The 100 Konusu ve Yorumu – Dizi İncelemeleri

Hiç ilerisini düşündünüz mü? Hayır, çok daha ilerisinden bahsediyorum, dünyanın bile yaşanamayacak kadar kötü olduğu bir dönemden?…Sizce her şey nasıl olurdu? Eğer merak ediyorsanız sizi bu dizinin başına alalım: The 100 .

 The 100 benim en sevdiğim dizilerden biridir. Bence her şeyin ince bir iplikle ilerlediği bir dizi. Bir çok elementi bu dizide görebiliriz.

Kısaca The 100 ;

  • Sezon: 7 sezon
  • Tür: Bilim/kurgu
  • ImDb: 7.6/10

The 100 Konusu

The 100 bir uyarlama. Kitaplarının ismi de ayrıca 100. Bu dizimiz dünyanın yaşanamayacak bir hale geldiğinde insanların neler yaptığı anlatan bir dizi. Ama bu kadar kısa da kesemeyiz.

the 100 konusu

Dünya insanların yaşamayacağı hale gelmiştir. Ve insanlar uzayda bir uzay gemisinde hayatlarını sürdürmektedirler. Fakat, tabi ki her senaryo gibi onları da bu huzurlu günlük rutinlerinden alıkoyan bazı olaylar meydana gelir. Ve, işler bir anda sarpa sarar.  

The 100 Oyuncular

Karakter yönünden zengin olan The 100, aynı zamanda hangisinin ne zaman parlayacağını da belli etmemekte çok iyi olan bir dizi. Her an herhangi bir karakter dizide önem kazanıp sonraki sahnede ölebiliyor. Karakterler dizi boyunca ciddi gelişimler gösterdiğinden aslında fikrimce tam özelliklerine değinmek çok zorlu olur. Bu yüzden, kilit noktasında yer aldığını düşündüğüm birkaç karaktere değinmek istiyorum:

  • Clarke Griffin: 

Aslında bu karakterimiz dizinin gidişatını tamamen değiştiren baskın bir karakter. Fakat insanlar tarafından çok rağbet gördüğünü söylemeyeceğim.

Clarke karakteri dizi boyunca çok fazla gelişme gösteren bir karakter. Bir anda sesini çıkarıp masaya yumruğunu koyarken bir yandan da içinedönükmüşcesine davranışlar sergileyebiliyor. Önderlik yapmayı seviyor fakat tam bir önderin vasıflarına malesef ki sahip değil. Bu da hem Clarke’ı hem de çevresinkileri sıkıntıya sokuyor.

Bellamy Blake:

Bellamy en sevdiğim karakterlerden biri. Bellamy’nin de dizi boyunca nasıl geliştiğini görmek mümkün. Karakterinin üstüne çalışılmış bir karakter olduğunu düşünüyorum. Baskınlığını dizi boyunca hissedeceğimiz bir karakter ve en ufak sahnede olmasa bile yokluğunu hissedeceğimiz bir karakter. 

Octavia Blake:

Bu karakterin kendine has bir tarzı olduğunu söyleyebilirim. Octavia dizinin başından beri hep parlayacak olan bir yıldız havası veriyor ve son sezonlarda sonunda ışığını yakalıyor. Savaşçı, mücadeleci bir karakter. Onun doğrularıyla onun yanında olursanız hiçbir şeyden korkmanıza gerek yok. Fakat tam tersiyse…

The 100 Yorumu

  • Çatışmalar bütünü

Dizi boyunca bir çatışma göreceksiniz. İyi karşısında kötü, yeni karşısında ise eskiyi. Dizinin bu yönden kesin okları var diyebilirim. Fakat genel düşüncelerin aksine dizi yeniyi iyi eskiyi ise kötü olarak önümüze sermiyor. 

Dizinin vermek istediği mesaj aslında ikisinin birbiriyle sürekli bir çatışma dahilinde olsa bile birbirinin yerinin tamamen dolduramadığıdır. Bir sahnede teknolojik silahlar ile bir grup öldürülüyor fakat yine de o ilkel grup tamamen arkada bırakılamıyor. İnsanlar her ne kadar teknolojiyle iç içe olsalar da asla tamamen bir teknoloji insanı olmuyorlar. 

the 100

Şu anda bile her ne kadar çoğu şeyi teknolojik olarak halledebilecek olsak da tamamen bir geçiş sağlayamıyoruz. Çünkü aslında bizim hayatı kolaylaştıran şeyler bizim için kesinlikle iyi diyemeyiz. Önümüze bir word dosyası açıp oraya not alabilecekken bile önümüzdeki deftere not almayı tercih ediyoruz. Ve bu çelişki sürekli devam edecek gibi duruyor.

The 100’ü Kimler İzlemeli

The 100’da hem eski hem yeni her şeyi bulabilirsiniz. Bu nedenle tarihi film severleri de bir noktada tutacağını düşünüyorum. Fakat, genel olarak sürekli diziden heyecan bekleyen ve biraz da zamanımı alsın kısa olmayan bir dizi olsun diyenler bu diziye gönül rahatlığıyla başlayabilir.

Daha fazla dizi incelemesi için tıktık

-Pell

Pell
ily

Pell

Merhaba ben Pell. Her türlü yorumunuza ve önerinize açığım! Twitter adresimden bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir