Move To Heaven Konusu ve Yorumu – Netflix Kore

Bu hafta sizlere inanılmaz bir dizi getirdim arkadaşlar. Bu dizide ne ararsanız en güzeliyle, en iyi oyunculuğu ile ve en beklenmedikleri ile veriliyor bizlere. 14 Mayıs itibari ile Netflix’de yayınlanan 10 adet bölümden oluşan dizimizin adı Move To Heaven. Bir çok ülkenin ilk sıralarında yerini alarak başaralı bir yayınlanış yaptı diyebiliriz dizi için.

Move To Heaven Konusu

Move To Heaven çoğumuzun haberinin dahi olmadığı bir mesleği olan baba ve oğlunun hikayesi anlatıyor. Fakat izlediğimiz baba oğul hikayesi çok uzun sürmüyor. Bir çeşit hastalığı bulunan babamızın ilk bölüm itibari ile ölümü sonrası vasi olarak gelen babadan oldukça farklı amcanın gelişi ile hikaye ilginç bir hal alıyor.

Yukarıdaki bahsettiğimiz meslek hakkında ufak bir ilgilendirme yapayım hemen. Ölmüş insanların yaşadıkları alana girip hem temizliğini hem de çöplerin atımı yapıp aynı zamanda ailesine teslim etmek üzere sarı bir kutu içerisine özel eşyalarını yerleştirdikleri bir işten bahsediyoruz.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Benim şahsi olarak böyle bir mesleğin varlığından kesinlikle haberim yoktu. Hatta bölümlerde bazı cinayet mahalli temizlediklerini söylediklerinde ‘Bu işi adli tıpçılar yapmıyor muydu?’ diye düşündüm. Eğer var ise bir şekilde tecrübe etmeyi istemek gibi bir arzı oluştu dizi ile birlikte bende. Ama o ekip ile gitmem gerekiyor oraya.

Her bölüme farklı vakalar işleyen dizi heyecanı ve dramı öyle iyi yerlerde öne çıkarmayı başardı ki… Beni de ağlatan diziler arasında yerini aldı. Karakterlere bir göz atacak olursak;

Oyuncular – Karakterler

  • Han Geu-Ru: Asperger Sendromuna sahip ana karakterimiz. İnsanlar ile konuşma konusunda üst düzey bir gelişmişliği olmasa da bizlere iletişimin farklı bir yolunu göstererek öyle içime işledi ki bir karakter olarak. Yolu çok açık olacak bence kendisinin.

Amcasıyla ve mahalleden komşu ile olan ilişkisine karşılık polis ve diğer çevreler ile olan ilişkisi arasında bile ince detay farklılıkları olan inanılmaz bir karakter yazımı olmuş. Ben bayıldım! Uzun zamandır böyle güzel yazılmış başrol göremiyorduk.

  • Cho Sang-Gu: Babanın ölümü sonrası hapisten yeni çıkmış olan amca haberi alıp Geu-Ru’nun yeni vasisi olmayı kabul ediyor. Kendisi bu amcayı oynayan karakterimiz. Babanın aksine evin düzenine tam anlamıyla ters yaşam tarzı ile Geu-Ru’ya bambaşka bir yaşam tattıran amcamız bir şekilde sevgimizi kazanmayı başarıyor.

Onun da hikayesi ilerleyen bölümlerde ortaya çıktığında yapılan ve olan hiçbir şeyin boşa olmadığını daha iyi anlayabiliyoruz. Eski bir boksör olan amcamız eve girişi ile son bölüm arasında uçurumlar kadar fark olarak çıkmış görünebilir. Fakat ben her daim böyleydi diye düşünenler içerisinde yerimi alacağım.

  • Yoon Na-Mu: Komşunun kızı Na-Mu. Tam anlamıyla Geu-Ru’nun tek arkadaşı olan karakterimiz. İnanılmaz bir bağlılık ile arkadaşlığını gösterdi her bölüm. Zaman zaman bu kızın amacı mı kayıyor dedim ama sonra sen ne diyorsun Meya diyerek  düşüncelerden de uzaklaştım. Gerçekten ne yapıyorsa ne işe kalkışıyorsa hepsi Geu-Ru’nun yararına olan işlerdi.

Ailesiyle olan ilişkisinde baba anne arası farkı açık net görüyorduk. Annenin baskınlığı belli olan ev içerisinde babasına daha çok düşüncelerini ve hislerini anlatabildiğini de açıkla fark ettik.

  • Han Jeong-U: Gerçekten baba olmak için doğmuş bir adam diyebiliriz. Küçükken kardeşine olan tavrından tutun oğluna olan tavrına kadar her anı ile tam bir örnek baba figürü idi. Dizide ölümü ile birlikte gelen yeni karakterlere rağmen fiziki olmasa da duygusal olarak Geu-Ru’nun yanında oluşunun yönetmen ve senarist tarafından yazılış tarzı çok güzeldi.

Diziye girmiş ve konuya katkı sağlamış bir sürü karakter bulunuyor. Onların da başarılarını taçlandırmak için yazmaya çalışsam yazı 4-5 word sayfasına ulaşmak zorunda kalacaktı. Ben de bu sebep ile her bölüm mutlaka gördüğümüz karakterlerden bahsetmek istedim. Ama oynayan ve dizinin gelişimine katkı veren iyi kötü herkese teşekkür ediyorum. Böyle bir dizinin oluşmasına katkı sağladıkları için.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Move To Heaven Yorumu

Buradan sonra dizinin yorumlanacağı kısma geçiş yapıyoruz. Herkes kendisine ve yiyeceği spoiler düzeyine dikkat etsin. Ona göre giriş yapılsın buradan sonraya…

YORUMLAR:

  • Babasının ölümü sonrası Geu-Ru’nun olağan hayatına devam etme çabası tam olarak o karakterden beklenilen bir hareketti. Babasının ölümü ile ilgili kabullenmediği ve yapılışına izin vermediğini tek durum babasının küllerinin teslim etmemesi hala içinde bir yerlerde ayrılamayacak kadar acısını içinde tutuyor diye düşündürmeyi başardı.
  • Lee Je-Hoon efendi sen bu dizide nerelere çıkarmayı düşünüyordun çıtayı izlerken oyunculuğu ile karakterin güzelliği gelişimi ve oynanış kalitesiyle birlikte bizi yıktın geçtin be.

Move To Heaven Konusu netflix

  • Final olarak Geu-Ru’nun babasının son yolculuğunu tam olarak bitirmek için evde tuttuğu küllerini kendi geleneklerince bırakmaya karar verişi. Ve o sahnelerde amcasının ve mahalle sakinlerinin ona olan yaklaşımı inanılmaz değerli idi.

Move To Heaven Konusu Yorumu

  • Dizide iki aynı evi paylaşan karakter de mesleklerini kendisi sevdiklerini uğurlarken de yerine getirdikleri duygu dolu sahnelere sahipti. İkisinde de ağlayarak doruklara çıkmak durumunda kalım. Ama en çok üzen ve sen yalnız değilsin ve her gün çok iyi işler yapıyorsun diyebilirim sana demek istediğim Geu-Ru vardı bir yanda. Evet arkadaşlar ben düşkünü oldum bu karakterin. Oynanış olarak da fazlasıyla övülüp bir ödül ile taçlandırılması gerektiğini düşünüyorum.
  •  Babasının Geu-Ru’ya bıraktığı o video da aşk olsun geleceğini fark etmiştim. Ama bu kadar vurucu olabileceğini tahmin etmemiştim.

Move To Heaven Konusu Yorumu

  • Son olarak da oğluyla beraber kardeşinin her doğum gününde yaptıkları durumu ölümünden sonra Geu-Ru’nun geleneği bırakmamak adına yapışı ile birlikte amcanın abisinin onu isteyerek bırakmamış olduğunu öğrenişi de dizinin vurucu olan noktalarından bir diğeri idi.

Move To Heaven

Genel olarak diziye olan yorumlarım bu kadardı. Bana sorarsanız bir dram hikayesinin tadında ne kadar renklendirilebiliyorsa o kadar renklendirilmiş. Ve seyirciye sunulabilecek en iyi şekilde sunulmuş bu dizi, izlenme listelerinizde ilk 10 dan giriş yapmalı.

UNUTMADAN GEU-RU EFENDİ NA-MU’YA ASLA İHANET ETMEYE KALKIŞMA. O SON SAHNE BENİ ÇOK YARALAR BİR İKİNCİ SEZON BELİRTİSİ İSE….

Haftaya bir başka drama yorumunda görüşmek üzere…

-Meya

Daha Fazla Dizi incelemesi için tıktık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir