olan Choi Woo-Shik canlandırıyor. Film sonunda üzerine yapılan metaforik hal ise karakteri oldukça unutulmaz bir konuma soktu.

  • Jang-Ho:

Time to Hunt oyuncuları

Ekibin en çok dalga geçilen üyesi olan karakterimiz Ahn Jae-Hong tarafından canlandırılıyor. Uçuk kaçık karakter görünümüne rağmen oldukça duygusal ve arkasında bırakacağı hüzünden oldukça korkan bir karakterdi. Biraz kel aynak havası yüzünden ne gelse kendisinin başına geldi. Ama olsun o da kendine bir yol çizebildi filmde.

  • Sang-Soo:

Dizide 3’lü arkadaş grubuna sonradan plan kaynaklı dahil olan karakterin çekimser ve korkulu bir hali vardı. Ve bir şekilde sonradan gelmiş olmasına bağlı olarak plan başarısı sonrası 3’lüden ayrılması ile bütün tehlikelere çok açık hale gelmesi büyük bir handikap idi.

  • Han:

Dizide ekibin soyduğu kumarhanenin içerisinde bir şekilde bağlantıları ile başına bela almak istemeyip ekibi arayışa koyulan ve avın asıl avcısı olduğunu buram buram hissettiren karakter. Karakteri Park Hae-Soo canlandırıyordu. Ve o bakışları ile yine oturmuş karakterlere vurgu yaptıracak bir oyunculuk performansı var idi.

Time to Hunt Yorumu

Buradan sonra filmin yorumu konusunda daha spoiler ve eleştiri içerikli yorumlar bulunacak. Bunları okumak istemiyor isen devamını okumamalısın. Hemen netflix ’den açıp filmi izleyip yoruma geri dönmeyi unutmaaa….  

YORUMLAR:

  • Ki-Hoon’un kaçışları esnasında ailesinin durumunu merak edip o ortamda geri dönüyor olması biraz ortamın büyüsüne aykırı olarak göze batıyordu. Ama amaçlarını filmin sonunda öldü mü ölmedi miyi bağladıkları konu ile çözmeyi planlıyorlarmış. Bu plan bile bu durumun saçmalığını kapatabilecek büyülü bir hal bırakmıyordu. Ama oyunculuk hatrına görmemiş gibi yapabileceğimiz bir detay olarak gördüm bu durumu.

Time to Hunt kore filmi

  • Sang-Soo’nun o kadar işten sonra kendi kurnazlığına güvenip işe gitmesi de büyük bir ‘e bunu da yapmazsın be adam.‘ Dedirtecek bir hareketti. Ailesini alıp gidecek kadar bir parası mutlaka vardır. O ise kalmayı ve ilk ölen olmayı tercih etti gibi bir şey. Ekibe de fazlasıyla yakışmıştı annesini gönderip ekip ile de devam edebilirdi. Daha bunun gibi bir çok ihtimal bu durumda uygulanabilirdi. Erken bir ölüm olarak görünüyorum bu ölümü de.

  • Avın başlayış şekli ve her seferinde adam eksilişi olsa bile bir sonraki aşama için farklı bir alan tercih etmeleri. Ve işin sonucunun avcının av haline gelişi ile bitmesi oldukça ders verir nitelikte bir sondu. Filmin tamamında av avcı sürekli değişti. Bu dengenin uzun süre aynı kaldığını görmedik sonuç olarak. Bu nedenle bu da filmin bir senaryotik özelliği idi.

Time to Hunt

Film yorumlarım genel olarak bu şekildeydi. Sonuç olarak oldukça gerilim içeriği bulunan bu filmdi. İzlerken karakterleri yönlendirme isteği uyandırıyordı. Bu bile kişilerin içine sinen bir karakter hazırlanışı olduğunu gösteriyor. Gerilim severlerin izlemesini tavsiye edebilirim.

Bu arada koca film de love adına en ufak sahne olmaması da korelilerin bir tabuyu yıkarak çekmiş oldukları bu filmin ayrıcalıklı olduğunu gözler önüne seriyor. Oyuncuları tanıyıp bilen herkesin filmin kadrosunun düzeyi konusunda şüphesiz olumlu bir yorumu bulunuyordur.

Meya ile bir başka dizi yorumunda görüşmek üzere. Haftaya kadar kendinize iyi bakın. Hoşçakalın.

-Meya

Daha Fazla Film İncelemesi için Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir