Kızıl Tepe Konusu ve Yorumu : Tüylerinizi Ürpertecek Bir Korku Filmi

Crimson Peak Konusu / Kızıl Tepe Korku Filmi / Crimson Peak Netflix

kızıl tepe

Kızıl Tepe Film Konusu ve Yorumum

Bugün sizlere ailecek sinemaya gitmeyi kararlaştırdığımız bir gün, küçücük çocukla son seansta girdiğimiz 2015 yapımı korku filmi olan Kızıl Tepe ( Crimson Peak ) den bahsedeceğim. Film aynı zamanda gotik romantizm olarak da geçer.

O zaman çok uzatmadan konusuyla başlayalım.

Kızıl Tepe Film Konusu

Crimson Peak

19.yüzyılda İngiltere‘nin büyük ölçüde kırsal ve dağlık bölgesindeki bir köşkte yaşayan genç yazar Edith, yeni evlendiği kocası Sir Thomas‘ın aslında göründüğü gibi birisi olmadığını fark eder.

Film Yorumu

Konuyu böyle verince size sade gelmiş olabilir ama sizde hem eski dönem hayranı hem de korku filmi hayranıysanız kesinlikle izlemenizi tavsiye edeceğim bir film. Çekimleri ve kıyafetleri çok hoş, bu da filmi daha çok izlenesi kılıyor.

Filmin bir iki bölümünde cinsellik var ama çok da “ayyy kız midem bulandı” diyecek türden değil.

Konusu bence diğer izlediğim korku filmlerine göre farklıydı ve eğer The Conjuring korkunç diyorsanız bu filmdeki hayaletleri ve ses efektlerini görmemişsiniz demektir. Gerçi şimdi izlesem o kadar korkunç gelmeyebilir de yine de insanı ürkütüyor. Filmdeki hayaletler diğer korku filmlerindekilere göre daha farklı bir görüntüsü vardı. Asıl korkunç yapan kısım da bu.

Crimson Peak

Mekanlara gelecek olursak ba-yıl-dım özellikle kızın kocasının evi hayallerimdeki ev. Soğuk bir hava bunu hissediyorsunuz zaten ama karakterler çok hissetmiyor sanırım adrenalinden kaynaklı olsa gerek.

Biraz da oyunculukları inceleyelim:

Crimson Peak

Edith Cushing rolünü yani başrol kızımızı Mia Wasikowska Alis Harikalar Diyarındaki ablamız. Kocasını Sör Thomas Sharp‘ ı yani Tom Hiddleston namı diğer Loki oynuyor. Jessica Chastain, Charlie Hunnam gibi isimler de ana kadroda yer almaktadır.

Güzeller güzeli Edith, kocası ve aşık olduğu adamdan bahsetmeyi unuttum.

Edith hayaletlere inanan bir yazar. Kızımızın başına gelen her şeyle bağlantılı koca adayımız Sör Thomas‘ ın ne iş yaptığını unuttum. Ama şuna benzetebilirim, benzetmekte değil tam anlamıyla bu: İngilizce de Troph Wife diye bir kelime var anlamı servet avcısı kadın, bu bey de Troph Husband. Ama bunun husbandlığı daha farklı bir boyut.

Leydi Lucille ise Sör Thomas’ ın kardeşi bir de iğrendirici gerçeği var ama söylersem büyük spoiler yersiniz. Doktor Alan‘ da Edith’e yanık bir göz doktoru. Edith’de ona karşı boş değil 🙂

Sanırım diyeceklerim bu kadar siz, siz olun evleneceğiniz kişileri iyice araştırın.

Dipnot! Çocuklarınızla izlemeyin

Sağlıcakla kalın!!

-Morosophist

 

Morosophist’e ait diğer yayınlara ulaşmak için buraya tıklayın.

Diğer Film yorumlarına ulaşmak için buraya tıklayın.

Morosophist

Morosophist

Merhaba, ben Morosophist. 19 yaşımdayım. Genel olarak dizi ve film yorumlarımla tanınıyorum. Bunun yanında ürün yorumlarım ve çevirilerim de blogta bulunmaktadır. İstek, öneri ve sorularınız için twitterdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir