Ödüllü Sıra Dışı Bir Film: Karanlıkta Dans – Dancer in the Dark

Karanlıkta Dans – Dancer in the Dark –

Selamlar, bugün yine Lars von Trier ’den bir film önerisiyle gelince anladım ki Trier’in filmlerini baya baya seviyormuşum ?  

Cannes Film Festivali “Altın Palmiye” ödüllü sıra dışı bir film;  Karanlıkta Dans – Dancer in the Dark

Şu meşhur repliğinden etkilenip filmi ben de izledim. İyi ki de izlemişim, çok etkilendim. Hayran kaldım desem yeridir;

– Neden gözün kapalı yürüyorsun? 
+ Bütün yolları ezberledim. 
– Ama düşebilirsin! 
+ Bütün düşüşleri de ezberledim. 

Bu replik filmin özeti gibi biraz ama tüm güzelliğini izleyenlere saklıyor. 

Dancer in The Dark Konusu

Hikâyeye göre Selma 10 yaşındaki oğlu Gene ile birer Çek göçmeni olarak bir karavanda yaşamaktadırlar. Bir fabrikada çalışmakta olan Selma kalıtsal bir hastalık nedeniyle görme yetisini yavaş yavaş kaybetmektedir. En büyük amacı gerekli parayı biriktirip oğlunu ameliyat ettirerek aynı akıbete uğramasına engel olmaktır.

Bu arada akşamları arkadaşı Kathy ile The Sound of Music müzikalinin amatör bir sahnelemesi için prova yapmaktadırlar.

Ne var ki olaylar onun istediği biçimde gelişmez, filmde ev sahibi aile olan Bill ve Kathy çifti Amerikan toplumunu resmederek kapitalist düzen içerisindeki yozlaşmayı ve bu düzen içinde ezilen insan profillerini başarıyla tasvir eder. Bill’in alışveriş bağımlısı ve para sevici karısı yüzünden düştüğü durum ve Selma’yı sürüklediği karanlık gelecek içinden çıkılamayacak bir hal alır ve neticede iki ailenin hayatı da kararır. 

Selma, istemeden de olsa bu sisteme zarar verdiğinden, günahlarının bedeli olarak acımasızca yargılanmaya ve yutulmaya mecbur bırakılır. 

karanlıkta dans

Selma’nın tüm bunlara karşı savunması ise renkli şarkılar ve danslarla örülü iç dünyasıdır. Yaşam onu zorlayıp daralttığında, içinde bulunduğu en kötü durumu bile bir eğlenceye çevirir düşlerinde.

Fabrikada çalışmakta zorlandığında, makinelerin çıkardığı seslerden kafasında ezgiler oluşturur; mahkeme salonunu, hapishaneyi veya tren raylarını “kötü şeylerin yaşanmadığı” müzikal sahnelerine dönüştürür. 

karanlıkta dans konusu 

Selma’nın renkli şarkıları ve düşleri de gerçek hayatta nefes alacak yer bulamaz. 

Karanlıkta Dans Filminden Anekdotlar 

Dancer in the DarkBjörk’ün ilk uzun metraj başrol deneyimiydi. Björk ve Trier arasındaki birçok olay sebebiyle çekimler sıkça durdu. BjörkTrier tarafından psikolojik şiddete ve tacize maruz kaldığını söylemişti. Yönetmenin çekimlerden önce her sabah Björk’e tükürdüğü, yavaşça kör olan Selma karakterini canlandırdığı için gözlerine vurduğu söyleniyordu. 

TrierBjörk’ün seti terk etmesine sebep olmuştu. Björk, çekimleri terk etmek zorunda kaldıktan sonra film süresiz olarak durdurulmuştu. Björk birkaç ay sonra geri dönmüş ve filmin çekimlerine devam edilmişti. 

Cannes’daki şöhretinin aksine İngiliz eleştirmenler tarafından beğenilmeyen film, gişede bu durumdan etkilendi. İngiliz dağıtım şirketi Film Four filmi beğenmeyenlerin parasını iade edeceğini söyledi ve sadece 5 kişiye ücret iadesi yapıldı. 

Başroldeki Björk’e Cannes Film Festivali ’nden en iyi kadın oyuncu,  Trier’e de Palme d’Or kazandıran bu film arşivinizde bulunması gereken önemli bir yapım.

Umarım keyifle izlersiniz.

Hoşça kalın.

-Özlem

 

Özlem’e ait diğer yayınlar için buraya tıklayın.

Özlem

Özlem

Gazi'de İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi, yedinci sanat dalına düşkün biri. Sinemanın gücüne inanır, zamanını anlamak ve anlatmak için harcar, arada yazar, çokça düşünür. Keşfetmeyi ve yolculuğu seven biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir