School 2013 Konusu ve Yorumu – Kore Dizileri

Bir Kore Dizisi : School 2013 – Yıllardan 2013…The Heirs fazlasıyla popüler, o sıralar Kore ile zerre alakam yok ama izlemiştim bir öneri sayesinde. Çoğunu ayırt edemediğim oyuncular arasında bir Kim Woo Bin ‘i tutmakta ısrarcıydım. Avrupa stili duruyor iddiasıyla.

O zamanlar okul ortamında çekilmiş başka dizi var mı diye sorduğumda; ‘School 2013 var hatta bu dizide senin desteklediğin adam oynuyor’ dendiğinde, türünün ‘arkadaşlık üzerine’ olduğunu öğrenmem sebebiyle izlemeyi reddetmiştim.

Şimdilerde 2015 ve 2017 ’sinin çıktığı, 2021 için cast seçiminin tamamlandığı School 2013 ’ü izlememiş olmamak için bu hafta, bu diziyi yorumlamayı düşünerek kendimi izlemeye ittim. Ve şimdi gerçekten büyük pişmanlık duyuyorum. Zamanında izlenip 7 sene boyunca milleti ‘nasıl izlemediniz?’ diye darlayabilirdim ama bu şansı kaybetmiş bulundum.

School 2013 bence izlediğim tüm School serileri arasında en anlamlı olanıydı. Arkadaşlığın, pişmanlığın ve birbirine olan bağlılığın o kadar badireye rağmen sağlam durmak için çabalandığı… izlemek o kadar güzeldi ki. Çocukların o lisenin 11. Sınıfından son sınıfa geçişlerini stresin adım adım artışını, bu dizide daha çok çocuklar üzerinde göstermişlerdi. Şimdilerde Sky Castle vb. dramalarda işlerin bir çoğunu koçlar anneler yapıyorken School 2013 ’te Üniversiteye giriş stresi çocukların gözünden gösteriyorlardı.

arkadaşlık

Bu strese rağmen arkadaşlıklarına olan bağlılıklarını dizide görebiliyorduk. Bir başka yanda sınıfın belası olarak adlandırılabilecek, grubun başındaki üyenin bile gerçek bir hikayesi ve amacı olduğu başından beri hissettirildiği için ciddi anlamda karaktere nefret besletmiyordu.

Sınıfa atanan yeni mezun öğretmenin kurma için uğraştığı otoritenin bile öyle içten yanı vardı ki… Muhtemelen şimdilerde izleyen liseliler ‘keşke benim de böyle bir öğretmenin olsa da tüm sorunlarımla bu incelikte ilgilense’ demiştir, eminim.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

School 2013 Konusu

Kısaca School 2013 lisede bulunan bir sınıfta ki öğrencilerin, sahip oldukları iki farklı eğitim tipine sahip öğretmen ile geçirdikleri, adım adım birbirlerini daha da iyi bir insana dönüştürdükleri ve aralarındaki sorunları iyi yönde çözdükleri bir konuya sahipti.

Oyuncular

Bayılırım dizilerde her öğrenci için kendini harap eden öğretmenlere. Öğretmenliğinde bu olduğuna inandığım için asla meslek olarak seçmeyi düşünmedim, kendimi o kadar sevecen bir tip olarak görmüyorum. Ancak Jung In-Jae Kore Dizi tarihinin en duyarlı öğretmenleri listesine aslında 7 yıl önce girmiş ama benim geç izlemem sebebiyle, benim listeme biraz geçte olsa ilk sıralardan girdi. İnanıyorum ki sizinkine de girecektir.

Diğer öğretmenimiz Kang Se-Chan ise ‘ben anlatırım anlayan 10 kişi gerçekten anlayıp iyi yere gider anlamayanda çıksın kardeşim, ötekilerin dikkati bozuluyor’ kafasında olan sınıf öğretmeniydi. Yavaş yavaş ortağına benzedi tabi o da zamanla. Okulla olan eski o küçük bağı da çok tatlıydı bence. İyi bir hayat hikayesi oturtulmuştu karakterimize.

öğretmen japon dizileri

Dizide farklı farklı birçok öğretmen vardı fakat ben ana karakter dışında olan okulun bekçisi gibi görünen en yaşlı öğretmenden bahsetmeden geçmek istemedim. O kadar güzel zamanlarda öyle güzel öneriler ile geldi ki benim içime bile işledi babacanlığı. Teşekkürler Jo Bong-Soo amcacım….

kore dizileri

Ko Nam-Soon ilginç bir tavır ile başladı diziye, zamanla hikayesini öğrendikçe seyircide ‘ heee’ nidaları uyandırdı. Hikaye başta üstten başladı sonrasında ise merkeze çeşit çeşit öğrenci geçti. Bu da dizinin bir başka güzelliğiydi bence. Park Heung-Soo , Nam-Soon ’un hikayesinde diğer ana karakterdi. İkisinin arasındaki olayı öğrenmeye çalışıyorduk ilk 6 bölüm falan. Ama değdi gerçekten.

School 2013

Bu hikayeyi iki güzel oyuncudan izliyor olmak da işin bize göre güzel yanlarından biriydi. İkisi de sanki gerçek hayatta yaşamışlar gibi ağlayıp güldüler dizi boyunca…..

School 2013

Oh Jun-Ho dizide bir çok karakterden uzun süre gizemliliğini koruyan karakterdi. Aslında ne içli çocukmuş. Zorbalığın bir numaralı adresi gibi başladı diziye. Sınırı da yoktu büyük küçük demeden herkese her şeye tepkisi vardı.

School 2013

Zamanla bu tavrını, şifresi çözüldükçe azalttı gibi geldi bana. Eğitilemez bir tipin, adım adım ilerleyişini izletti bize. Dizide bunun dışında sınıfın üç adet klasik annesiyle, ailesiyle çalışkanı, umursamazı ve yancılarıyla öyle güzel oyunculuk vardı ki, eksik düşünemiyorum.

School 2013 te her sahnenin keyifli olmasında bu sınıf grubunun büyük payı vardı. Bana 2013 ’ü hatırlattı, o zamanlardaki kdrama yı geri yaşattı. Ve dizinin şöyle bir güzelliği vardı ki elektronik aletler olmasa ‘aa bu eski diziymiş’ şeklinde anlayamazdık. Bence bir zamanı yok dizinin, her an izlenebilir.

SEVGİLİ OKUYUCU BURDAN SONRA SPOİLER DOLU KISMA YANİ YORUMLARA GİRİYORUZ HAZIRSAN GEL….

School 2013 Yorumu

  • İdealist öğretmenler arası bir ilişki patlatsalar belki dizinin o vuruculuğu gitmiş olacaktı ama benim romantik komedi kalbim bu kadar acımayacaktı. Gerçekten son bölümde evlenip birkaç sınıftan çocuğu evlat edinseler ‘ayy ne güzel aile oldular’ derdim. Öyle içime sindi tüm oyuncular.

School 2013

  • Oyunculuk bakımından öyle kalite barındırıyordu ki yine ‘bu cast nasıl bir arada’ dedirttirecek kalitede. Zaten bu söylettiği cümleden 2013 dizisi olduğu anlaşılıyor. İçeriden kafadan 3 ila 4 tane başrol veya ikinci adam çıkışı olmuş ben tebrik ediyorum seçimleri.

school 20 konusu

  • Ben mesela Heung-Soo olsam, arkadaşımı affedebilecek yücelikte olur muydum, hep bunu düşündüm. Ama senaristte bunu düşündüğümüzü biliyordu ki sürekli bir küsüş ve sonunda bir daha olay başa döndü ve atlatana kadar bu süreç devam etti. Sonunda belki hala kırgınlıklar vardı ama barışmanın onarmanın bir yolunu bulmuşlardı karakterler.

school 2013 konusu

  • Çocukların laylaylomdan geldikleri ciddi sene ve duygu değişimleri çok güzeldi. En ufak detay gibi görünse de sınıfın otomatik ayarlanan o sesini bile geçiş bölümünde azaltmışlardı. Böyle kalbe dokunan anektotlar bolca vardı.
  • Sonunda çocukların bir araya gelip jun-hoyla beraber aynı evde kaldıkları sahneler… Ben sanki 14 bölüm bu 5’linin bir araya gelmesini beklemişim gibi bir his yarattı. Bir yandan burada sevinirken öğretmenlerin bir buhran içerisinde kalışı da dizinin dramayı asla bırakmadığını gözler önüne seriyordu.

Kıskançlık

  • Kızlar arasında kıskançlık üzerine oluşan bir kavgayı göstermek yine çok klasikte olsa. İki kızın da arkadaşı adına hep iyi düşünmeye çalışması, kıskançlık durumlarında kendilerini suçlu hissedişlerini görmemiz ve sonunda her kıskançlığın üstünden gelmeleri yine seyir keyfini ve doluluğunu arttırdı drama konusu adına .

dram dizileri

  • Hocanın ben daima Nam-Soon ‘un aklını başına daha erken toplamış hali gibi olduğunu düşündüm. İkilinin baştan beri zıtlaşması ve adım adım ilişki kurması ve arkadaşlıkları için yaptıklarıyla Se-Chan öğretmen çocuklar için çok iyi bir imkan oldu ve gülümseten sahneler izlememizi sağladı.

Bunu da bence bana yaşlı öğretmen hissettirdi. Çünkü başta Nam-Soon ile Se-Chan zıtlaştığında ikisini spor salonunda bırakması ile karakterler arası bir bağı başlatmış oldu.

kore dram

  • Junho ve Ji-Hoon arasında ilişkinin arkadaşlık farkı bile olsa ana arkadaşlık ile yarışır derecede bir ağırlığa sahipti. Ben Ji-Hoon‘un aklı başına geldikten sonra arkadaşlarını da yanına güzel anlamda çekmeye çalışmasından çok keyif aldım. Keşke Coffee Prince gibi yıl dönümü kutlaması yapsalar. Herhangi bir yıl olur benim için uyar bana……
  • Cast kendi içinde de çok iyi anlaşmış belli ki; Bunlar çekimlerden ve kamera arkalarından görüntüler, bu yüzden böyle güzel duygu geçirebilen bir iş olmuş diye düşünüyorum;

school 2013 oyuncuları

Açıkçası bu dizide şu güzeldi bu güzeldi yazmak çok zor benim için. Çünkü güzel çok fazla şey vardı. Beğenmediğim detayın bile anlamı yok, öyle olması gerekirken benim romantik düşüncemden dolayı zorla çıkabiliyor ortaya. Mutlaka izlenmesi gereken serinin yıllar sonra çekilmiş ilk sezonu olan School 2013 ’ü mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

HAFTAYA BİR BAŞKA DRAMADA GÖRÜŞMEK ÜZRE. SOSYAL MESAFEYİ KORUYARAK İTİŞ KAKIŞ OLMADAN, YORUMUNUZU BIRAKARAK ÇIKABİLİRSİNİZ SAYIN OKUYUCULAR…..

SİZLERİ BENİM BİR MİLYON BÖLÜM YAPSALAR İZLERİM DEDİĞİM 5 Lİ İLE BIRAKIYORUM…..

-Meya

Daha fazla Asya Dizisi için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir