Amnesia Memories Otome Oyunu Konusu ve İncelemesi

Herkese merhaba! İlk yazımda efsaneleşmiş 2011 yapım otome oyunlarından birini konuşalım istedim: Amnesia Memories .

Animesini izleyip beğenmediyseniz sorun değil, oyunu çok daha derin ve eğlenceli ilerliyor!

Amnesia Memories ’i ise Store’larda ve Steam’de rahatlıkla İngilizce olarak bulabilirsiniz.

Fakat ne yazık ki devam serileri olan Amnesia Later (2012), Amnesia Crowd (2013), Amnesia World (2014)henüz İngilizce çeviriye sahip değiller. 

Amnesia Memories

  • Ses ve Görsellik

Açılış müziği dahil, tüm müzikleri ve seslendirmeleri inanılmaz güzel ve her sahneyi iliklerinize kadar hissettirmekte oldukça başarılı. CG dediğimiz oyun içi resimlerse kaliteli olduğu gibi bir de bir olay olduğunda tasvir edilen o anı kafamızda kurmaya çalışmak yerine anda kalmamızı  sağlıyor.

Mini Oyunlar Eşliğinde Mini Bir Ara!

Amnesia Memories  ana hikayeye geçmeden önce oyuna renk katan, yaşanılan dramaya bir ara vermek istediğimizde uğrayabileceğimiz mini-oyunlarını övmek istiyorum. Oyundaki erkeklerden birini seçerek tamamen eğlencesine onlarla Japon usulü taş-kağıt-makas ya da masa hokeyi oynayabiliyoruz.

Oynarken karakterlerin seslerini ve görüntülerini görebiliyor onlarla rekabet etmenin heyecanını yaşayabiliyoruz ki bu diğer otome oyunlarına kıyasla açık ara en güzel düşünülmüş mini-oyun bana göre.

Amnesia Memories Konusu

Gelelim hikayemize; 1 ağustosta bazı sesler duyuyoruz, gözlerimizi açınca Orion isimli konuşkan ve çok sevimli bir “ruh” ile karşılaşıyoruz.

Orion

Hafızamızı kaybettiğimizi ve bu hafıza kaybına kendisinin sebep olduğunu, geri kazanmamızda da yardımcı olacağını söylüyor. Genellikle kızımızın pek fikri olmuyor, hafızasının yokluğuna da verebiliriz bunu ama endişelenmeyin! Orion son derece samimi yorumları ve desteğiyle yanımızda kalıp bu açığı kapatıyor.

Öncelikle oyunun bize verdiği bir isim yok yani Orion adımızı sorunca kendimiz bir isim ayarlıyoruz.

Kızımıza genel olarak Heroine yani kahraman denmesinin sebebi tam olarak da bu. İsmimizi kendimiz seçtikten sonra -tabii benim seçimim her zamanki gibi Daisy oldu heheh- Orion, bize “doğru hissettiren” bir dünyayı seçmemizi istiyor. Her dünyanın farklı işleyişi olsa da bazı benzerlikler de var.

Waka

Örneğin çalıştığımız kafenin yöneticisi her dünyada farklı bir kişiliğe sahipken yakın kız arkadaşımız her dünyada Sawa adında çok tatlı bir kız. Yan karakterlerle oyun daha da ilgi çekici hale geliyor.Hatta yok artık diyebilirsiniz ama yöneticinin route’unu isteyenler bile var.

Sawa♥

Daha sonra, oyun bizden gitmek istediğimiz dünyayı seçmemiz için seçeneklerle dolu bir ekran veriyor.

Benim için oynayacağım dünyayı seçmek kolay oldu çünkü animesini çoktan izlemiş ve fikir sahibi olmuştum. Ama siz hangi dünya kime ait bilmeden oynamak isterseniz aşağıya bakmayın.

Dikkat! Buradan sonrası SPOILER içerecek.

Seçebileceğimiz Dünyalar ve Route’ların Hikayeleri

Dünyaların her biri bizi aynı karakterlerle farklı şekilde süregelen bir evrene götürüyor. Hepsini oynadıktan sonra ise Joker Dünyasını açmaya hak kazanıyoruz. Oldukça gizemli,öyle değil mi? Shin-Toma-Kent-Ikki sıralamasıyla oynamanızı öneririm.

Kupa Dünyası Shin

Maça DünyasıIkki

Sinek DünyasıKent

Karo DünyasıToma

Kupa Dünyası Shin

Benim ilk tercihim tsundere karakterlere olan sevgimden dolayı  Shin’di.  Fakat route’u farklı bir sebepten beğendim. Route boyunca dedektif gibi gizemleri teker teker açığa çıkarmaya çalışıyoruz! Benim gibi dedektif hikayelerini seviyorsanız eminim bu route sizi de çok memnun edecek.

Diğer bir karakter olan Toma gibi Shin de çocukluk arkadaşımız. Belki de daha fazlası… Bizi Toma kadar şımartmasa da onun için değerliyiz ve bize bunu hissettirebiliyor.

Hastanede uyanan kızımızın odasına pat diye girdikten sonra hala uyuyorsan uyandırayım diyip pat diye öpünceyse anlıyoruz ki bu çocuk bizim erkek arkadaşımız.

Shin bizden küçük olsa da bizden daha zeki ve her zaman bizden bir adım önde olduğu kesin olan bir karakter. Hafıza kaybı yaşadığımızı ne kadar çaktırmamak için uğraşsak da hemen anlıyor. Geri gelmesi için yardım etmeye bile başlıyor.

Tabii bu da tatlı, romantik sahneler veriyor bizlere. Çalıştığımız hizmetçi temalı kafede nasıl davranmamız gerektiğine dair prova yaptırırken kızarıp bozardığı tatlı sahne için bile bu karaktere bir şans verebilirsiniz.

Ne kadar arada sinir bozucu konuşsa da bize ne kadar değer verdiğini ve ne kadar güzel bir kalbi olduğunu zamanla kızımızla birlikte görebiliyoruz.

Shin’in buradaki yüz ifadesini göremediği için neredeyse Daisy için üzüleceğim.

Kahramanımızın hafızasını kazanmaya çalışmak bir yana bir de geçirdiği kazaya kimin sebep olduğunu bulmamız da gerekiyor. Kaza gecesi ne oldu da kızımızın kafasında yaralar var ve bunun sorumlusu kim? Shinle kafa kafaya verip dedektifçilik oynuyoruz route boyunca. Kim olduğu büyük bir spoiler olduğu için yazmayacağım ama öğrendiğim an neredeyse Daisy ile birlikte ağlayacaktım.

Amnesia Memories’i Dikkatli Oynayın!

Dikkatli oynayın çünkü kötü sonları çok korkunç! İyi ve normal sonlarıysa içinizi eritecek cinsten bir route.

Maça Dünyası Ikki

Amnesia Memories game

Amnesia Memories oyunundaki tüm kızların peşine düştüğü, dışarıdan playboy gibi görünen bir karaktere gelelim.

Ikki, gözlerine bakan kızları anında kendisine aşık edebilme gücüne sahip yakışıklı bir beyefendi. Peki ya kahramanımız neden ondan ve gözlerinden etkilenmiyor? Hafıza kaybından dolayı mı yoksa başından beri böyle miydi?

Ikkinin kızlardan oluşan hayran kulübü bile var ve tabii ki bu kızlar ve kulübün  başkanı Rika, route boyunca bizim için baş belası olacak türden karakterler.

Ikki yakışıklı olması bir yana “elle oynanan her oyunda başarılı” bir karakter. Yani çocukların hepsinin toplanıp oyun oynadığı sahnelere geldiyseniz çok eğleneceğinize eminim.

Mystic Messenger Zen’den hoşlananların favorisi olacağını düşünüyorum. Nazik, centilmen ve etrafındaki kızların ilgisine alışık, kahramanımızın ona ilgili olmadığını görünceyse ilgisini çekmeyi başarıyoruz.

Ikki kızımızı kendisine 3 ay içinde aşık etmeye çalışıyor ve bu sayede tatlı romantik sahnelere kapı açılıyor. Hayran kulübünün çıkardığı problemler bir yana bir de kızımızın babasıyla ilgili problemleri, ikilimizin birbirlerine zamanla aşık oluşları eşliğinde çözmeye çalışıyoruz.

Amnesia Memories
Bir insanın sesi bile yakışıklı olabilir mi, sorusuna cevap olmak için var sanki bu karakter.

Ikkinin tatlı sözleri ve gece aramaları midenizde kelebekler uçurabilir,şimdiden uyarıyorum. İyi ve normal sonları çok tatlı olsa da kötü sonlardan kaçınıp hayatta kalmaya çalışmak zorunda olduğumuz bir route. Kötü sonları diğerlerininki kadar ürkütücü olmasa da siz yine de almaktan kaçının derim ben.

Sinek Dünyası Kent

Amnesia Memories

Açıkçası ben diğer herkes gibi ön yargılıydım ve bu route’u istemeyerek, Jokere ulaşmak için açtım ama o kadar güzeldi ki ve beğeneceğimden o kadar habersizdim ki.

Başlarda olaysız ve sıkıcı görünse de sonradan anlıyorsunuz ki mükemmel bir route. Kahramanımızın matematikten bir şey anlamamasından sebep özel derse ihtiyacı oluyor ve bu şekilde yakınlaşmaya başlıyorlar.

Kent öyle görünmese de aslında çok duygusal biri. Çok zeki olsa da romantizmde pek iyi değil, iyi niyet ve dürüstlükle söylediklerini kahramanımız kabalık olarak gördüğü için başlarda aralarında anlaşmazlık hakim olsa da sonralarda aralarındaki yanlış anlaşılmalar teker teker çözülüyor ve karşımızda bambaşka tatlı birini buluyoruz.

Amnesia Memories

Flörtleşme konusunda başlarda ne yazık ki hiçbir fikri yok ve bu bizi bazı komik anlara sürüklüyor.

Romantik anlamda ne yapacağını başlarda yakın arkadaşı Ikki’den öğrenmeye çalışması, başımızı okşamaya çalışırken ki debelenmeleri çok komikti.

Ayrıca route’u daha güzel hale getiren bazı ayrıntılara da değinmeden geçemeyeceğim… Orion’u görmese de onunla bizim aracılığımızla onunla konuşan, ebeveynleriyle tanıştıran, bize matematik soruları ve bulmacalar hazırlayan tek karakter.

İyi sonu çok tatlı, normal son iyi son kadar değil ama o da iç ısıtıyor. Kötü sonların hepsi çok korkunç değil ama aralarında bir tanesi var ki… Kabuslarınıza konu olabilir.

Karo Dünyası Toma

Çocukluk arkadaşlarımızdan bir diğeri. Diğer route’larda korumacı büyük abi modeliyken burada aşırı korumacı erkek arkadaş modeli. Bu route yanlış anlaşılmalar silsileleriyle dolu olsa samimi ve sürükleyici ilerliyor.

Hep kız yandere gördükten sonra Tomanın yandere olduğunu görmek başta beni şaşırtmıştı ve bundan pek hoşlanmamıştım. Route sonlarına doğru eğer doğru yanıtları verirseniz bir problem kalmıyor, inanın bana.

Ikkinin fanları maalesef burada da başımıza bela oluyor fakat bu defa farklı olarak bir kalkanımız var: Toma. Bu route’da o bizim sorunumuzu çözmeye uğraşırken biz de hafızamızı ve Tomanın yanlış anlamalarını toparlamaya çalışıyoruz.

Duygusal sahneler kadar gerilim içeren sahnelerle dolu olan bu route’un iyi sonu diğerlerininki gibi çok güzel.

Japonyada göre en sevilen karakter kendisi.

En korkutucu kötü sonlarsa bu karaktere ait. Normal sonunu herkesin beğeneceğini düşünmüyorum.

Joker Dünyası Ukyo

Amnesia memories

Son olarak gerçek route olarak da bilinen, Joker Route. Diğer route’ları oynamadan ulaşamayacağımız ve bunun bir nedeni olan route. Tüm hikayeyi tamamlayan parçaları bu route’da buluyoruz.

Ukyoyla diğer route’larda sıkça karşılaşıyoruz ama gerçek kişiliğini kendi route’u gösteriyor bize. Şefkatli, temiz kalpli, bizim için her şeyi yapabilecek biri.

Amnesia memories

Diğer routelardaki garip hareketlerinin sebeplerini ve kalp kıran hikayesini öğrendikçe duygu seline kapılıyoruz. Kişilik bölünmesi olduğu için arada çok korkutucu bir Ukyo geliyor karşımıza,o anlarda doğru kararı vermezseniz çok tehlikeli durumlarda bulabilirsiniz kendinizi.

Öyle bir noktaya geliyoruz ki üzerine düşünmek için yavaş yavaş oynadığımı hatırlıyorum. Büyük resmi görünce biraz üzüleceksiniz, orası kesin. Ses tonu bile sizi hüzne boğabilir.

Amnesia memories

İyi son oldukça tatmin edici, kalbinizi pır pır edebiliyor, tüm sorularınızı da yanıtlıyor. Normal sonu almayaysa kalbim dayanmadı. O sonu almadan oyunu bitirmiş saydım ben kendimi. Olayların sebebini öğrenince en gerilim dolu bulacağınız kötü sonlar kafanızda birden en hüzünlüye dönüşebilir.

Her şeye rağmen onu affedebilecek misin?

Sonuç olarak,

Fazlasıyla eğlenceli ve tüm duyguları aynı anda yaşatabilen keyifli bir oyun. Etkisinden çıkmak zaman alabilir.

Öneriyor muyum sorusuna gelirsek… Kesinlikle ve kesinlikle öneriyorum.

-Daisy

One thought on “Amnesia Memories Otome Oyunu Konusu ve İncelemesi

  • 13/03/2021 tarihinde, saat 21:51
    Permalink

    Çok güzel anlatmışsın oyuna doğru koşmaya ikna oldum!!!:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir