Anna Breslaw Hepinizden Tiksiniyorum Kitap İncelemesi

Anna Breslaw Hepinizden Tiksiniyorum Konusu ve Kitap İncelemesi

Hepinizden Tiksiniyorum Arka Kapak

Gerçek hayata ayak uyduramayanlardan mısınız?

Scarlett Epstein’la tanışın‚ internette hayran kurgu yazarları topluluğu arasında tanınmış bir isim ve Melville Lisesi’ndekilerin gözünde bir hiç. Yalnızca iki (sayıyla “2”) gerçek arkadaşı var: Son derece utangaç ve sinir bozacak kadar güzel bir kitapkurdu olan Avery ile muhtemelen keçileri kaçırmış‚ yetmiş üç yaşındaki komşusu Ruth.

En sevdiği dizi sona erdiğinde ve uzatmalı aşkı Gideon onun evreninden kopup Popüler Çocuklar’ın karanlık ve uzak gezegenine sürüklendiğinde Scarlett‚ huzuru hayran kurgularında bulur. Ancak bu kez ele aldığı karakterler‚ en sevdiği dizinin muhteşem yakışıklıları değil‚ okulundaki gerçek öğrencilerdir.

Scarlett‚ onlar hakkındaki düşüncelerini öğrendiklerinde olabilecekleri hiç hesaba katmamıştır… ta ki dramatik bir olaylar zinciri sonunda‚ kaleme aldığı öykülerden bambaşka bir gerçeklik ortaya çıkana ve hem internetteki hem de gerçek hayattaki ilişkilere yaklaşımını kökünden değiştirene dek.

Hepinizden Tiksiniyorum Konusu

Anna Breslaw Hepinizden Tiksiniyorum

Boşanmış bir anne ve babanın çocuğu olan Scarlett, büyürken de sorunlarla uğraşmaya devam eder. Fakirlik içinde büyürken annesinin okuldaki zengin çocuklarının evine temizliğe gitmesi, Scarlett ile okuldakilerin dalga geçmelerine neden olur. Olabilecek her türlü kötü muameleyi görür. En yakın arkadaşı Avery‘nin ablası Ashley ona en kötü davrananlardan biridir. Avery‘nin ailesinin Scarlett‘i çok sevmesini kıskanan Ashley, her fırsatta ona zorbalık yapar.

Scarlett, bir internet sitesinde en sevdiği dizi üzerine hayran kurgu hikâyeleri yazmaya başlar fakat dizi sona erdiğinde yeni bir kurgu oluşturması gerektiğini düşünür. Yeni kurgusu için çocukluğundan beri aşık olduğu Gideon‘u ana karakteri yapmaya karar verir. Ashley‘i de bir robot olarak ekler. Okuldaki diğer insanları da eklediği bilim kurgu(?) hikâyesi oldukça ilgi görmeye başlar.

Babası da kendisi gibi yazar olan Scarlett, onun imza gününe gittiğinde onu çok derinden üzecek bir şey öğrenir. Babası boşandıktan sonra evlenmiş ve ikinci bir çocuk sahibi olmuştur. Scarlett bunları görmezden gelmeye çalışır ama babasının kitabında yazanları öğrendikten sonra yerle bir olur.

En yakın arkadaşlarından biri olan 70 yaşındaki karşı komşusu Ruth‘un da onu yalnız bırakması Scarlett‘i dibe çekmeye başlar. En son darbeyi ise yazdığı hikâyeden TÜM okulun haberi olmasıyla alır.

Hepinizden Tiksiniyorum Kitap İncelemesi

Kitap Hakkında Yorumum;

Kitaptan nefret etmekle, kitabı çok sevmek arasında kaldım. Aslında bazı konularda kendimi Scarlett ile özdeştirdim fakat çoğu konudaki saçmalıklar beni kitaptan biraz soğuttu. Özellikle Scarlett‘ın yazdığı hikâyedeki robot kısmı bana çok uzak.. Herhangi bir hikâye yazma sitesinde okuyabileceğiniz basit bir kurgudan ibaret. Kitabın büyük bir kısmını kaplayan bir şeyin daha düzgün yazılmasını isterdim sadece.

Scarlett ve Ruth‘un arkadaşlığı o kadar güzel işlenmişti ki.. Ruth kitaptaki en eğlenceli karakterdi galiba. Gideon‘u çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Klasik popüler olmaya çalışan silik bir tip fakat Scarlett ile olan bağı gayet güzeldi.

Aslında kitap birden çok toplumsal konuya değiniyor fakat üzerinde çok durulan kısmın-yani Scarlett‘in yazdığı hikâyenin saçmalığı bu kısımları görmenize biraz engel oluyor. Kitabın sonunda çoğu şey havada kalıyor. Babasıyla olan olaylar çözülmüyor, Ashley ile olan olay da aynı şekilde.

Kitabı 2 saatten kısa bir sürede bitirdim. Gülebileceğiniz, eğlenebileceğiniz güzel bir kitap. Hayata dair şeyler bulabileceğiniz veya sıkılıp bırakabileceğiniz bir kitap. Neyi çekip çıkartmak isterseniz..

Mutlu ailelerin hepsi aynıdır; her mutsuz aileninse kendine özgü mutsuzluğu vardır.

Okuduğunuz için teşekkürler!  

Nora 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir