Taste Of Cherry ( Kirazın Tadı ) Konusu ve Film Yorumu

Harika Bir Yolculuk Filmi ; Taste Of Cherry ( Kirazın Tadı )

Herkese selamlar, yolculuğu sever misiniz? Bana sorarsanız düşüncelerinizle baş başa kalmaya, bazen yeni insanlar tanımaya ve kendimle yolda olmaya olanak tanıdığı için çok sevdiğimi söyleyebilirim.

Son zamanlarda İran sinemasından tam da bu konuyla ilgili bir film izledim, daha doğrusu bu sayede yolculuk, arayış ve ölüm üzerinde düşünme fırsatı yakaladım.

Genelleme yapmayı pek sevmem ama şimdiye kadar izlediğim çoğu yolculuk filmlerini uzun sahneleri ve anlamsız sessizlikleriyle pek sevemedim fakat bu film fikrimi değiştirdi. Varoluşsal sorgulamayı Hollywood klişesinden çekip çıkarmış, öznel, aynı zamanda tanıdık ve çok etkileyici ve yerinde ayrıntılarıyla anlamı yakalamayı başarmış.

taste of cherry

Ee madem bu kadar iyi ne anlatıyor olabilir?

Filmin konusundan, mekandan vs bahsedeceğim fakat bu tür filmlerde izlerken hissedecekleriniz, sizin yolculuğunuz önemli olduğu için burada bahsedeceklerim spoiler olmayacak, merak etmeyin?

Zaten ben de sonunu kendi içimde bitirdim.

Kirazın Tadı Konusu

Filmin adı ‘ Taste of Cherry ’ ( Kirazın Tadı ) Abbas Kiarostami yönetmen koltuğunda.

Film Badii bey olarak tanıdığımız, sadece adını ve intihar etmeye karar verdiğini bildiğimiz ve hakkında başka hiçbir şey bilmediğimiz orta yaşlı bir adam üzerinden ilerliyor.

Neredeyse hiç yeşillik olmayan, çöl gibi kurak ve terk edilmiş koca bir arazi mekan olarak seçilmiş. Uzun ve kıvrımlı yollar var, sürekli yolculuk halinde olan Badii beyin iç dünyasını çok iyi yansıtmış diyebilirim.

Badii bey ölümünden sonra mezarına toprak atacak birini aramaktadır film boyunca. Kendisine mezar bile kazmış ve burada ilaç içip ölmeyi bekleyeceğini bile ayarlamıştır. Bunu yapmadan önce üzerine toprak atacak kişiyi bulmalı ve onunla anlaşmalıdır.

İstediği şeyi para karşılığında yaptıracaktır ve o kişiden ise ilaç içtikten bir gün sonra mezarına gelmesini ve toprak atmadan önce ona bir kere seslenmesini ya da iki, belki derin uykuya dalmış olma ihtimaline karşı üç kerede karar kılıp seslenmesini veya dürtmesini istemektedir.

Film bize bu arayışı ve yolculuğu gösteriyor. Badii beyin karşısına birçok kişi çıkıyor, bazıları sadece bakıp geçiyor bazılarıysa arabasına biniyor yani bir nevi hayatına dahil oluyor.

Badii bey yolculuğu boyunca üç kişi alıyor arabasına. İlki Kürt genç bir asker, ikincisi Farisi bir ilahiyatçı, sonuncusu ise Azeri türkü yaşlı bir adam. Film bu kişiler ve diyalogları üzerinden ilerliyor.

Taste Of Cherry ( Kirazın Tadı ) Film Yorumu

Pekii, Filmin Adı?

Tüm güzelliklerden vazgeçmek mi istiyorsun? Kirazın tadı ndan da mı?

Kirazın Tadı filmi

Badii beyin arabaya aldığı son kişi ona kendi hikayesini anlatır ve intihar etmeye karar verdiğinden, bir gün güneş doğmadan yola çıkıp bir dut ağacına kendini asmak için hazırlık yaptığından bahseder. İpi hazırlarken eline değen dutlardan bir tanesini ağzına atıp onun lezzetinden ve sabahın aydınlığıyla beraber okula giden çocukların seslerinin içinde bir şeyler değiştirdiğinden ve intihardan vazgeçtiğinden bahseder.

Badii beyin gömülmek istediği yer ise bir kiraz ağacının dibidir. Koskoca çorak bir arazide bir ağacın dibini seçmiş olması, ölmeden sonra yaşamaya devam edebilmenin başka bir yoludur aslında.

Diğer kişilerle yaptığı konuşmalar ise Badii beyin bir sorgulamasıdır aslında.

İlahiyatçıyla yaptığı konuşmasında kendi içindeki inancı ve tanrıyı kurtarıcı olarak görmeyi ve ikna edilmeyi bekliyor. İntiharın günah olduğunu bildiğini fakat mutsuz olmanın da günah olduğunu çünkü başkalarını incittiğini söyleyerek gerekçesini öne sürerek dini tavsiyelerin yetersiz olduğundan ve bireyin yalnızlık ve umutsuzluğa sürüklendiğini söylüyor.

Arabasına aldığı son kişinin yaşlı bir adam olduğunu söylemiştim, sadece bu adam Badii beye yolculuk boyunca hem ruhani olarak hem de gerçek anlamda rehberlik ediyor. Bir yol ayrımına geldiklerinde, uzun yoldan gidelim, taşlıdır ama güzeldir diyerek hayatın da bir benzetmesini yapmış oluyor.

Genel olarak gayet iyi bir filmdi, 5 üzerinden puanlayacak olursam, 4 net alır benden ?

Bir şans verip izlemenizi tavsiye ederim, düşüncelerinizi merakla bekliyorum, hoşça kalın.

-Özlem 

Özlem

Özlem

Gazi'de İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi, yedinci sanat dalına düşkün biri. Sinemanın gücüne inanır, zamanını anlamak ve anlatmak için harcar, arada yazar, çokça düşünür. Keşfetmeyi ve yolculuğu seven biridir.

3 thoughts on “Taste Of Cherry ( Kirazın Tadı ) Konusu ve Film Yorumu

  • 02/11/2020 tarihinde, saat 22:29
    Permalink

    geçmişte izlediğim ve etkisinden uzun süre çıkamadığım bür filmdi burada görmek şaşırttı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir