Descendants of the Sun Konusu ve Yorumu

Merhabalar arkadaşlar bu hafta biraz eskilere ve anılara gidiyoruz. Beni uzun bir ara sonrası 2016 döneminde k-dramaya döndüren hala sık sık geri dönüp bir tur daha izleyeyim ben bu diziyi dediğim bir dizi var yorum tahtamızda : Descendants of the Sun

Descendants of the Sun Konusu

Descendants of the Sun ‘ı konu olarak en basit şekilde anlatmam gerekirse.: bir asker ve bir doktorun arasında gelişen aşk hikayesi. Aşk hikayelerinde oluşan engeller genel olarak bu iki mesleğin getirileri ile oluyordu. Bu sebeple izlenmeye değer bir hal alıyor dizimiz.

İkilinin tanışması ile başlayan ilk bölümde hem yeni tanışan çiftten hem de hikayenin ikinci ana çifti olan iki asker arası ilişkiyi de gözlemliyorduk. O çift zaten tutkularını ilk bölümden vurucu sahneler ile bizlere öyle kabullendirdi ki… Zaman zaman onlara ikinci çift demekten çok genel olarak hikayede 2 çift var şeklinde yorumlamanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

Bir çeşit hırsızlık olayına kayıtsız kalamayan iki askerimiz suçluyu yakalayıp, ilk yardım sonrası hastaneye gönderiyorlar. Fakat hırsızın karakterlerin birleşmesini sağlamak ve sonrasında hikayeye katılmak gibi bir görevi olduğu için askerlerden birinin telefonunu çalıyor. Bu çalınan telefon ile hem ana çift olarak bilinen çift hem de zaten var olan ikinci çift aynı hastanede bir araya geliyor. Hastanede bir araya gelişte çeşitli kişiler arasında geçmişte olan bağları da öğreniyor. Ve hikayenin dallanıp budaklanacak fazlasıyla konu birikimine sahip olduğunu görüyorduk.

Descendants of the Sun

Yan karakterlerin bile dizi konusuna katkısı öyle ince ayarda verilmişti ki… Onları izlerken normalde sıkılan kişilerin bile bu karakterlerin hikayesini izlerken sıkılmaktan çok merak edip ‘ahh keşke sahne gelse de bunun amacının ne olduğu öğrensek’ modunda izleyeceğine eminim. Dizimiz karakterlerine bakacak olursak;

Genel Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Descendants of the Sun Oyuncuları

  • Yoo Shi-Jin; Hikayemizin erkek başrolü. Canlandıran isim herkes tarafından bilinen Song Joong-Ki. Oyunculuğu hakkında eleştiri dahi kabul etmeyen bir aktör kendisi. Bir karakter ne kadar yakışabilir ise o kadar yakışmış Joong-Ki’ye.

Descendants of the Sun

Dizimizde bir yüzbaşını canlandıran Shi-Jin hem espri yapabilen hem vatansever hem de koruyucu tavrı ile sahneleri ve tavrıyla baştan sona kadar diziye rengini katmaya tam gaz devam etti. Çeşitli karakterler ile olan ilişkileri ile resmen karakterini iyice özümsetti. Ve zamanında bir ideal erkek sendromuna sebep oldu büyük bir topluluk içinde.

  • Kang Mo-Yeon: Dizimizin kadın başrolü olan Mo-Yeon, Song Hye-Kyo tarafından canlandırılıyordu. Hye-Kyo zaten Kore’de kendini bir yere kadar kanıtlamış sayılı oyunculardan biri idi. Oyunculuğuna edilecek bir laf olmayan Hye-Kyo Joong-Ki ile olan uyumuyla birlikte diziye ve karaktere inanılmaz bir uyum sağladı.

Descendants of the Sun konusu

İdealist olmaya yakın bir doktor olan karakterimiz.; dünyanın adaletsizlikleri ile idealistlik yolunda karşılaştığında bir yerden sonra vazgeçip mesleğini de sevdiği için yaptığını değil para kazanmak için yaptığını söyler hale gelmişti.

Kendisine hakaret olacak bir hareketi görene kadar sessiz kalan Mo-Yeon karşılaştığı bir durum sonrası alttan almayı bırakıp tepkisini gösteriyor. Bu tepki sonrası kendisine ceza niteliğinde bir ülke dışı sağlık ekibi yönetme görevi veriliyor. Ve orada karşılaştığı kötü ayrılmış olduğu dizi boyunca eşi olacak adam ile karşılaşıyor karakterimiz.

İkinci Çift

  • Seo Dae-Young: İkinci çiftin erkeği olan karakter dizide harp okulu mezunu olmayan ve gelebileceği mevkileri sınırlı olan bir askeri canlandırıyordu. Dizideki eşinin babası ise orduda yüksek bir konumda olunca yaşadıkları sorunların çoğu bu  sebeple oluşuyordu.

Descendants of the Sun yorum

Ama karakter olarak öyle güçlü bir yapısı vardı. Ki sevgisi çoğu zaman alttan alttan belli etmek zorunda kalan karakterimiz buna rağmen aşkını öyle geçirdi ki… İzleyenler olarak mutlaka bir kesimin bu ilişkiyi ana çift olarak bile görüyor diyebiliriz.

  • Yoon Myeong-Joo: Dizimizin ikinci bir çiftinin kızı olan karakterimiz ikinci çiftin ilişkisinde güçlü ve ısrarcı taraf oynuyordu. Çünkü kendisinin karşı gelmesi gerektiği taraf babası olduğu için daha rahat bir karşı gelme imkanı bulunuyordu. Ama bu ihtimale rağmen o kadar az bu duruma girebiliyordu ki… Askeri disiplini iliklerinize kadar izliyordunuz bu anlarda. Zaman zaman babasına karşı gelemediğinde çiftin ayrılıklarını izliyorduk.

Unutmadan kendisi orduda bir doktor olarak görev alıyordu. Askeri doktorluk yapan karakterimiz Mo-Yeon ile aynı tıp fakültesi mezunu olduğu için bu ikili arasında da geçmişe dayanan bir ilişki bulunuyordu.

BURADAN SONRA DİZİNİN SPOİLER İÇERİĞİ OLABİLECEK BİR YORUM SEGMENTİNE GİRİYORUZ. ONA GÖRE TAMAM MI DEVAM MI YAPACAĞINIZA KARAR VERİN İSTERİM.

Descendants of the Sun Yorumu

  • Bunu şimdi çok daha iyi anlıyorum: muntazam bir karakterler arası konu dağılımının olduğunu.

Tamam bir ana çift vardı. Ama görmek istediğimiz ve ilgi çekici hikayesi olan bir ikinci çiftimiz ve bunlardan başka bir sürü daha çeşitli çift bulunmaktaydı. Ve dizi bittiğinde ‘ahh ya şu karakterin olayını da çok kötü bitirdiler’ demedik. Çünkü gerçek anlamda inanılmaz bir sahne dağıtımı mevcuttu. Bu da hem yönetmenin hem de yazarın başarısı olarak görünüyor bana.

  • Yıl 2016 her yer ikinci erkek ile kaynıyor. Sen o karmaşa içerisinde ikinci erkek yapmak yerine sıfırdan ikinci bir çift oluşturuyorsun. Ve çiftlerin ayrılmasına sebep olacak başka konular bulmaya yöneliyorsun.

Bakın bu durum öyle azımsanacak bir adım değil. Kolaya kaçmak yerine mesleki sebepler ile çifti ayırmak. Onun için kafa yormaya karar vermek. Ve k-drama tabularını patır kütür yıkmak, çok büyük bir adım bir yazar için.

  • Descendants of the Sun genel olarak hem arkadaşlıktan hem yeni kurulmak üzere olan bir aileden hem de çeşitli insan ilişkilerinden ince detaylar ile bahsediyor.

Descendants of the Sun her karaktere güzel bir altyapı hazırlanmış şekilde karşımıza sahneler çıkarıyordu. Boşuna çekilmiş sahne hatırlamıyorum ciddi anlamda.

Genel Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Descendants of the Sun

kore dizisi konusu

  • Bu kadar övgüden sonra bir de bir eleştiri göndermek istiyorum.

Adamı öldü diye 1 sene gönder. Bir yerlerde acı çeksin, sonra tam mezar ayini yapılırken sevdiği kadının karşısına çıkar. Amma kaliteli bir sahne gerçekten gözlerim kanadı bu sahnelere olan inancımı korumak için.

Tüm dizi boyunca kaçındıkları tüm klişelere son iki bölüm tek tek yakalanmak inanılmaz bir hataydı. Kalan 14 bölüm hatırına bu hatayı o kadar büyük olarak görmemek istiyorum. Ama eleştirmeden de duramadım. Siz de bilerek girin isterim.

  • Bu arada şu bilgiyi de vermeden geçmek istemiyorum. Ana çift olan Joong-Ki ve Hye-Kyo gerçek hayatta da evelendiler. Ama evlilikleri uzun süremedi. Neden ayrıldıklarını öğrenmek gerçekten k-drama konusunda en merak dolu olduğum olaydır. Neden ayrıldınız açıklayın be Song-Song çifti?

Song Joong Ki karısı

Descendants of the Sun genel olarak benim adıma bir şaheserdi. Bir yoklama yaptım çevremde herkes aynı şekilde düşünüyor. Sendromlara ve çeşitli travmalara sebep olan dizi unutulmazlar arasında sağlam bir yere sahip olmuş.

Bu haftaki yorumumuz bu kadardı. Haftaya ki yorum da görüşmek üzere. Kendinize haftaya bugüne kadar iyi bakın dostlarım.

Daha fazla dizi incelemesi için tıktık

-Meya

Genel Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir