Soğuk Çay Tarifi – 2 Farklı Soğuk Çay Tarifi

2 Farklı Soğuk Çay Tarifi

Yüzümde yoğurt maskem, masamda soğuk çayım ve gözlerimde gözlüğüm ile oturduğum çalışma masamda her nedense bu başlangıç cümlesine başlamak inanılmaz zor geldi. Bende düzgün bir başlangıç cümlesi ile yazıma başlamak yerine; bu başlangıç cümlesinin zorluğunu dile getirerek yazıma başlamak istedim ve evet kolaya kaçtım.

Her neyse bugün çok mu çok sevdiğim ve haftalardır aklımda olan ancak evde ki temizlikten dolayı bir türlü yapmaya fırsat bulamadığım favori soğuk çaylarımın tarifini vereceğim.

Çayı su gibi içip, ‘susuzluğa dayanabilirim ancak çaysızlığa asla’ diyebilecek kadar çay aşığı olan bir insan olarak soğuk çayın hayatımdaki yeri bende en az sıcak demli bir çay kadar önemli. Hal böyle olunca da şişe şişe soğuk çaya ihtiyaç duyuyor, tüketiyorum.

Bir dönem harçlığımın büyük bir kısmını ne yazık ki soğuk çaylara harcıyordum ta ki bir yaz sıcağında soğuk çaya gelen zam ile depresifleşinceye kadar.

Cebimden çıkan paracıklara üzülüp, demlikten çöpe giden artmış çaylara içerleyip “Jaze artık şu soğuk çaylara verdiğin parayı kesmelisin!” diyerek kendime kızdım.

“Demlikteki güzelim çayı ölüme terk etmemelisin Jaze!..” diye çığlık atan iç sesimi dinledim ve kendi imkânlarım ile soğuk çay yapma kararı aldım.

Soğuk Çay Tarifi

Az önce internet üzerinde yaptığım bir araştırma sonucu 2,5 litre soğuk çayın 6 lira olduğunu gördüm. Ve bu kararımın hayatımda aldığım en mükemmel kararlardan biri olduğunu anladım.

Gerçi uzun süredir alış veriş yapmayıp, fakirleştiğim için de bu tutar bana fazla gelmiş olabilir, emin değilim.

Ama her ne olursa olsun artan bu fiyatlara rağmen dışarıdan içecek almak zorunda değiliz, gerçekten değiliz. Birazdan vereceğim tarifi markete gidip bir şişe soğuk çay alıp eve döneceğiniz vakitten çok daha kısa bir sürede hazırlayacağınıza emin olabilirsiniz.

-2021 Jaze Notu: Yazı Korona öncesi 20 Ekim 2020 tarihinde atarlı bir anımda yazıldığından olsa gerek bu kısımdan sonrası fazlasıyla hararetli ve sert bir dille yazılmış. Yazı içinde kendimle bir tartışmaya girmişim, bu nedenle bu kısımların %90’nını kaldırıyorum.

Fiyatlar konusunda sinirliyim çünkü daha birkaç gün önce A101’de çalışan kardeşimin fiyatlar üzerinde nasıl değişiklikler yaptıklarını dinledim. Bugün 3 liraya aldığımız bir ürünü, birkaç gün içinde bir anda 5 liraya hatta 8 liraya çıkmış bir şekilde karşılaşabiliyoruz. Veyahut fiyat aynı fakat gramajında ciddi düşüşler olan ürünlerle karşılaşabiliyoruz.

Evet, karşılaşabiliyoruz ancak bu birçoğumuzun umurunda dahi olmuyor. Ya da sadece kendi çevrem hakkında konuşayım zerre umurlarında olmuyor. Çok mecburi bir ihtiyaçmış gibi soğuk çayı, patates cipsini, kolayı vs. artan fiyatlara rağmen alabiliyorlar. Bilerek abur cuburlardan örnek verdim çünkü en fazla artış bu gıdalara yönelik.

Karından ödün vermek yerine daha fazla kar sağlama amacı güden işverenlere karşı gelmeliyiz.

İşverenler daha fazla kar sağlayacak diye cebimizden daha fazla para vermek zorunda değiliz. Bu gıdaların her birinin daha sağlıklı yöntemlerle daha az maliyetlerle evimizde kendi damak zevkimize göre yapabiliyorken neden cepleri para dolu olan işverenlerin ceplerini bir de biz dolduralım?

Neden fiyatları görmezden gelen, kapitalizme boyun eğmiş köleler olarak hayatımızı devam ettirelim?

Neyse tarif yine sinirli bir anıma denk geldi ve ben çenemi tutamayıp, yazdıkça yazdım. Lafı daha fazla uzatmayacağım asıl söylemek istediğim aldığımız gıdalardaki fiyat değişimlerini görüp, ona göre bir davranış sergileyebilmemiz. Keşke bunu başarabilsek…

Ayrıca diğer tarifleri de incelemek isterseniz şu linke tıklamanız yeterli olacaktır; Jazetel Tarif Bölümü

2021 Jaze Notu: 2020’deki Jaze’in ellerinden öperim sildiğim kısımları yok sayarsak iyi atarlanıp güzel konuşmuş, boş konuşmuş. Zira şuan kendisi yıllar önce bıraktığı abur cuburların batağına yeniden düştü…

Çok çok çok fazla konuştum şimdi ilk tarife geçiyorum;

Limonlu Soğuk Çay Tarifi

Soğuk Çay Tarifi İçin Malzemeler;

  • 1 Adet Limon
  • 2 Su Bardağı Sıcak Demli Çay
  • 1 Su Bardağı Soğuk Su
  • 1 Çay Bardağı Toz Şeker

Soğuk Çay Yapılışı :

soğuk çay

Öncelikle önceden demlenmiş olan iki büyük su bardağı sıcak çayı bir sürahi veya kabın içerisine alın.

Çay taze olmak zorunda değil ancak demli ve sıcak olması gerekiyor.

soğuk çay tarifi

Sıcak çayı koyduğunuz sürahinin içerisine bir çay bardağı toz şeker döküp hafifçe eriyinceye dek karıştırın.

soğuk çay tarifi

Hemen ardından bir limon rendesi ve ince bir dilim limonu bu sıcak çayın içerisine atın. Aromasını vermesi için kapağını kapayarak ılımasını bekleyin.

Ilıyan çayın içerisine bir su bardağı soğuk su ekleyin.

Hemen ardından az önce rendelediğiniz limonun suyunu sıkarak bu karışımın içerisine ekleyin.

soğuk çay tarifi

Evet limon suyunu da ekleyip birkaç kez karıştırdıktan sonra, içeceği buz küpleriyle taşlayıp tüketebilirsiniz.

Dilerseniz buzlarla taşlamadan önce süzebilirsiniz.

Ben süzmektense bu şekilde tüketmeyi tercih ediyorum. Afiyet olsun 🙂

İçeceği günlerce buzdolabında tutabilirsiniz herhangi bir bozulma vs. olmayacağı gibi gün geçtikçe tadı daha da güzelleşecektir.

Ayrıca dilerseniz tarife 3-4 yaprak taze nane ekleyerek daha ferah bir içecek ortaya çıkarabilirsiniz.

Karpuzlu Soğuk Çay Tarifi

Karpuzlu Soğuk Çay Yapılışı :

Az önce yapmış olduğunuz limonlu soğuk çayın bir su bardağını derin bir kaba alın.

Üzerine yarım su bardağı demlenip ılımış olan çaydan dökün.

soğuk çay tarifi

Hemen ardından birkaç parça karpuz ekleyerek blenderden geçirin. Dilerseniz karpuz yerine kavun da kullanabilirsiniz.

Ve eveeet bu soğuk çayımız da hazır.

Karpuzun şekeri az geldiyse isteğinize göre şeker ilavesi yapabilirsiniz. Afiyet olsun 🙂

Farklı tatlara aşık bir insan olarak bu iki tarif arasından benim favorim karpuzlu soğuk çay tarifi .

Sizin favoriniz hangisi?

Tarifte anlamadığınız herhangi bir yer olursa sormaktan çekinmeyin lütfen. Yorumlarınızı bekliyorum, sağlıcakla kalın 🙂

Soğuk çay tarifi yayın sonu ; Diğer tariflere ulaşmak için tıktık.

-Jaze

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir