Platform Konusu ve Film İncelemesi – Gerilim Dolu Bir Film

Platform Film Analizi

Herkes bilir ki aslında kimse denk değildir. Herkesin önüne aynı tabak konur fakat verilen yemek miktarı eşit değildir. Eşitsizliği açık bir şekilde ele alan ve başarılı bir şekilde resmeden bir diziden bahsedeceğim bu hafta. Yani, bir ara feci bir şekilde patlayan, herkesin dikkatini çeken Platform filminin hakkında konuşacağız bugün! 

Platform Konusu

  • Kısaca Platform :
  • Yapım yıl: 2019
  • ImDb: 7/10
  • Süresi: 1 saat 34 dk.
  • Tür: Gerilim/Korku

Filmde birçok katı olan bir gökdelenin içinde, bazı insanlar vardır. Her kattaki insanlara farklı şekilde davranılır. Bu katların ortasında bir boşluk vardır. Ve en üst kattan başlayarak bu boşluktan bir masa iner.

Platform

Bu masanın üstünde de enfes yemekler vardır. Tabi, bir masa yemek herkese yetmez ve karakterlerimiz bu işin gizemini çözmek için işe koyulurlar.

Karakterler

Platformda her şekilde bir sürü karakter ile karşılaşıyoruz. Ve bence bu toplumun her sosyal sınıftan insanlardan oluştuğunu da gösteriyor. Platform Filmi boyunca bir sürü farklı karakter olacağından hepsini tek tek incelemek yerine böyle bir çıkarım yapılabilir.

Platform toplumun nasıl işlediğini kapalı bir şekilde anlatırken her sınıftan insanı da filmde barındırmış. En üst kattaki insanların nasıl davrandığını görürken en alttakileri de görüyoruz. Sınıf farklılığı gözler önüne seriliyor.

Platform Filminde Renklerin Kullanımı

Filmde ağır bir gri ve soluk bir mavi kullanımı var. Bu renkler izlerken bile insanın içini karartıyor. İzlerken filmin konusunu da iyice kavramaya yarıyor da diyebilirim.

Platform

Fakat, platforma yemek yapan aşçıların tarafına geçince gözle görülür bir renk değişimi görüyoruz. Buradan da iki tarafın aslında farklı dünya imiş gibi yansıtılmak istendiği kanısına varabiliriz. Bir taraf mutlu rengarenk yaşıyor, görevlerini yerine getiriyorlar.

Diğer taraf ise iç karartıcı bir şekilde yaşıyor, çöküşteler. Mavi renk ayrıca filmin kapak resminde de çok yoğun şekilde sergilenmiş. Mavi normalde insana daha özgürlükçü bir hava verir fakat bu ton insanı az da olsa boğuyor gibi. 

Platform Filminden Bazı Detaylar

Platform filminin göründüğünden daha derin detaylara sahip olduğunu düşünüyorum. Her ay karakterler farklı katlarda uyanıyor ve o katların imkanlarına erişiyorlar. İmkanlar dediysek de fazla bir şey değil, yemek odaklı imkanlar. Her katta iki kişi birlikte kalıyor. Karakterler bu sistemin kaç katlı olduğunu çözmeye çalışırlarken verilen detayları göz ardı etmemek gerekir.

Bu platformun dışında arka planda bu platforma yemek hazırlayan kişiler de rahatça gösteriliyor ve bence bu da ayrı bir mesaj. Bir grup insan diğer sınıftaki insanların önüne yemeği yani bilgiyi ve imkanları sunuyorlar. 

Bu açıdan bakınca ise, bu platforma yemek hazırlayanlar aslında içeride ne olduğunu bilmiyor. Bu grup için çalışıp herkes yetecek kadar yemek hazırlıyorlar, imkan sunuyorlar. Fakat bu imkanlar en üstteki sınıf tarafından katlediliyor. Ve, alt sınıftaki insanlara pek de bir şey kalmıyor maalesef.

Platform

Ayrıca, dikkat çekmek istediğim bir ayrı nokta ise şu; insanların davranışları değişmiyor. Yani, aşağı katlardan gelen, o açlığı, yokluğu tatmış bir insan yukarı kata çıkınca asla düşünmüyor. Önüne konanı aşağıyı düşünmeden yiyor. Buradan da ayrıca bir toplumsal çıkarım yapılabileceğini düşünüyorum. Belki, alttan yukarı çıkanlar aşağıdakileri düşünseler, bir parça ekmek bıraksalar, bile bir değişim sağlanabilir.

Ek olarak, kapakta PLATFORM yazısının yukarıdan aşağı yazılması da bir tesadüf değil. Bu şekilde aslında filmin konusunun bir parçası olan binanın içindeki yukarıdan aşağı gidilmeyi temsil ediyor. Bu noktadan bile çıkarılabilecek şey; aslında bu filmin bir ayrıntı filmi olmasıdır. Ki bence, bu tarz filmler her izleyişte izleyiciye ayrı bir zevk verir!

Platform Filmini Kimler İzlemeli

Şahsen, nasıl toplumsal sınıf farklılıklarının oluştuğunu ve işlediğini merak edenlerin izleyebileceği bir film olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, filmin bir gerici havası da olduğu için gerilim severlerin de hoşlarına gidebilecek bir film!

Filmi her izleyişte farklı bir bakış açısı yakalayabilirsiniz bu yüzden inceleme ya da çıkarım yapmayı seven insanlara da tavsiyem olur.

Haftaya başka bir yazıda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!

Daha Fazla Film İncelemesi için Tıklayın

-Pell

Pell
ily

Pell

Merhaba ben Pell. Her türlü yorumunuza ve önerinize açığım! Twitter adresimden bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir