Start-Up Konusu ve Yorumu : Bir Girişimcilik Öyküsü

Gönül isterdi ki diziyi bitireyim de öyle gelip yorumumu yapayım ama hayır; bu dizi de hayallerim gibi yarım kaldı. Neden mi? Yazının ilerisinde anlatacağım. Start-Up Kore dizisi son zamanlarda ismi en duyulan dizi oldu. Gerek Twitter olsun gerek diğer sosyal mecralar olsun, diziye ait kesitler, videolar ve klipler her yerdeydi. İzleyiciler diziyi öve öve bitiremiyor, 2.erkek sendromu dolayısıyla da senariste bir güzel sövüyorlardı.

Hal böyle olunca da ‘Her halde çok güzel bir dizi ki izleyiciler tatlı acı, dizi için geri dönüşler yapıyor.’ diye düşünerek, diziye bir gece yarısı başladım. Başlamaz olaydım demeyeceğim zira dizide beni kahkahalara boğan çok sahne oldu ancak belli bir noktadan sonra beni öylesine sıktı ki size anlatamam…

‘Eh öve öve bitiremedikleri dizi bu muydu?’ Sorusu beynimde dört dönerken diziyi bitirmek için çok çabaladım ama nafile. Olmuyor, izleyemedim yarım kaldı. Dizinin ilk yarısı ne kadar güzelse son yarısı da o kadar sıkıcıydı. Dizideki mantık hatalarına zaten hiç takılmadım, onları hep yok saydım ama işleyiş ne yazık ki beni sarmadı.

Kore Dizi Önerilerim için Buraya Tıklayın.

Sevdiğim oyuncuların hatırına, dizinin aldığı olumlu yorumların hatırına devam edeyim dedim ama tık, her başladığımda uyku sardı bedenimi. Sevmediğim işleri yaparken hep uykum gelir…  Start-Up ‘u izlemek de belli bir noktadan sonra, benim için bir görev halini almıştı. Zira bitmiyordu!

Vel hasıl kelam, dizinin o kadar fazla övgüyü hak ettiğini düşünmüyor aksine gereksizce abartıldığını düşünüyorum. Dizide ayrı ayrı çok iyi oyuncular/karakterler vardı keşke farklı bir senaryo ile karşımıza çıksalardı 🙁

Ortalama bir diziydi hatta ortalama altı bile olabilir sadece birkaç küt sahnesinden dolayı ortalama diyorum. Diziyi senenin en iyi dizisi ilan edenlere de sadece gülüyorum, yok artık! Neyse lafı çok fazla uzatmayacağım, yazının ilerleyen kısmında dizide beni rahatsız eden sahnelere ve daha nicelerine Start Up Yorumu başlığı altında detaylıca değineceğim. Şimdilik Start Up konusu ‘na geçelim;

Start-Up

start up

 • StartUp
 • IMBD : 8.1
 • JZTP: 5.2
 • Bölüm Sayısı: 16
 • Yayın Tarihi: 2020 Son Yarısı
 • Senarist: Park Hye-Ryun
 • Yönetmen: Oh Choong-Hwan
 • Nereden İzleyebilirim: Netflix ve Diğer Korsan Siteler

Dizi bir grup gencin hayatta kalma, gelişim mücadelelerinin etrafında dönüyor. Dizinin adından da anlayacağınız üzere dizi, bu gençlerin Girişimcilik mücadelelerini konu alıyor.

Oyuncular

Haklarındaki detaylara hiç değinmeden kısaca Start-Up oyuncuları ‘na değineceğim. Ki zaten bir çoğu Kore dizi izleyicilerin tanıdığı oyunculardan oluşuyor:

 • Bae Suzy

Dream High ile çıkış yapan Suzy, şuan da Korenin en popüler oyuncuları arasında ilk sıraları zorluyor. Aynı zamanda MissA kız grubunun bir üyesi olan Suzy oyunculukta da oldukça başarılı. Benimle birlikte bir çok izleyici, oyuncu kadrosunda Suzy’nin adını görmesi ile eserlere gözleri kapalı başlayabiliyor. Bu büyük bir başarı!

Suzy’nin Start-Up dışında rol aldığı diziler:

 1. Dream High
 2. Big
 3. Gu Family Book
 4. You Who Came from the Stars
 5. Uncontrollably Fond
 6. While You Were Sleeping
 7. Vagabond
 • Nam Joo Hyuk

Hem model hem de oyuncu olan joo hyuk , oyunculuk konusunda gerçekten başarılı. Weightlifting Fairy Kim Bok Joo ile ilk başrolü oynayan Hyuk, bu diziden sonra tabiri caizse patlayıp gitti! Ekranların aranan yüzü haline gelen Joo Hyuk oldukça büyük bir fan ve küçük de bir klima kitlesine sahip

Nam Joo Hyuk ‘un oynadığı diziler :

 1. Weightlifting Fairy Kim Bok Joo
 2. The Bride of Habaek
 3. The School Nurse Files
 4. Here (2021 ‘de yayınlanacak)
 5. The Light in Your Eyes
 • Kim Seon Ho

Az önce joo hyuk hakkında söylediklerimin hepsini Seon Ho için bu diziyi baz alarak söylüyorum. Kim Seon Ho onlarca dizide yer almasına rağmen Start-Up dizi ile tabiri caizse patlayıp gitti. Hatta öyle ki 2021 yılının ilk yarısında çıkacak olan Mr Hong dizisinde de baş rolü Shin Min Ah ile paylaşacak.

Dizi hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kim Seon Ho Oynadığı diğer dizilere Mr Hong yazımda değindiğim için burada tekrar değinmeyeceğim.

Kore Dizi Önerilerim için Buraya Tıklayın.

Start Up Yorumu

Aslında söyleyebileceğim pek fazla bir şey kalmadı. Hatta hiç kalmadı. Yukarıda da belirttiğim gibi dizi güzel başlayıp, faka sardı. (Böyle bir deyim vardı diye hatırlıyorum ama fak ne bilmiyorum) Dizideki mantık hatalarından bahsetsem mi etmesem mi, etsem diziye çok söver miyim sövmez miyim, diye düşünüp hiç bu konuya değinmeme kararı aldım. Değinirsem işin içinden çıkamazdım. Ama sosyal medyada izleyenleri depresyonda sokan 2.Erkek sendromunu yaşamadığımı belirtmek isterim.

Diziye zaten Nam Joo Hyuk için başladım haha! Ama ama ama şunu da söylemeden geçemicem; 2.erkeğimiz dizinin başından benim izlediğim kısma kadar zaten arka planda olmayı hep kendi seçti. Kimse de yok git kendini sakla demedi. Seviyorsan gidip konuşacaksın, kızı oyuncak gibi oradan oraya sürüklemeyeceksin.

Hayır yani ne gerek vardı bunlara, ayrıca senarist de izleyicilere 2.Erkek sendromu yaşatmak için elinden geleni yapmıştı öyle ki dizinin asıl karakterini ilk kez 2.bölümde gördük. Sonuç olarak dizi hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Yukarıda JZTP ‘sini (Jazetel zevk ve tespit puanı) zaten verdim. Dizi zevkim çok uçuklarda olduğu için her diziyi kolay kolay sevemiyorum. Bu da öyle çok sevemediğim bir dizi oldu.

Jaze jaze jaze senin zevkine güveniyorum, bana bir dizi öner Ricanızı duyar gibiyim, şaka yaptım duymuyorum ama dizi arayışında olanlar için eğlenceli bir dizi önermek istiyorum.

Buyurun öneri dizim : Crash Landing On You 

Evet öneri dizimi de verdiğime göre yazı burada sona eriyor. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Dizi hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Sağlıcakla kalın!

Kore Dizi Önerilerim için Buraya Tıklayın.

-Jaze

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir