Sara Grant Karanlık Parti Konusu ve Kitap İncelemesi

Sara Grant Karanlık Parti Konusu ve Kitap İncelemesi

Arka Kapak

On altı yaşındaki Neva dünyanın geri kalanından tecrit edilmiş; korkuyla, yalanlarla ve yabancı düşmanlığıyla yönetilen Vatan isimli bölgede yaşamaktadır. Bir kalkan tarafından dış dünyadan korunan bu yerde sınırın ötesine geçmek yasaktır. Hükümet, korkunç bir savaşın ardından yerle bir olduktan sonra Vatan dışında hiçbir şey kalmadığını iddia etmektedir.

Neva, kendilerine yalan söylendiğine inandığı için en yakın arkadaşı Sanna’yla birlikte gizli bir isyan başlatmak üzere Karanlık Parti’yi kurar. Genç kız, yastığının altında gizlediği deftere hiçbir açıklama olmadan ortadan kaybolan kişilerin isimlerini not etmeye başlar. Fakat korkunç gerçekleri gün ışığına çıkarmaya başladıkça bildiği her şeyden, hatta en sevdiği insanlardan bile şüphelenmesi gerektiğini anlayacaktır.

Karanlık Parti Konusu

Sara Grant Karanlık Parti

Büyük bir savaştan sonra dünya üzerinde Vatan isimli bölge dışında hiçbir şeyin kalmadığını iddia eden hükümetin, insanları bir duvar ile içeride tutmaya çalışmasını konu alıyor. Neva’nın babası bu hükümetin Kadim Tarih Departmanı bakanı olarak çalışmaktadır. Geçmişte yaşanan ya da o anlarda yaşanan her şeyi saklamakla ve dışarıdan kimsenin bilmemesini sağlamakla mesuldür. Vatan’ın dışında bir dünya olduğunu biliyor olmasına rağmen kızının başkaldırılarını engellemeye çalışır. Hükümet ve babası Neva’dan sadece evlenip çocuk yapmasını isterken, Neva hükümetin gerçek yüzünü ortaya çıkartmaya karar verir.

Neva bir olay sonucunda sorgu altına alındıktan sonra babası, onu yanında çalışmaya zorlar. Çalışmaya başladığında HükNet ve KGM ile karşılaşır. HükNet, Vatan içerisindeki insanların kaydını tutan bir veri tabanı uygulamasıdır. KGM ise, Kadınları Güçlendirme Merkezi adı altında genç kızları üremeye zorlayan bir merkezdir.

Neva ve Sanna’nın oluşturduğu Karanlık Parti’deki insanlar tek tek kaybolmaya başlar. Neva, HükNet’i kullanarak kaybolan yaşıtlarının KGM’de tutulduklarını öğrenir.

İsyanına başlamasını sağlayan ilk kıvılcım, babasının odasında bulduğu gizli odanın varlığı olur. Odadan aldığı 2051 tarihli haberde Vatan’ın sınırını insanlara ve fikirlere kapattığı yazılıdır. Büyükannesi onu Koruma Alanı’nın sınırında beklerken Neva, arkadaşları ve sevdiği kişi ile işleri zamanında yerine koymaya çalışır.

Karanlık Parti Kitap İncelemesi

Kitap Hakkında Yorumum ;

Kitap arkasını okuduğumda Uyumsuz serisi ile benzer olduğu için önyargılıydım. Okudukça önyargım kırıldı. İlk sayfaları fazlasıyla sıkıcı gelmesine rağmen devam ettikçe Sara Grant Karanlık Parti ‘nin içine çekildim.

Kurgudaki karmaşaya rağmen olayların akıcı ve dilinin aşırı sade olması beni kitaba bağlayan şeylerdendi. Kitap hakkında okuduğum yorumların çoğu olumsuz olsa da beni içine çeken bir kurguya sahip. Neva’nın bazı konularda verdiği saçma kararlar dahil.

Kitabın sonu ne kadar devamı varmış gibi hissettirse de devam kitabı olmadığını görünce hayal kırıklığı yaşadım. Bir oturuşta bile okunabilecek, güzel bir kurguya sahip bir kitap. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen güzel distopik bir kitap.

Karanlık Parti Konusu

“Hükümetin tek istediği, daha fazla insandı sanki. Vatandaşların sefaleti ya da ölmesi önemli değildi; düşünen, hisseden insanlar istemiyorlardı. Onların istediği bedenlerdi. Daha fazla işçiydi. Daha fazla insanın daha fazla kaynak olduğunu söylüyorlardı.” 

Okuduğunuz için teşekkürler!  

Nora 

One thought on “Sara Grant Karanlık Parti Konusu ve Kitap İncelemesi

  • 25/07/2021 tarihinde, saat 02:26
    Permalink

    İncelemeyi okudukça kitabı okuma isteğim gittikçe arttı. En yakın zamanda bu kitabı okuyacağım. Teşekkürler Nora.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir