The Queen’s Gambit Konusu ve Yorumu

Eveeett herkese merhaba arkadaşlar. Bugün severek izlediğim ve bir çırpıda bitirdiğim bir Netflix dizisi olan The Queen’s Gambit ‘dan bahsedeceğim sizlere. Gerçekten içine girdiğiniz zaman yaşananları hissedeceğiniz yeri geldiğinde karaktere kızacağınız yeri geldiğinde üzüleceğiniz herkesin kendini yerine koyacağı bence mükemmel bir netflix dizisi.

Genel Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Sürükleyici bir dizi olan The Queen’s Gambit mini bir dizidir. 7 Bölümden oluşan bu netflix dizisinin her bölümü yaklaşık bir saat sürüyor. Eveet yeteri kadar heyecan yarattığımı düşünüyorum. O yüzden sizi daha fazla heyecandan sinirlendirmeden konuya giriyorum. Şov başlasın :)))

The Queen’s Gambit Konusu

The Queen's Gambit

16. yüzyılda yetimhanede yaşayan küçük bir kız olan Beth Harmon satranç konusunda gerçekten yeteneklidir. Fakat evlatlık edinilmesi ve kendi içerisinde gerçekten büyük sorunları olan bir aileye evlatlık verilmesi her şeyin dengesini değiştirir. Ama hayat o ki Beth çıkışı yine satrançta bulur. Ailesinin yanı sıra yaşadığı dönem sebebiyle bir kadın olarak satranç dünyasına girmeye çalışmak gerçekten zorludur. Müsabakalara katılan tek kadın olması sebebiyle zaten dikkatleri yeteri kadar üzerine çekmesi yetmezmiş gibi satranç konusunda göz ardı edilemez başarısı da onun tüm dikkatleri üzerine çekmesine sebep olur.

Satranç müsabakalarına katılıp gerçekten iyi paralar kazanmaya başlayan Beth ‘in ailesi bunu görünce ona destek olmaya karar verirler. Müsabakalardaki baskılar stres yetmezmiş gibi alkolik bir anneye sahip olmakta Beth ‘yi fazlaca yormaya başlar. Kasaba, şehir, bölge derken başarısı ülke sınırlarını aşan Beth hedefini de baştan belirlemişti zaten; ‘ Dünya Şampiyonu olmak ‘

Bu hedefi başta dalga konusu olsa da satranca o kadar farklı bir gözle bakan ve hayatının merkezine yerleştiren Beth kendisiyle dalga geçen insanları tek tek utandırmaya başlamıştı. Fakat satranca o kadar kendini kaptıran Beth hayatın akışından duygulardan hislerden kendini o kadar soyutlamış durumdaki hayatı sadece satrançtan ibaret hale gelir.

The Queen's Gambit izle

Babasından ayrılan annesiyle beraber seyahatlerine devam eden Beth kendinin aksine annesinin o kadar yoğun hislere sahip olmasını aşk yaşamasını yadırgasa da karşı çıkmaz. Fakat katılacağı bir müsabaka için gittiği otelde annesinin odasına çıktığında öyle bir manzarayla karşılaşır ki hayata bakışı her şeyi komple değişir.

Bir zamanlar ailesinden annesinden bağımlılıklarından yaka silken Beth artık kendi o duruma düşmüştür. Fakat çıkışı yine satrançta bulacaktır. En büyük hedefine adım adım ilerleyen Beth dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanır. Peki bundan sonra ne olacak ? Beth bağımlılıklarına esir düşüp bu fırsatı kayıp mı edecek ? Yoksa ömründe bir defa elde edebileceği bu fırsatı hakkıyla kullanıp şampiyon mu olacak ?

Oyuncular

  • Beth Harmon – Anya Taylor
  • Benny Watts – Thomas Brodie
  • Townes – Jacob Fortune
  • Vasily Borgov – Marcin Dorocinski

Site Yazarımız Jaze’nin Hazırlamış Olduğu Dizi Önerileri Yazısı için Buraya Tıklayın

The Queen’s Gambit Yorumu

The Queen's Gambit yorumu

JZTP ( Jazetel Zevk ve Tespit Puanı ) : 8/10

Evet arkadaşlar ben gerçekten keyif alarak tekrar izlermişcesine yazdım. Umarım sizler de aynı keyifle okur ve diziyi izleyip aynı duyguları yaşarsınız. Bu diziden sonra hepinizin içinde bir satranç aşkı ve merakı oluşacağına eminim. Bir satranç oyuncusu olarak bu oyunla gerçek karışımı aleme girmenize vesile olmak isterim ve keyif duyarım.

Neyse ben sizi daha fazla tutmak istemiyorum ki hemen diziye başlayın ve izledikten sonra yorularınızı yazın fikirlerinizi duymaktan keyif alacağıma emin olabilirsiniz. Ve ufak bir sır, dizi içerisinde sizi heyecanlandıracak bir aşk bulacaksınız 🙂 Şimdiden İyi Seyirler :))

Meri

Site Yazarımız Jaze’nin Hazırlamış Olduğu Dizi Önerileri Yazısı için Buraya Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir