Oxygen Konusu ve Oyuncuları – Netflix Fransa Filmleri

Selam! Bugün sizlerle Netflix Fransız yapımı olan, Alexandre Aja tarafından yönetilen ve oksijen anlamına gelen bilim-kurgu filmi Oxygen ‘i tanıyacağız.

Başrolde Melanie Laurent, Matheiu Amalric ve Malik Zidi’yi görüyoruz.

Filmin kısa özeti “Bir kadın kriyojenik bir odada uyanır ve oraya nasıl geldiğini hatırlamaz. Oksijeni biterken, kabusundan bir çıkış yolu bulmak için hafızasını yeniden inşa etmesi gerekir.” şeklinde. Fragmanından da anlaşılacağı üzere bu film bizi bir hayli heyecanlandıracak gibi görünüyor.

Film, 12 Nisanda Netflix üzerinden yayınlandı ve toplamda 1 saat 40 dakika sürüyor.

İzlediniz mi? Eğer izlemediyseniz benimle birlikte konuya ve karakterlere göz atın!

Oxygen Konusu

Oxygen konusu

Genç bir kadın, buraya nasıl geldiğini hatırlamadığı bir tıbbi dondurucu ünitesinde uyanır. Bu yer, Milo adlı gelişmiş bir yapay zeka tarafından yönetiliyor, ancak yönetici kodu gerektirdiği için tam kontrolü sağlayamıyor. İlk başta acil servislerle iletişime geçerek tesisin 3 yıl önce yıkıldığını bildirir. Anılarını hatırlayamadığından, yapay zeka bilgisayarında resim ve makale arayarak geçmişiyle ilgili ipuçları arar ve kriyojenik bir doktor olduğunu anladığı Elizabeth Hansen adlı birini bulur. Kocası Leo Ferguson’u ve iletişim numarasını bulur, ancak bilinmeyen bir ses, konuşmayı reddeder.

Oksijen seviyesi düştükçe halüsinasyon görmeye başlar ve kapsülü sadece elektrik çarpması için açmaya çalışır. Daha sonra polisten bir arama alır, ancak ondan bir şey sakladıklarından şüphelenir ve bağlantıyı keser. Bilinmeyen ses tekrar arar, ancak Elizabeth telefonu kapatmakla tehdit eder ve bölmeyi açmak için yönetici koduna sahip olduğu konusunda ısrar eder.

Oxygen izle

Kısa bir açıklamanın ardından, yakın gelecekte bir virüs nedeniyle insanlığın nesli tükeneceğinden, bir grup insanın hayatta kalması için yeni bir gezegeni kolonileştirmek amacıyla uzay görevinde 12 yıldır aşırı uykuda olduğu ortaya çıkar.

Doğruyu öğrenmenin verdiği hüzünle, uyanmasının aslında bir işlemcinin aşırı ısınmasından kaynaklandığını ve işlemcinin, görevlerini başka bir işlemciye yönlendirmesi gerektiğini, ancak veriler kapasiteyi aştığı için  başarısız olduğunu anlar.

Zaman geçtikçe ve oksijen seviyeleri azalırken, kapsülü açarak intihara hazırlanır. Kısa bir süre sonra, Leo’nun uzay gemisinde aşırı uykuda olduğunu öğrenir, ancak daha önce alnında bir yara izi olmadığını fark eder. Daha fazla araştırdığında, kendisinin yaşlı halinin sunduğu bir video aracılığıyla, orijinal Elizabeth Hassen’in kişiliği ve kendisine aktarılan anılarıyla genetik bir klon olduğu ortaya çıkar, bu yüzden Leo’yu hatırlar ve hisseder.

Bir ötenazi görevi aktive edildiğinde ve Elizabeth’i öldürmeye başladığında onu devre dışı bırakmayı başarır. İşlemcinin görevlerini başarıyla değiştirir ve tekrar aşırı uykuya geçer. Son sahne, yeni gezegende birbirlerini kucaklayan Leo ve Elizabeth’i gösterir.

Film Oyuncuları

  • Elizabeth Hansen

Oxygen oyuncuları

Gerçek adıyla Melanie Laurent. Dizimizin kadın başrol oyuncusu.

  • Leo Ferguson

Gerçek adıyla Malik Zidi. Elizabeth’in eşi.

  • Milo

Gerçek adıyla Mathieu Amalric. Üniteyle ilgilenen robotumuz.

Oxygen

Son olarak Oxygen Film Fragmanı ;

-Betül

Daha Fazla Film İncelemesi için Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir