Van Helsing Konusu ve Yorumu – Fantastik Bir Dizi

Van Helsing Dizi Eleştiri ve Yorumu

Van Helsing beni sürekli sinirlendiren ve bunu neden yaptınız diye sorgulatan bir dizi oldu. İnişli çıkışlı bölümler ve sezonların ardından sonunda diziyi bitirebildim.

Van Helsing Konusu

Dizinin konusu Netflix ’te “Vanessa, üç yıl komada kaldıktan sonra vampirlerin istila ettiği bir dünyaya uyanır. Artık o ve hayatta kalan bir avuç insan yaşamları için savaşmak zorundadır.” Şeklinde yazılmış.

Dizi her ne kadar sizi deli etse de bırakamıyorsunuz. Gerek merak duygusu gerek nefret ettiğiniz karakterin ölümünü görme isteği… Sizi diziye bağlıyor.

Diziyi izlememe en büyük katkısı olan 2 karakter:

Vanessa

Karakterleri sevdim sevmesine ama şunu söylemeliyim ki diğer dizilerde gördüklerim gibi iyilik meleği başroller olmadıkları kesin. Vanessa’dan nefret ettiğim çok fazla olay yaşandı. Ama fark ettim ki benim ondan beklentim farklıymış, o en başından beri böyle bir karakterdi.

Axel

Yani siz de acımasız bir başrol görmeye hazırlansanız iyi olur. Axel ise çok sempatik ve diziyi yumuşatan bir karakter, sevmemek mümkün değil gibi.

Van Helsing Dizi Yorumu

Diziye fantastik dizi arayışlarım içinde rastlayıp bir şans vermek istedim. İyi ki de vermişim çünkü hayatımda uzun süre yer eden bir dizi oldu ve bitirebilmem de dizinin sürükleyici olduğunu gösteriyor.

Baştan uyarayım, dizi çok fazla kan ve şiddet içeriyor.

İlk sezon vasat bir zombi dizisi tadında pek sarmadan kendini izletiyor.

İlk bölümlerinde sıkılıp devam etmek istemeyebilirsiniz, ama sevmediğiniz kısımları hızlandırarak veya atlayarak izleyebilirsiniz. Zira ben Dimitri’nin çoğu sahnesini atladım ve pek bir şey kaybetmedim.

Diğer diziler başta heyecanlı gidip sonradan sıkmaya başlasa da Van Helsing ’te böyle bir durum ile karşılaşmadım. Hatta giderek daha heyecanlı bir hale geliyor ve her sezonda sizi daha farklı konular bekliyor. Kendini tekrarlayan olaylardan ibaret değil, dizi sürekli kendini geliştiriyor.

fantastik dizi

Dizideki yaratıklar zombi değil, vampirler. Düşünüp karar verebiliyorlar. Bu sebeple çok daha tehlikeliler, aynı zamanda kurtarılabilirler.

Başta diziyi anlamak zor, çok fazla karakter ve vampir türü kafanızı karıştırabiliyor. Ama çok kısa şekilde spoiler vermeden bu vampirlerin soyları aslında dünyada var olduğunu ve Vanessa karakterinin bu vampirlerle bir bağlantısı olduğunu söyleyebilirim.

Bu vampirlerin birden yayıldığı güne “rising” Türkçe çevirisinde ise yükseliş diyorlar. Vampirlerin yükselişi olsa gerek.

The Walking Dead

The Walking Dead ile istemeden de olsa bu diziyi sürekli karşılaştırdım. TWD’i çok severek uzun süre izlesem de bir süre sonra olayların tekrarı ve sevdiğim karakterlerin ölmesi sebebiyle diziyi bırakmıştım. TWD aksine dizide bir “cure” yani tedavi bulunma ihtimali var ve bu da size diziye devam etmeniz için bir sebep veriyor.

Spoiler olmayan bir yazı olacağı için çok fazla bilgi veremiyorum. Ama her sezonda karakterlerin gelişimi ve beklenmedik karakterlerin öne çıkışını göreceksiniz. Vanessa ile birlikte gerçekleri öğrenmek için uzun bir yolculuğa çıkmanız gerekecek. Sezonlar ilerledikçe dizide daha da ilginç karakterler ve yaratıklar bulunacak.

fantastik dizi önerileri

Dizide bazı mantık hataları ya da seyirciye aktarımda eksiklikler olduğunu düşünüyorum.

Ben yazsaydım şöyle yapardım düşünceleri hep kafamdaydı. Hatta son sezonda baya bir sinirlenebilir, çoğu bölüm sonunda “bu neydi şimdi” diye kalabilirsiniz. Ama 4 sezonu da izleyip bitirmiş biri olarak, birkaç bölüm için diziye kötü deyip atmak haksızlık olurdu. Beni etkileyen ve “cidden fantastik ve kaliteli” diyebileceğim bir diziydi.

van helsing dizi incelemesi

Benim düşüncelerim bunlar, siz de diziyi izlediyseniz ya da izlerseniz düşüncelerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın. Gerçekten ne düşünüyorsunuz merak ediyorum, birlikte tartışalım.

-Hapitch

Daha fazla dizi incelemeleri için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir