Death Note Konusu ve Anime İncelemesi

Hiç zahmet etmeden birisini öldürmek ister miydiniz? Mesela, elinizde bir defteriniz olsun ve adını yazdığınız kişi ölsün. Hiç eğer böyle bir şey olsa işler nasıl giderdi merak ettiniz mi? Eğer şimdiden içinizde sorular filizlendiyse Death Note size göre demektir.

Kısaca Death Note ;

 • Sezon: 1
 • Bölüm: 37
 • Bölüm süresi: ortalama 24 dakika
 • Tür: Gizem, gerilim

Death Note Konusu

Animenin isminden de çıkarılabileceği gibi anime bir defter ile alakalı. Fakat, bu defter sıra dışı bir defter. Bu deftere adını yazdığın kişi ölüyor. Sadece öldürmekle kalmayıp nasıl, ne zaman öleceğini bile seçebiliyorsunuz. Ama asıl olay bu defterin Light Yagami diye bir çocuğun eline geçmesiyle gerçekleşiyor. Light üstün zekasını kullanarak herkesi parmağında oynatıyor. Ve, kendi ideallerine uygun bir dünya yaratmaya çalışıyor.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Death Note Anime İncelemesi

Death Note konusu çok özgün olan bir anime. İlk bölümler su gibi akıp geçiyor. Light’in ustaca yaptığı hamleler, her şeyin tam planladığı gibi gitmesi fakat bunu izleyicinin izlerken bilememesi insanı ekranda tutuyor. Küçük bi çocuk elinde bir defter ile kocaman adamları oynatıyor. İzlerken empati yapabileceğiniz çok fazla olay yaşanıyor. Anime hep doruk noktasında gibi ilerliyor. Sürekli yeni bir olay çıkıyor ve bu olay gerçekten tahminlerin çok dışında oluyor.

death note

Ölüm melekleri de animede ayrı bir yere sahip. Ki, aslında ölüm melekleri animenin konusunu başlatıyor. Bir ölüm meleği olan Ryuk death note’u düşüyor. Ölüm meleklerinin bakış açısından da olayları değerlendirebiliyorsunuz. Özellikle, bir ölüm meleği Ryuk’un nasıl eğlendiğini görmek sizi de eğlendiriyor.

Olumsuz olarak, animenin yarısından sonra anime beni biraz sıkmaya başladı. Sürekli bir doruk noktası olması güzel olsa da bir süre sonra can sıkabiliyor. Tam bir olayın olduğuna inanmışken tam tersi çıkıp sizi şok edebiliyor. Ve, sonlarının biraz fazla uzatmak için çabalandığını hissedebilirsiniz.

Death Note Anime Karakterleri

death note izle

Death Note’da iki önemli karakter var: Light ve L. İkisi de eşsiz karakterler ve animeyi orijinal yapıyorlar.

 • Light Yagami

Bizim ana karakterimiz. Light iyi mi yoksa kötü bir karakter mi sizi büyük bir çelişkiye sokuyor. Aynı, animedeki herkesi soktuğu gibi. Light’in azimi ve kendi prensiplerinden şaşmaması izleyiciyi tüm anime boyunca şaşırtıyor. Tam işte sonunda vazgeçti ve olay çözüldü dediğiniz anda aslında Light’in planının tam da istediği gibi işlediğini öğreniyorsunuz. İzlediğim animelerde beni en çok şaşırtan karakterlerden biriydi Light. Ve, üzerinde kafa yorulduğu belli olan bir karakter olduğunu düşünüyorum.

 • L

İşte bizim tamamen iyi adam diyebileceğimiz adam. L asla anime boyunca çizgisinden şaşmıyor. Ve, Light’ın aksine bunu açıkca sergiliyor. L’in zekası anime boyunca sizi etkileyeceğinden emin olabilirsiniz. L’in en çok o kuşkucu havası izlerken hoşuma gitmişti. Kendine has davranışlar sergileyen eşsiz bir karakter.

Death Note Kim İzlemeli?

Gizli saklı olayları seven, polisle bir çocuğun nasıl tek bir defterle mücadele ettiğini görmek isteyen insanların bu animeyi izlemesini öneririm. Sonlara doğru biraz bunaltsa da izlediğinize pişman olmayacağınız klasik bir anime olduğunu düşünüyorum. 

Daha fazla anime incelemesi için tıklayın.

-Pell

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Pell
ily

Pell

Merhaba ben Pell. Her türlü yorumunuza ve önerinize açığım! Twitter adresimden bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz <3

2 thoughts on “Death Note Konusu ve Anime İncelemesi

 • 06/04/2021 tarihinde, saat 14:04
  Permalink

  Bunu izledim ve Jaze bu anime hakkinda ne yazmıştır diye düşünüp gelip okudum

 • 06/04/2021 tarihinde, saat 17:29
  Permalink

  İnceleme yazısı Pell’e ait. İzleyeli uzun zaman olduğu için eksik kalmaması adına bir inceleme yazısı yazmamıştım. Ama Pell harika bir şekilde animeyi yorumlamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir