Alice in Borderland Konusu ve Yorumu – Japon Dizileri

Herkese karanlık saatlerde yazılan bir yazıyla merhaba demek istiyorum. Vizeleri bittiği gibi merak ettiği dizileri soluksuz izleyen benim gibiler için göz damlası önereceğim bir ara. Çünkü artık gözlerim yanma durumunu alışkanlık haline getirdi ; Alice in Borderland Dizi İncelemesi

Evet sevgili okuyucularım, öncelikle yazımın belli bir noktadan sonrası buram buram spoi kokmaya başlayacak. Diziyi izlemeden önce spoi yağmurlarına karşı önlem almak isteyebilirsiniz. Demedi demeyin.

Asya film dizi sektörüne kuvvetli bağlarla bağlandığım için senelerdir pek çok yapım izledim. Yani işleyişe az çok hakimim. Alice in Borderland Japonya yapımı, Imawa no Kuni no Alice isimli mangadan uyarlama ve henüz ilk sezonuyla oldukça dikkat çekmiş bir dizi diyebilirim. Japonya benzer konularda çokça dizi/filme sahip. Bu yüzden dikkatimi çeken ilk şey konusu değildi ne yazık ki. İzleme nedenimi diziyi hemen tanıttıktan sonra açıklayacağım okurlarım.

Alice in Borderland Konusu

2020 yılında yayına giren ve 8 bölümden oluşan Alice in Borderland, en basit haliyle bir hayatta kalma oyunları silsilesi.

Alice in Borderland

Henüz genç yetişkin adayı başrolümüz tam bir oyun bağımlısı ve sürekli kardeşi ile kıyaslanan bir tip. En yakın arkadaşları yine onun gibi hayata pamuk ipliklerle tutunan ve çabaları pek sonuç vermeyen insanlar. Bu üç arkadaş kendi hallerinde eğlenirlerken bir anda koca şehirdeki herkesin kaybolmasıyla oyuncu olarak girdikleri yeni bir dünyaya adapte olmaya çalışırlar.

 • Oyuncu kadrosu pek bilinen isimleri içermiyor bu yüzden daha bir sevdim diziyi.

Dizi Yorumu

Arkadaşlar buradan sonrası spoiler içerecek hatta spoi kelimesi eksik kalacak sonra kulaklarım çınlasın istemiyorum. Şimdiden uyardım.

Canım okurlarım, dizi oyunların işlenişi bakımından beni tatmin etti. Oyuncular genelde rahatsız olduğum abartılı tavırlardan kaçındılar ve konu 8 bölümde gayet güzel açıklandı.

Ana karakter Arisu ‘nun her bölümde olayı çözen kişi olması bir süre sonra rahatsız etmedi desem yalan olur. Orada ölümden kaçan tonla insan var ama nokta atışlarını tek bir kişiden duymak bir süre sonra sıktı beni. Ana karakter olmasına veriyorum bunu sadece. Onun dışında Arisu ‘nun arkadaşlarını kaybettiği sahne bana çok geçti. Oyunculuğu tatmin ediciydi.

Özellikle Karube ve diğerlerinin ölümü benim için çok şaşırtıcıydı. Ben kadının kurt olarak öleceğini ve kuzuların hayatta kalacağına emindim neredeyse. Çünkü oyun duygulara karşıydı. Ah benim canım Karube’m… Kendisini şu an oynamakta olduğu dizi sayesinde tanımıştım ve diziyi de onun vesilesiyle izlemiştim…

Alice in Borderland

Neyse ikinci başrolümüz Usagi, çok şükür ayak bağı olan naif görünümlü vasıfsız kızlardan değildi. Hatta yetenek olarak Arisu‘yu da solluyordu. Dizideki herkesin biraz biraz gerçek hayatlarını öğrenirken en çok bu kızımızdan etkilenmiştim.

Alice in Borderland oyuncuları

Beach denilen yer bana en başından beri kurtuluş noktası olarak gelmiyordu. Yani oyuncu olsam oradan uzak dururdum ama dizinin devam etmesi gerek arkadaşlar, illa gidilecekti oraya.

 • Boss Bey‘in dediği her şey kafamda saçmalık olarak kalmış bu yüzden ona fazla değinemiyorum. Sadece o kadar insanın ona itaat etmesinde var bir hikmet deyip geçelim.

Bölümleri izlerken fark ettim ki bulmacaları çözmek gerçekten mümkün. Ampul bölümünde Arisu konuşana kadar olayı çözünce fark ettim bunu. Yani esas amaç ölüm değil, oyunların devamı.

Beach’te yer alan neredeyse kimseyi sevemedim ne yazık ki. Özellikle (aşağıda) beyaz saçlı oğlan ve yanında gezinen kızımız beni illet etti. Sürekli baygın bakışlarla insanları aşağılıyor ama iş kendini göstermeye geldiğinde ortadan kayboluyor bu çocuk. Kızın ise hikayesinden etkilendim ama onunla da dövüş sahnesine kadar pek iletişimimiz olmadı. Keşke bir iki olayda daha kendini gösterselerdi.

japon dizileri

Militanların başkanı olan ağabeyimiz yine kendini zor sevdiren karakterlerden biri oldu benim için. Gösteremese de duyguları var ve canı yandığı için düşünmeden hareket ediyordu.

 • Son oyunda cadının ölen kız olacağını ilk saniyede anlamıştım çünkü oyunlar hakkında şunu fark etmiştim; istemiyor sonuca en kısa yolu istiyor.

Alice in Borderland

 • Kurpiye Olayı

Kurpiye olayını aslında anlamamız gerekirdi. Sadece o kızın kurpiye olduğunu anlayamamıştım ve çok şaşırdım bunu itiraf ettiğinde de. Dizi ikinci sezon için harika bir sonla haber verince ben anında ikinci sezon haberleri aradım fakat ne yazık ki henüz bir haber yok.

Bu arada Beach’te yer alan ablamızın kurucularla bağlantılı olmasına şaşırdım diyemem çünkü cadı oyununca hiç ortaya çıkmamıştı. Bu güzel dizi için kime teşekkür edeyim bilemedim, ben de sırf sevdiğim için Karube’ye teşekkür ediyorum. Huzurla uyu sarışın Kurosawa’m…

Diziye 10 üzerinden 7 veriyorum. 1 puan Arisu, 2 puan ise bayık oğlan ve yıllarca ot gibi yaşayıp bir günde Samurai Jack olan çocuklardan kırıyorum.

Belki sevdiğim dizi filmleri yorumlayabilirim yine. Umarım yorumlarımı beğenmişsinizdir. Dizinin Netfix ‘te olmasının stratejik bir karar olup olmadığını yorumlarda tartışabiliriz.

Herkese bol bol sıcak çay bulabilecekleri günler diliyorum. Ben muhtemelen oyumu sıcak çikolatadan yana kullanırım. Haftaya görüşmek üzere, vizeleri, sınavları olan herkese başarılar. Öptüm…

-ごきげんよう , Gamze.

Daha fazla dizi incelemesi için buraya tıklayın.

Gamze

Gamze

Henüz kitabi bilgilerin dışına çıkamamış, hayatı başkalarından dinleyen biriyim ben. Ben Gamze. Psikoloji öğrencisi, gelecekten korkan, gelişmeyi, geliştirmeyi seven benim. Çevirmenlik de yaparım ama keyfi şeyler, onda bile kendime yeterince güvenemem. Yıldızları severim, yıldız gibi parlayan insanları da. Umarım siz de beni seversiniz çünkü dediğim gibi, ben zaten yıldızları seviyorum.

3 thoughts on “Alice in Borderland Konusu ve Yorumu – Japon Dizileri

 • 28/01/2021 tarihinde, saat 21:22
  Permalink

  Chishiya hakkında çok zıt taraflarda duruyoruz şok oldum okuyunca ahahaha.
  Keyifli okumalar ve izlemeler?
  not: Ben Chishiya’yı çok sevmiştim be hjgdhffd

 • 28/01/2021 tarihinde, saat 23:15
  Permalink

  Ay Chishiya tam bahsettiğimiz biri gibi ya çok seviliyor ya hiç sevilmiyor ortasi yok shshdhdh Belki mangasında seveceğim bir karakter olabilirdi fakat dizide herkes sona gelince elleri cebinde ortaya çıkıp ben biliyorum havalarında gelince bi deliriyordum shdjfj

  Yorumun için çok teşekkür ederim ♡♡

 • 18/11/2023 tarihinde, saat 18:20
  Permalink

  Chishiya’yi ben cok sevıyordum nıye oyle dedınız kı sımdı????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir