Fazlası Öldürüyor, Azı Yaşatıyor: Deli Bal Nedir, Fayda ve Zararları Nelerdir

 

Deli Bal Nedir

 

Bu yayında sizlere, günümüzde en çok tüketilen besin maddelerinden biri olan balın, vücutta toksik etki gösteren çeşidi deli bal ‘dan bahsedeceğim, ‘ deli bal nedir ‘ sorusuna cevap vereceğim.

Öncelikle adı üstünde bal, ne kadar zararlı olabilir ki diye düşüneceksiniz belki. İşte tam da buna, ‘ Deli bal nedir ‘ sorusuna değineceğim.

 

 

Deli bal, genellikle koyu renktir ve tadı bildiğimiz baldan farklı olarak acıdır.

Ülkemizde genellikle Doğu Karadeniz bölgesinde görülen deli bal, Ormangülleri familyasına ait bazı çeşitlerinden polen ve nektarlarından üretilir. Ormangüllerinin ülkemizdeki dağılımı çoğunlukla Karadeniz bölgesi olduğu için bu bölgelerde sıklıkla bulunur.

Ama şunu da belirtmeliyim ki Ormangüllerinin 850’den fazla türü bulunuyor. Ve her türünden üretilen bal, deli bal gibi toksik etkili olmuyor.

Bu Toksik etki nereden geliyor?

Ormangüllerinin sarı ve mor çiçekli, nadiren beyaz çiçekli olanların polenleri, grayanotoksin denilen bir madde içermektedir. Dolayısıyla, bu bitkilerden polen toplayan arıların ürettiği bal da bu maddeyi içeriyor.

Grayanotoksin, sinir sistemini tutan bir toksindir. Sinir sisteminin, vücudumuzun her bir uzvuna uzanan bir sistem olduğunu düşünecek olursak, toksinin etkisi hemen her organda görülebilir.

Doğru olmayan, deli balın tüketilmesi değil, fazla tüketilmesidir.

Bu baldan günde 1 çay kaşığından fazlası tüketilmemelidir. Aksi takdirde grayanotoksin zehirlenmesi veya halk arasında bilinen adıyla bal tutması görülür.

 

 

Deli balın zararlı etkilerinden bahsedelim o zaman;

 

Deli Balın Zararları

 

Deli bal tükettikten sonra kişilerde genellikle görülen bulgular şöyledir; bulantı, kusma, baş dönmesi, bilinç bulanıklığı ve bayılmadır.

Kişi genellikle hastaneye, çok düşük kalp hızı, ritim düzensizliği, düşük tansiyon gibi  şikayetlerle başvurur. Toksinin etkisi ve şiddeti, kişideki duyarlılığa bağlıdır. Bu nedenle bulgular kişiden kişiye göre değişebilir.

Şunu söylemeden geçmeyeyim; deli balın size zarar vermemesi için tavsiye edilen miktarın 1 çay kaşığı kadar olduğundan bahsettim. Ancak vücut duyarlılığınıza bağlı olarak 1 çay kaşığı bile belki sizde ters tepki yaratabilir.

 

Deli Balın Tedavisi

 

Tedavi ise, kişideki bulguları tedavi etmeye yönelik olarak uygulanır.

Deli bal zehirlenmesi için spesifik bir ilaç ülkemizde kullanılmamaktadır.

Ülkemizde modern Tıp literatüründe bu zehirlenmeden dolayı bir vaka ölümü bulunmuyor. Ancak kalbe ait bulguları düzenleyebilecek ilaç atropin ve normal salinin mevcut olmadığı 1800’lerde ölümler olmuştur. Bununla birlikte Güneybatı Çin ’de ölümler rapor edilmiştir.

Şimdi de deli balın doğru kullanımında bize sağladığı yararlı etkilerden bahsedelim;

 

Deli Balın Yararları

 

Deli bal doğru ölçüde kullanımında, sinir sistemi hastalıklarına, şeker hastalığına ve yüksek tansiyona faydalıdır. Ayrıca , ülser, mide ve bağırsak sistemi hastalıklarının ve akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

Deli bal, çeşitli kaynaklarda yazana göre, tarihte de çeşitli amaçlar için kullanılmıştır.

Socrates’in öğrencisi Ksenofon’un milattan önce 401 yılında On Binlerin Dönüşü’nde (günlük-anı yazısı tarzı bir şey) başlarına gelen bir olayı satırlara döker;

Kendisinin komutasında bulunan ordunun Pers ordusunu yenmesinin ardından Yunanistan’a dönerken şimdiki Trabzon yakınlarında mola vermişlerdir. Mola verdikleri alanda askerlerin, ne olduğunu anlamadan  yedikleri deli baldan zehirlendiklerini anlatılmıştır.

 

deli bal

 

Dünyanın ünlü bal uzmanları arasında yer alan  A&M Üniversitesi Antropoloji dalında Prof. Vaughn Bryant, deli balın tarihte savaşların seyrini bile değiştirdiğini belirterek şunları söylüyor:

“Milattan önce 67 yılında Roma ordusu, Pers ordusunu Karadeniz boyunca takip ediyordu. Durumu fark eden Pers komutanı, ordusuna testiler dolusu bu yerel baldan toplamalarını ve onları Roma ordusu askerleri bulsun diye ortalarda bir yerlere bırakmalarını emretti. Roma askerleri balları buldular ve yediler. Bir süre sonra Roma askerlerinin yediği bal, etkisini gösterdi ve onları perişan hatta savaşamayacak duruma getirdi ve Pers ordusu geri dönüp 1000 ve hatta daha fazla Roma askerini öldürdü.”

Deli balın şakası olmadığını anladığınızı düşünüyorum.

Deli baldan ve deli bal hastalığı ndan bahsettiğim yayının sonuna geldik.

Aslında hayatımızın bir yerinde bu tip insanlarla karşılaştık. Deli bal gibi. Dozundayken bize her anlamda destek olan, o anlık bize iyi geldiği için, tutarsız davranışlarını sineye çektiğimiz ya da anlayamadığımız birileri.

Umarım deneyimlememişsinizdir ama dozu kaçtığında aynı deli bal gibi, kişide hazımsızlık yapıyor.

Hayatınıza aldığınız insanların bal gibi tatlı olması dileğiyle.

Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Herkese sağlıklı günler!

 

-Ceren

 

Diğer yayınlarım için tıktık

Ceren

Ceren

Hemşirelik son sınıf öğrencisiyim. Birbirinden bağımsız ilgi alanlarına sahibim. Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Araştırdıklarım ışığında sizler için ilginç ve dikkat çekici yayınlar yazmaya çalışıyorum. İyi okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir