Sivilceler – Hayatınızı Mahvetmesine İzin Vermeyin

Sivilceler – Düşüncelerinizi Ele Geçirip Hayatınızı Mahvetmelerine İzin Vermeyin

Kendimi bildim bileli yüzümün güzelliğiyle övüldüm. Herkes kusursuz bir ten rengim olduğunu söylüyordu. Bir zaman sonra kendi değerimi fiziksel görünüşümle -özellikle yüzümle- ilişkilendirmeye başladım. Cilt bakımı gibi şeylerle çok fazla uğraşmıyordum ama ‘güzel ve kusursuz yüz’ modasına ayak uydurma fikri aklımı çeldi.

Ancak, birileri sadece dış görünüşüme odaklandığında bu beni rahatsız ediyordu. Ne zaman kilo versem alkışlandım, övüldüm. Ne zaman kilo alsam küçümseyici bakışlar ve alaycı yorumlar aldım. Beni dış görünüşüme göre yargılayan insanları takıntı haline getirdim, sanki söyledikleri çok önemliymiş ve bunlardan başka bir şey yokmuş gibi.

Sonra üniversiteye gittim, birçok erkek arkadaş draması yaşadım. Öz değerim dipsiz bir kuyuyu boylamıştı. Ve sivilceler kapımı çaldı… Benim için bu anormal bir durumdu ve bir tür büyü olduğunu düşündüm. Hiç sivilcem olmamıştı, böyle bir “kusur” ortaya çıktığı için -arkadaşlarım beni insan olduğum için kutlamıştı- sonunda yanımda kusurlu olmaktan rahat hissedebilirlerdi.

En pahalı makyaj ürünleri bile mahvolmuş bir özgüveni saklayamaz.

Sivilceler ve Özgüven İlişkisi

O zamanlar makyaj sanatçısı olarak çalışıyordum, dolayısıyla yüzümü mükemmel bir şekilde kapatma konusunda oldukça yetenekliydim. Fakat zayıf özgüvenimi maskelemek için yeterli değildi. Düşük özgüvenimi güzel görünüşler ve esprilerle, şakalarla, kahkahalarla gizlemek konusunda gayet başarılıydım.

Cildimin durumu sosyal anksiyetemi oldukça ilerletti. Esas görünüşümü sergilemek konusunda isteksizdim. Sadece fiziksel olanını değil, gerçek hislerimi de saklıyordum. İçsel baskılarımı hafifletmek için pek fazla şey yapmıyordum, bir çıkış yolu bulmaya çalışıyordum. Çok çaresizdim.

Sivilcelerimin yeme şeklim ve çok fazla alkol tüketimim nedeniyle bu kadar çok olduğunu düşünüyordum. Dolayısıyla alkolü, hazır yiyecekleri ve karbonhidrat içeren şeyleri tamamen kesmeye karar verdim. Kendimi düzenli ve sıkı bir şekilde egzersiz yapmaya zorladım. Spor salonunda antrenman yapmak ibadetim haline gelmişti. Meyve sıkacağı hiç kullanılmadığı kadar çok kullanılmaya başlamıştı. Deliler gibi pancar suyu içtiğim için midem ağrıyordu.

Haklıydım, sivilcelerim yaşam tarzımdan gerçekten rahatsızdı. Ama asıl suçlu stresti. Aynaya baktığımda yüzümdeki yanardağlara ne kadar sinirlenirsem ertesi gün yanlarında arkadaşlarını da getirmiş oluyorlardı. Sanki kulak misafiri olmuşlar ve yüzümde ne kadar çok yer kaplayabileceklerini kanıtlamak istiyorlardı.

Sivilceler sadece yüzümün durumunu değil, aynı zamanda zihinsel durumumu da bozuyordu. Güvensizlik duygusu bütün bedenimi ele geçirmişti. Sivilce vücudunuzun kendini ifade etme şeklidir.

Yüzümün hangi halini dünyaya sunabileceğimden emin değildim. Tam olarak kendim olamıyordum, fikirlerimi belirtemiyordum ve bu bana çok acı veriyordu. Kalbim artık sesini duyurmak istiyordu.

Toplumun Baskısının Sivilcelere Etkisi

Uzun bir süre boyunca çile çektim. Başkalarına haksız olduklarını kanıtlamakta kararlıydım. Vücuduma ve gösterdiği performansa sinirliydim, sivilcelerime sinirliydim, bu yüzden onların da özgüvenim gibi acı çekmesini istedim. Yaptıklarımın zihinsel gerginliğimi nasıl etkilediğini fark etmeden yüksek performans sergiledim.

Kusursuz dış görünüşe kavuşursam sonsuz mutluluğun beni saracağına inanıyordum. Daha önce hiç bu kadar gerçeklerden uzaklaşmamıştım. Benlik değeri dış koşullarla elde edilmez, kişinin kendisine vermesi gereken bir yaşam kalitesidir. Dışarıda kovaladığınız sürece mutluluğa asla ulaşamazsınız. Her seferinde hayal kırıklığına uğrarsınız.

Başkalarını etkilemeye yönelik tüm girişimlerden vazgeçerek kendi içinizi yönelmelisiniz. Toplumun aptal güzellik algılarını unutarak, mücadele ederek, kendinize teslim olarak yavaş yavaş kendi değerinizi keşfedersiniz.

Sahip olduklarınız çalınabilir, görünüşünüz çok daha bir kötü hal alabilir, kaza geçirip sakat kalabilirsiniz. Sonuç olarak gerçekten sahip olduğunuz tek şey ne? Kendiniz! Bu nedenle ihtiyaçlarınızı ve kusurlarınızı öz-sevgi ve anlayışlı bir şekilde önemsemek hayati önem taşır.

Bunun bir parça kek olduğunu söylemiyorum. Ama kesinlikle, bazen çok sevdiğiniz pastanın bir ısırığı size, spor salonunda sınırları zorlamaktan daha faydalı olabilir.

Yüzeysel bakışları umursamayı bıraktığımda tartışılmaz değerimi anlamaya başlamıştım.

Vücudumu dermansız bırakana kadar koşuyordum. Zayıflatma diyetleri hiçbir şeye yaramıyordu. Endişeliydim ve fiziksel gelişimimden çok içsel huzurumun eksikliği nedeniyle, sabrım özgüvenimle aynı seviyeye iniyordu.  Ne kadar yağlı bir bedene sahip olursam o kadar sivilcem oluyordu. Hiçbir şekilde yeterince iyi hissedemiyordum.

Tek İhtiyaç: Kendinle Barışmak

Bu vesileyle, kişisel gelişim kitaplarıyla, meditasyonla, yogayla tanıştım. Hayatımın temposuyla barışmam gerektiğini anladığım kısma gelmiştim.

Yoga beni sorunlar karşısında daha güçlü hale getirdi, mantralar beni yatıştırdı, meditasyon esnetti. Birdenbire mükemmel bir görünüm veya ilgi çekici olmak için çabalamak istememeye başladım. Düşüncelerimle arkadaş oldum. Önceden inandığım şeylerin aksine zihnim artık düşmanım değil, bu kaotik dünyada bana teselli oluyordu.

Yaşam tarzım, toplumun baskılarından arındırıldı. Sonunda sivilcelerimle barıştım ve onları büyük bir olay haline getirmekten vazgeçtim.

Başkalarının sizi yargılama şekli size, kendilerini nasıl gördüklerini anlatır. Başkalarının onayı ya da memnuniyeti için görünüşünüzü değiştirmek boşuna çaba harcamaktır. Üzerinde çalışmanız gereken sivilceleriniz değil, onların öz-değeridir –ki bu imkânsızdır çünkü ancak kişinin kendi çabasıyla düzelir-. İnsanlar kendilerini değerli görmezlerse size de iltifat etmezler. Yani söylemeye çalıştığım şey kendinizi mükemmelleştirmek istiyorsanız bunu başkalarının memnuniyeti için değil, kendiniz için yapın.

Herhangi bir cilt rahatsızlığı ile mücadele ediyorsanız yapmanız gereken en yararlı şeyler şunlardır:

 • Dış görünüşünüzün sosyal hayatınızı ve güveninizi sarsmasına izin vermeyin.
 • Kendinizi algılama şeklinizi etkilemesine izin vermeyin.
 • Kendinizi cildinizin durumuyla tanımlamayın.
 • Odağınızı görünüş durumunuza değil, minnettar olacağınız şeylere yönlendirin.

Aniden her şeyin düzelmesi imkansız, bunun için kendinizi baskılamayın. Cildinizin durumu yüzünden suçlanamazsınız. Bu sizin yolculuğunuz, bu yüzden onu iyileştirmek için kendinize anlayışlı bir şekilde yardım edin.

Stresten Uzak Durun

sivilceler

Cildinizin bugün nasıl göründüğüyle ilgili sürekli kendinizi takip edip kendinizi sıkıntıya sokmayın. Bol bol sağlıklı yiyecek tüketin ve yeteri kadar egzersiz yapın. Hobilerinizle ilgilenin, aynı konular üzerinde bozuk plak gibi takılı kalmayın.

Bir gün her şey yoluna girecek, uzun sürebilir, zor geçebilir. Ama bu yol boyunca kazandığınız iç huzur ve deneyimler sonsuza dek sizinle birlikte olacaktır. Hızlı sonuç kültüne dikkat edin. Uzun ömürlü değildirler ve yeni bir bakış açısı, alınması gereken bir ders sağlamazlar.

Bilin bakalım daha sonra ne oldu? Sağlıklı yolculuğuma zaman ayırdıktan, toplumsal beklentileri karşılamaya kendimi zorlamaktan vazgeçtiğimde, özgürlük ve yaratıcılık dünyasına daldıktan sonra sivilcelerim azalmaya başladı.

 • Kendime uyguladığım baskı artık orada değildi, enerjimin özgürce akabileceği bir alanı vardı.
 • Haplara, sert tedavilere gerek yok.
 • Tek gereken zihniyet değişikliği.

Hayatımdan daha çok zevk alıyorum. Hava nasıl olursa olsun her gün doğa yürüyüşleri yaparım. İnsanlara iltifat ediyorum çünkü yorumlarım aracılığıyla güvenlerinin arttığını hissettiğimde kendimi iyi hissediyorum. Her varlığa sevgi saçıyorum çünkü bu beni daha güçlü kılıyor. Sevgi, yok edilemez.

Öz-sevgi pratiklerimi geliştirdikçe, tüm fiziksel endişelerim hiçliğe dönüştü.

Sivilcelerim sayesinde kendime yardım yolculuğum başladı.

Herkesin aşamalardan geçmesi gerektiğine inanıyorum. Başkalarının sözleri öğretmez. Sadece deneyimler öğretir.

Koşulsuz sevgiyi öğrenebilmek için bazen kendinden nefret etmen gerekir.

Devam et, pes etme. Daha iyi bir görünümü hak ediyorsunuz.

Cildiniz için doğal tariflere ihtiyacınız varsa tek yapmanız gereken Jazetel’in Güzellik köşesini ziyaret etmek!

Çeviri: Sura

Sivilceler metninin orijinaline ulaşmak için Medium sitesini ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Sivilceler – Hayatınızı Mahvetmesine İzin Vermeyin

 • 20/07/2022 tarihinde, saat 18:21
  Permalink

  Bu gün basit bir tarif sayesinde girdiğim bu siteye aşık olarak çıkıyorum gerçekten. Yazarların samimi üslupları insanı kendine çekiyor. Neyse uzatmayayımm. Tamda aniden çıkan sivilcelerimle baş etmek için tariflerinize bakarken bu yazıyı gördüm. Tıklarken tek düşündüğüm onları geçirecek bir krem veya tarif bulmaktı. Okumayı yeni bitirdim ve şuan kendimi çok daha iyi hissediyorum. Gerçekten neden kendimi birkaç sivilce için üzüyorum ki? Zamanla geçebilirler, evet görüntüsü hoş değil ama hayatımı böylesine etkileyecek kadar önemli bir kusur da değil… Bende oluşturduğunuz bu farkındalık için teşekkür ederimm. Umarım bu yazınız ihtiyacı olan herkesin karşısına çıkar :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir