Winx Efsanesi : Kader Konusu ve Yorumu

Uzun zamandır gündemde olup bu hafta yeni yayınlanan Winx Efsanesi Kader dizisinin konusunu ve yorumunu sizlerle paylaşacağım. Ben diziyi 2 günde bitirdim ama işiniz gücünüz yoksa 1 günde bile rahat bitecek bir dizi. 

Winx Efsanesi Kader Konusu

Orjinal adıyla Fate: The Winx Sage adlı netflix dizisi 5 genç perinin Öbür Dünya’ da yani Alfea‘ da büyücülük okulundaki maceralarını anlatıyor.

Dizi Yorumu

Konuyu kısa tutup direkt yoruma geçmek istedim çünkü söyleyecek o kadar şeyim var ki. Çocukça bir edayla yazdığım yoruma geçelim o zaman.

Dizinin Winx çizgi filminden uyarlama olduğunu biliyorsunuzdur. Zaten ilk günden fazlasıyla izlenmesinin sebebi de bu. Ancak Imdb puanı 5,8 olması lazım. Düşük olmasının sebeplerini inceleyecek olursak:

Asıl aradığım karakterler yoktu. Flora ve Tecna‘dan bahsediyorum. Flora yerine kuzeni Terra‘yı  koymuşlar. Ne alaka yani. Tecna‘nın lafı bile geçmedi. Zaten kızcağız hep dışlanıyordu. 

winx musa

Musa müzik perisiydi hatırlarsanız. Onun yerine empath olmuş. İnsanların duygularını vs. hissedebiliyor. Yani artık elini açıp ses bombası göndermiyor diyebiliriz. 

Trix

Trix’ i hatırlıyorsunuzdur. Icy, Darcy  ve Stormy‘ den oluşan cadı üçlüsü. Onun yerine hepsinin tamlaması olan Beatrix diye bir karakter koymuşlar. Abla güzel, fikir güzel ama yapımcılar sanki nasıl daha çok bütçeden kısabiliriz gibi düşünmüşler gibime geldi.

Prens Sky

Değineceğim bir diğer konu uzmanların hepsi yok. Sadece Prens Sky ve Riven var. 

Periye dönüşme sahneleri yok. Dönüşümlerini heyecanla izlediğimiz ve  periye dönüşmelerini bekleyen koca yürekli düşmanlarının bile hayal kırıklığına uğratacak şey ise: Kanatları yok. Parlak kıyafetleri hiç yok. Onu da evrim geçirmeye bağlıyorlar. Bence de kim uğraşacak iki saat kanat yapmakla değil mi(!) 

Çocukken fark etmediğim ama şimdilerde fark ettiğim bir şeyse Bloom ne kadar bencil bir karaktermiş be. Sinirlendim yine.

winx bloom

Ve Stella Solaria Prensesi, tahtın tek varisi bence bu karakter olmuş. Kesinlikle gerçek hali bu olurmuş en azından karakteristik olarak. Bir de Aisha olmuş bizim bildiğimiz adıyla Layla.

Bir de şaşıracağınız o kadar şey olacak ki neyse spoi vermeyeyim şimdi. Winx çizgi filminin ilk 2 veya 3. sezonlarının toparlanmış hali.

Netflix Klişeleri

Gelelim Netflix‘ in klişeleştirmiş olduğu şeylere. Her Netflix dizisinde olduğu gibi en az bir tane eşcinsel karakter var. Ot içeyim, içki içeyim illegal ne varsa onu yapayım diyen karakter var. Araya biraz cinsellik de serpiştirdik mi tamamdır.

Açık olalım bu diziyi kim izlediyse bunları beklemiyordu. Arka planda olmazsa olmaz olan masum bir aşk hikayesi de beklemiyordu. Bizim ehehe öpüştüler diye izlediğimiz çizgi filme Netflix’in eli değmesin zaten. 

Ya çizgi filmi yeniden yapacağım diye karakterlerin dış görünüşlerini vs eksantrik bir şey yapar; Yada yetişkinlere yönelik olsun diye katmadığı şey kalmaz.

Bazı şeylerin normalleştirilmemesi lazım. (Eşcinsellik gibi yönelimlerden bahsetmiyorum)

Mesela ot çekmek. Veya 16 yaşındaki bireylerin alkollü parti yapması. Ben bunlar gerçek hayatta olmuyor demiyorum. Oluyor ama 12 yaşındaki bir kullanıcı gidip çocuk kategorisinde izlemiyor. Yetişkin kategorisinde izliyor ve +18, +16 gibi yaş kısıtlamalarına uymadığını hepimiz biliyoruz. Ben bunları tamamen kısıtlamayın da demiyorum koyacağınıza koyun ama reşit olmayan rollerin bu tarz olayları gerçekleştirmesine karşıyım.

Demem o ki çocukluk masumiyeti ile izlediğim dizinin içine etmişsiniz. 

Daha söyleyecek bir çok şey var biliyorum ama spoi vermek istemiyorum ve bu yazının daha fazla konu dışına çıkmasına gerek yok. 

Bana ait diğer dizi yorumları için : Dizi İncelemeleri

Sağlıcakla Kalın!

 -Morosophist

Morosophist

Morosophist

Merhaba, ben Morosophist. 19 yaşımdayım. Genel olarak dizi ve film yorumlarımla tanınıyorum. Bunun yanında ürün yorumlarım ve çevirilerim de blogta bulunmaktadır. İstek, öneri ve sorularınız için twitterdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir