Azınlık Raporu Konusu Film İncelemesi

Azınlık Raporu Film İncelemesi : Gerçekten Özgür Müyüz?

Kült ve herkesin izlemesi gereken Azınlık Raporu filmini özetlemeden önce biraz akademik bilgi vermem gerekiyor. Merak etmeyin sıkıcı bilgiler değil hatta eğlenceli konular.

Filmi açıklayabilmek Gözetim toplumu kuramından bahsetmek doğru olacak.

Çağımızın yadsınamaz bir gerçeği sürekli gözetleniyor olduğumuzdur.

Şehirlerde, kamusal alanlardaki kameralar, bilgisayar ve telefon, banka kartları ve nice kişisel şeyler titizlikle birileri tarafından toplanıp kaydediliyor. Aslında doğduğumuzdan itibaren bize verilen bir numara ile buna ilk adımı atıyoruz.

Eğitimimiz, iş hayatımız, askerlik veya emeklilik, hepsi gözetim altında bize verilen haklar.

Bentham amcamız ise bunu açıklamak için “ panoptikon ” metaforunu kullandı.

Panoptikon adlı bir yapı inşa etti. Bu yapı ortada bir kule ve etrafında halka şeklinde bina barındırıyordu. Bu bina hücrelere bölünmüştü ve burada kalan suçlular ne zamanlar gözetlendiklerini bilmiyorlardı. Bu kulede bazen gözetleyen biri olurken bazen de olmuyordu. Sonuç olarak: Panoptikondakiler kulede biri yokken bile sürekli gözetleniyormuş gibi hareket etmeye başladı.

Azınlık Raporu Konusu ve Yorumu

azınlık raporu izle

 

Filmde yer alan kahinler Bentham’ın panoptikondaki kulesinde yer alıyorlardı.

Bir cinayet işleneceği zaman önceden bunu hissedip polisi harekete geçiriyorlardı. Buradaki gözetim zamandan ve mekandan bağımsız bir şekilde meydana geliyor.

Geleceğe dair haber veren bu kahinleri savunanlar olduğu gibi buna karşı çıkanlar da var.

Karşı çıkanlar insanların özgür iradesini ve olay anında karar değiştirme gibi unsurları yok saydığını söylüyorlardı.

Bir hata varsa insandan kaynaklıdır.’ Repliği aslında uzak gelecekte geçen olaylar için teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, insani duyguların varlığı hiçbir zaman bitmeyeceğinin bir söylemidir.

“Körler diyarında tek gözlü kraldır.” repliği aslında durumun kilit noktası durumunda. Sisteme körü körüne inanan dedektifler, körler diyarında kral olmuştur.

Fakat dedektif ki bu dedektif, yakışıklı mı yakışıklı Tom Cruise olmaktadır, bir gün bu kahinlerin verdiği haberde kendini cinayet işlerken görür ve hatanın kaynağı yine insan olmuştur. Bu cinayeti işlemeyeceğine oldukça emindir ve inandığı sistem birden çöker.

azınlık raporu konusu

Burada insanların özgür iradesi ve karar değiştirme unsuru dışında tartışılacak başka bir konu vardır. İnsanlar sürekli gözetlendiğini düşündükleri için suçlardan uzak durabilir. Şuan yerde bir milyon dolar görsek çoğu insan ya biri görürse diye almıyor.

Gözetim altında özgürlük, var olan bu çağımızda aslında birçok şey bastırılmış durumdadır. İtibar, saygınlık kaybı korkusu geride tutarken özel hayatın ihlali hak ve özgürlüklerin kısıtlanması bireyleri huzursuzluk ortamına sürükler.

Bu filmdeki huzursuzluk ortamı göze batmaktadır. İnsanlar pek fazla iletişim halinde değildir. Genelde fiziksel ortamlar kalabalık değil veya çok küçük gruplar şeklinde hareket ediliyor. Günümüzde olduğu gibi herkes tek tabanca takılıyor.

Filmde diğer dikkat çeken şey yeni iş grupları çıkmıştır:

Kahinlerin bildirdiği suçluyu yakalamak için kurulan ön suç birimi, ön suç travma ekibi vardır. Aynı zamanda hapishanenin şeklide değişmiştir. Suçlular uykuda olsa bile zihinleri çalışır biçimdedir. İnsanların huzursuzluğunu gidermek için holografik tatmin yapılmaktadır.

Biraz daha rahat bir şekilde yazacak olursak film günümüzü daha iyi anlamak için oldukça etkili bir film.

Tom Cruıse

En çok dikkat çeken şey dediğim gibi TOM CRUISE .

AZINLIK RAPORU

Adam yıllar geçse de karizmasından hiçbir şey kaybetmiyor.

Özellikle kahinlerden biri olan Agatha da güzelliği ile göz kamaştırıyor. Fakat filmde artık aşırı klişeleşmiş yeteeerrr diye bağırtan bir durum var.

Burası biraz spoiler ama kötü adam hep en yakındaki en sevilen adam maalesef. Hollywood biraz bu klişelerden vazgeçmeli.

Genel olarak film mükemmel.

Her an heyecan ve düşündüren şeyler mevcut.

Aksiyon filmlerini sevmiyorsanız bu film biraz fikrinizi değiştirecek buna eminim.

Sevgilerle Zeze

 

Diğer Film yorumları için TıkTık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir